rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.645 (3.458)

Toplam Ziyaret: 15.339.741 (14.225.782)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
05 Kasım 2018
Sayı : 779
Bu kayıt toplam
256 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Melike Zafer Gürgen
Melike Zafer Gürgen

MUTLULUK ÜZERİNE...

Susan Jeffers 'a ait 'Mücadeleyi Bırak Yaşamla Dans Et ' kitabı ile ilk tanıştığımda beni etkileyen bir söz vardı , cümleyi sizlere tam olarak aktaramayabilirim ama özetle ;Hayatın araya birkaç güzel anın serpiştirilmiş olduğu can sıkıntısı yumağı OLMADIĞINI ,ancak araya birkaç can sıkıntısının serpiştirilmiş olduğu güzel anlar yumağı olabileceğini anlatıyordu.

Şimdilerde bakıyorum da biz insanoğlu tam da kitapta söylenildiği gibi hayatı ,araya birkaç güzel anın serpiştirildiği can sıkıntısı yumağı olarak görmeye meyil ediyoruz.

Yaşama esas aldığımız duygular içerisinde maalesef mutsuzluk yer alıyor. Çünkü mutlu olmayı maddeye bağlı kılıyoruz. Daha açık deyimle araç olarak görmemiz gereken parayı amaç haline getirdiğimizden sebep ki , para olmadan mutlu olamıyoruz.

Sabah uyandığımızda iki seçenek var …. Mutlu olmak ya da mutsuzluk girdabına yakalanmak …..Seçim yapmak sözde kolay gibi görünse de uygulamaya geçmek biraz zor….Zira insanoğlu için mutlu olmamanın bahanelerini bulmak kolay ,mutlu olmanın sebeplerini görmek zor…

Çok çalışmak ,istediği yerlere gidememek ,parasızlık ,çocuğunu istediği okula gönderememek ,arabasını değiştirememek ya da araba alamamak, evine mobilya değişimi yaptıramamak ,alacaklarını toplayamamak ve benzeri bunun gibi bir çok basit neden mutluluğu seçmemenin bahaneleri olabiliyor.

Günümüzde ; yaşam gemisinde taşıdıkları ile mutlu olabilen çok az insan var .

Çünkü ,

Hayatlarını başkalarınınki ile karşılaştıran, kontrol edemeyeceği bir çok yük ve sorumluluğun tüm olumsuz enerjisini üzerinde toplayan, hayal kuramayan, hayallerine kendi iradesiyle engel olan, geçmiş olaylara saplanan ve affetme duygusundan bihaber olan, ihtiyacından fazlasına ihtiyaç duyduğunu zanneden ve bu sebeple kıskançlık ve çekememezlikle zamanı boşa geçiren, oturduğu yerden 'Armut piş ağzıma düş ' olsun isteyen, hem pastam dursun hem karnım doysun felsefesi ile paylaşmayı unutan ve var olanı da mutluluğu için kullanmayan, gülmek için 'güldür' şovları izleyen ve gündelik hayatta gülümsemeyi unutan ,yaşamı bir kavga gibi gören ve her seferinde karşısındakine galip gelmeye çalışan, kendi fikirlerini herkese dikte etmeye çalışan bireyler haline gelmeye başladık.

İşte bu sebeplerledir ki sabah uyandığımızda 'Mutlu olmak ' seçeneğimizin de var olduğunun farkında değiliz. İçine girdiğimiz girdabın bizi savurmasına izin veriyoruz. Ve bir gün bir mucize değneğin başımıza dokunup bizi mutlu etmesini bekliyoruz. Oysa mutluluk dışarıdan değil bireyin ruhundan gelir. Bakış açısı değişirse baktığımız dünya değişir. Zira değer ; baktığımız şeyde değil bakışlarımızdadır.

Evrendeki her şey tüm hızıyla insana hizmet eder .Bunun farkında kalabilmek de insanoğlunu mutlu eden en önemli kaynaklardandır.

Hayat ; eksik olana odaklanıp zamanı harcamak için çok kısadır. Kaldı ki eksiklik ve fazlalık her insan ve olay için de farklılık arz eder. Esas olan sabah hala nefes alabiliyor ve sağlıkla yaşam yolunda devam edebiliyor olmaktır. Bu en büyük mutluluktur. Yaşam gemisindeki mevcudiyetin tadını çıkarmak ve ihtiyacından fazlasına hırs yapmamak kişiyi kendi özüne döndürecektir. Hırsların olmadığı ama Azimle devam edilen yollar ,mutlu bir şekilde yolculuk ederek başarıya ulaşmamızı sağlar .

O halde ; her sabah uyandığımızda mutlu olmayı ESAS kabul ettiğimiz, gülümsemeyi unutmadığımız, her ne durum içerisinde olursak olalım- iyi veya kötü - her an değişebileceği bilincinde olduğumuz ve dengeyi koruduğumuz, yaşam gemisinde mevcudiyetimiz her ne ise onunla mutlu olduğumuz bir yolculuk temennisiyle ….

Sevgiyle ...Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Isınıyoruz!

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Farkındalık

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Ekonomiyi Bu Anlayışla mı Yönetiyorsunuz? !

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Mahallemizde Kütüphane İstiyoruz!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

İstişare- Danışma

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: