rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.680 (1.566)

Toplam Ziyaret: 14.942.446 (13.859.143)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
07 Ocak 2019
Sayı : 788
Bu kayıt toplam
264 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
İsmail Şimşek
İsmail Şimşek

AJANDAMIZ; ÖZGÜVEN!

Artık sıradışı olmak gerekiyor!

Çünkü!..

Sıradan olmak; Ortaya sıradışı bir şek koymadan vasatlıkla yetinmenin, hatta vasatlığa biat etmenin… Vasatlık ise; olağanüstü başarılar yerine sıradanlığa boyun eğmenin adıdır.

Türkiye yönetim sistemini değiştirdi, çok başlılığı ortadan kaldıran, tekli hükümet sistemine kapı aralayan Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçti.

Burada amaç vasatlığı ortadan kaldırıp sıradışı dönüşüm ve gelişimlere kapı aralamak bir sıçrama tahtası oluşturarak kaybedilen onlarca yılı telafi edebilmek yeni kazanımlara bir fırsat penceresi açmaktı.

Çünkü bu ülkenin kaybedilen onlarca yılı telafi edebilmesi için başka çareside yoktu. Eğer Türkiye son 100 yılı telafi edip, ilk 10 ülke arasına girme iddiasında bu ülkeyi 'yeniden inşa' edip 'yeniden kurma' çabası istikametinde bir 'rekonstrüksiyon' gerçekleştirip yeniden dönüştürecekse, "bir transformasyon" yani bir ' kabuk değişimi' oluşturacaksa bunu mevcut sistemle gerçekleştirmesi vasat ve sıradan süreçlerle başarması mümkün değildir.

Mutlaka sıradışı olmak gerekir? Neden mi?

Sırtımızdaki kenelerden, kanımızı emen sülüklerden, ayağımızdaki prangalardan kurtulmak istiyorsak bunu yapmamız gerekir.

Mesela, etkisiz eleman olmak istemiyorsan '0' rakamı ilgi alanın olmamalıdır. İlgi alanın 0 olursa büyük hedefler gerçekleştiremezsin geleceğin uzay teknolojisinde büyük idealler ortaya koyamazsın.

Bilgi yerine hep teamülü öncelersen, vasatlıktan öte gidemezsin! Dolayısıyla vasat idarecinin vasat çalışanı, vasat patronun vasat işçisi, vasat öğretmenin vasat öğrencisi olursa ortaya vasat bir kamu yönetimi, vasat bir şirket ve vasat bir eğitim sistemi çıkartır, vasatlık işte bu yüzden bir ülkenin kaderi olur.

Vasatlığı ortadan kaldırmanın, sıradışılığı yakalamanın yolu elimizde olan mevcutları iyi kullanmak, kazanımlarımızı iyi değerlendirmekten geçer.

Bir yazıda toplumumuzun % 2'sinin sıradışı zekalılardan oluştuğunu okumuştum. Bu oran büyük dönüşümlere aç bir toplum için oldukça iyi bir kazanım.

Peki bizler bu değerlerimizi yeterince kullanabiliyormuyuz. Bu güne kadar sorun bu %2'yi ne kadar eğittiğimiz ile ilgiliyken, bundan sonrası bu oranı nasıl eğiteceğimiz ile ilgili olmadır.

Eğer bu kazanımı olağanüstü eğitir sıradışı hedefler yükler, sıradışılıkla beslerseniz sıradışı bir sıçrama yaparsınız. Sıradışı işler yapsın diye sıradanların eğiticisi, sıradanların yöneticisi yaparsanız. Ancak sistemi sıradışı yapar vasat olan sisteminizi ters yüz ederseniz dönüşümde bir hız yakalarsınız.

Eğer bunu yapamazsanız vasatlık sistemin bir parçası haline gelir hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Mesela, küresel rekabette hep ' kırık çöpü çeker', bir çok şeyi ıskalarsın.

Bu gün, çok iyiler ile iyileri ayrıştırmadan birlikte harmanlayarak ortalamayı tutturma gayretindeyiz. Böyle yaparak sıradanlığı ödüllendirirken, maalesef sıradışılığı öldürüyor, olağandışı başarıyı yok ediyoruz.

Büyüklerimizin dediği gibi; 'Kem alat ile kemalat' yani 'sıradan alet ile mükemmellik' yakalanamayacağına göre artık ortalamanın üstüne çıkarak her alandaki vasatlıklarımızla, sıradanlıklarımızla yüzleşmek şart görünüyor.

Bu yüzden oldukça değer yüklediğim sıkça bahsettiğim sıradışı bir kazanım olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi bu açıdan bakıldığında aslında sıradanlıktan kurtulma çabası , sıradanlığı ortadan kaldırma, sıradışılığa yelken açma gayretidir.

Onun içindir ki bu yeni sistem, geleceği yakalamada bir sıçrama tahtası olabilecekken bunu yanlış tercihlere feda edip, 'bu güne kadar sağ yanağımıza yediğimiz tokadı unutup, bu tokadı atanlara birde sol yanağınızı dönmemeliyiz.'

Bu bizim elimizde… Ajandamız 'özgüven!' Referansımız, binlerce yıllık 'onurlu kadim geçmişimiz…'Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Dağılma Süreci

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Ders Kitaplarına Şeytan Girer mi?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Mücadele; Emekle, Başarıya Dönüşür... Hırsla Değil !

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

İstanbul'a, CHP'ye, Millet'e Hayırlı Olsun...

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Hizmet Başladı!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Bahar Coşkusu

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: