rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.289 (1.275)

Toplam Ziyaret: 14.941.664 (13.858.561)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
04 Şubat 2019
Sayı : 792,793
Bu kayıt toplam
216 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
M. Can Özkardeşler
M. Can Özkardeşler

GAFLET HASTALIĞI

Gaflet deyince aklıma Osmanlı Padişahı üçüncü Murat Han geldi:" Uyan Ey gözlerim gafletten uyan, uyan uykusu çok gözlerim uyan, Azrail'in kastı canadır inan, uyan ey gözlerim gafletten uyan, uyan uykusu çok gözlerim uyan."

Başarılarından dolayı rehavete kapılan, kendine fazla güvenen, özgüveni tavan yapan, gurura ve kibre kapılan padişah bir sabah hazırlıksız yakalandığı sabah namazını kaçırınca pişmanlık duymuş ve duygularını bu sözlerle yazıya dökmüştür. Yani gaflete düşmüş, uyanamamış ve içindeki duygular gönlünden yansıtmıştır.

Gaflet, basitçe değerlendirirsek; terk etmek, önemsememek, dalgınlık, dikkatsizlik, yanılma, ihmal, dünyanın, nefsin ve şeytanın arzularına uyarak boş vermek, zamanı boşa geçirmek gibi manalarına gelir.

Dini ve tasavvufi bir terim olarak ise gaflet; en önemli vazifemiz olan yüce Allah'a itaat ve ibadeti terk edip, istediği gibi güzel ahlaklı bir kul olmadan yaşayıp, geçici dünya zevklerine ve hevesine dalıp Allah'ı ve ahreti unutmak, yani kısaca bizi yaradan Allah'tan gafil olmaktır.

Gafillerde idrak, bilinç eksikliği mevcuttur yani bir şeyin gerekliliği ortada iken bunun idrak edilememesi, farkına varılamamasıdır gaflet. Bazı açıkgözler ise kendini bir şey zanneder, ululanır, kibirlenir ve "ben oldum, Hakk'a vardım " der ve insanları kendisine uymaya çağırır, insanları kandırıp şeyhlik yapmaya kalkar. Peygamber efendimiz(sav)'i rüyasında gördüğünü, kendisine el verdiğini söyleyip iki de gözyaşı döken bu sahtekârlara paye veren gafillerden olmamayı diliyorum. Halbuki yüce Allah devamlı düşünmemizi, , idrak etmemizi ve akıl etmemizi buyurmakta ve bizleri gaflete düşme konusunda şöyle uyarmaktadır:

İşte onlar, Allah'ın kalplerini, kulaklarını ve gözlerini mühürlediği kimselerdir. İşte onlar gafillerin ta kendileridir.(Nahl-108)

Rabbini, içinden yalvararak ve korkarak, yüksek olmayan bir sesle sabah akşam zikret ve gafillerden olma.( Araf-205)

Gönlü ilahi aşkla yanan kavrulan Yunus Emre ise böyleleri için ne güzel söylemiştir: " Gaflet ile Hakk'ı buldum diyenler, Er yarın Hakk divanında belli olur, Ahrette darikin gördüm diyenler, er yarın Hakk divanında belli olur."

Yüce Allah " Habibim" dediği Peygamber'ine bile bu sırları vermediğine göre ve de "Gaybı sadece ben bilirim" buyurduğuna göre biz de gaflete düşmeden aklımızı kullanıp, düşünüp tefekkür etmeli ve dini istismar edip halkın manevi duygularıyla oynayan şarlatanlara kulak vermemeli, inanmamalı ve peşinden gitmemeliyiz.

"Gaflet hastalığı insanı Hak ve hakikatin düşmanı yapar" diyen Pirimiz Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumi'ye kulak verelim:

Peygamberler dediler ki : " Gönülde bir gaflet illeti peyda olur. Bu illet yüzünden, insan hakikatin düşmanı kesilir. Bu gaflet hastalığı yüzünden, Allah'ın verdiği nimet tamamıyla illet olur. Hastalıkta yenilen yemek insana nasıl kuvvet verir?

Ey günah işlemekte ısrar eden, direnen kişi, senin karşına nice hoş şeyler gelir, gelir ama onların hepsi de sana kötü görünür. Saf, duru su senin gözünün önünde bulanır, içilmez olur. Sen bütün bu hoş şeylere düşman oldun da, bu yüzden neye el atarsan, o şey sana kötü görünür, kötü olur.

Sana hayat olan, dost olan kişi, gözüne hor, hakir görünür. Sana yabancı olan kişi, senin nazarında çok büyük ve muhterem sayılır. Bütün bunların hepsi de, gönlündeki gaflet hastalığının tesiridir. Bu hastalığın zehri, bütün bedene, bütün uzuvlarına yayılır.

Önce, bu illeti defetmek gerek. Çünkü insanda bu illet bulundukça şeker bile ona pis görünür. Karşına çıkan her güzel şey, her iyi şey sana çirkin görünür. Kötü gelir. Hatta ab-ı hayat elde etsen, sana ateş görünür.

Birer manevi hastalık olan gaflet ve kibir gibi kötü huylar ölümün ve onunla bununla didişmenin kimyası, yani sebebidir. Bu kötü huylar insanı manen öldürür de, o kişi artık Hakk'ı ve hakikati aramaz olur.

O hastalık sende bulundukça, gönlü dirilten can gıdasını yersen, o gıda bedenine gelince kokar, leş kesilir. Nazlarla, niyazlarla avlanan, yani gönülleri kazanılan aziz varlıklar sana bayağı görünürler. Akıllı bir kimse, başka akıllı bir kişi ile dost olunca aralarındaki sevgi gün geçtikçe artar.

Fakat nefsin aşağılık nefislerle tanışması, sevişmesi, iyice bil ki her an sevgiyi azaltır. Çünkü nefsani arzular peşinde koşan dostların nefsi, tanışmada bir maksat, bir fayda gözetir. Onu bulamayınca dostluğunu çabucak bozar.

Eğer dostunun yarın ahrette senden nefret etmesini istemez isen, bir akıllı kişi ile, bir akılla dost ol. Nefsani arzulara boyun eğmiş, nefsin zehirleri ile hastalanmış isen, eline ne alırsan al, o da hastalanır, illet kesilir.

Eline bir mücevher alsan, taş olur; birine gönülden bağlansan, o sana düşman kesilir, seninle kavga eder. Kimsenin söylemediği, duymadığı bir nükte duysan, onun üzerinde akıl yorsan, onu anlasan, o nükte sana tatsız, zevksiz manasız gelir. Onu anladığın halde, zevkine varmadığın için, " Ben bunu çok işittim, artık eskidi. Arkadaş, sen bana bundan başka bir şey söyle" dersin. Bir başka taze, yepyeni bir şey duyduğunu farzet. Ertesi gün ondan da bıkar, ondan da nefret edersin.

Sen sendeki hastalığı gidermeye bak. Hastalık geçince, her eski söz, sence, yeni bir söz olur. O eski söz, yepyeni dallar, budaklar verir. Yüzlerce meyve hevenkleri bitirir, yetiştirir.(Mesnevî cilt 3, beyit 2677-2700 Şefik Can Dede)

Gafletten uyanmak dileğiyle sevgiyle kalın, dostça kalın ve de hoşça kalın.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Dağılma Süreci

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Ders Kitaplarına Şeytan Girer mi?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Mücadele; Emekle, Başarıya Dönüşür... Hırsla Değil !

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

İstanbul'a, CHP'ye, Millet'e Hayırlı Olsun...

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Hizmet Başladı!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Bahar Coşkusu

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: