rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.529 (3.331)

Toplam Ziyaret: 14.780.560 (13.710.042)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
10 Eylül 2018
Sayı : 771
Bu kayıt toplam
1.015 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
İsmail Şimşek
İsmail Şimşek

YÜKSELİŞ ARTIK DOĞUYA KAYIYOR

"Geleceğe hükmedebilmenin" en etkili yolu konjonktürel koşulları iyi analiz edip, buna dair stratejiler geliştirmekten geçer.

Bunun için öncelikle uluslar arası gündemi iyi takip edip dünyada neler olup bittiğini görebilmek, kainat nereye gidiyor sorusuna cevap bulabilmek ve buna dair gerçekleri anlayıp algılayabilmek gerekiyor.

6 asır önce uygarlığın merkezi Doğu'ydu. Batı önemli teknolojik gelişimini Doğu'dakini kopyalayarak gerçekleştirdi. Barutu Çin' den aldı, silahı üretti. Kağıdı Çin'den aldı matbaayı icat etti.

Pusulayı Doğu'dan aldı, gemilerin hareket alanını belirleyen sisteme entegre etti.

Hümanizmi Mevlana'dan, Yunus'tan aldı insan hakları evrensel beyannamesini hazırladı.

Asıl, kopyadan nefret etse de her zaman kopyanın ilham kaynağı olmuştur.

Ancak gelişmişlik ve teknoloji, zaman içinde zemin değiştiriyor.

Batı, çeyrek asır öncesine kadar dünya gelir kapasitesinin üçte ikisini yönetiyordu. Ancak bu gün bu durum neredeyse eşitlenmiş durumda.

Düşünce kuruluşlarının analizlerine göre; durum eğer böyle giderse yakın gelecekte doğunun dünya gelir kapasitesinin 2/3 ü yöneteceği yönünde. Artık yakın zaman sonra dünyanın geleceği Atlantik havzasından Pasifik havzasına evrilme istikametinde.

Binlerce yıl ticarete güzergahlık yapan ipek yolu Batının reform ve rönesansının ilham kaynağı oldu, doğudaki bu ışık batıya kaydı.

Batı doğudan aldığı bu taklit araçlarıyla bir çok icatlar gerçekleştirdi. Doğuyu sömürdü. Yani doğuya ait araç gereçlerle doğunun bütün kaynaklarını tarumar etti.

Bu gün artık devran değişiyor. Doğu kaybettiği itibarını geri alıyor. Güç yeniden batıdan doğuya kayıyor.

Güç batıdan doğuya kayarken dünyanın tam ortasında yer alan Türkiye ise, bu iki medeniyetin cazibe merkezi olmak için gün sayıyor.

Çin, Hindistan, Rusya geleceğin yıldızları.

ABD ve Avrupa, özellikle ABD teknolojik güç üstünlüğünü muhafaza etmek adına milyonlarla ifade edilebilecek yetişmiş bilim insanına ihtiyaç duyduğunu açıklarken bu şekilde giderse yakın gelecekte bu üstünlüğün ortadan kalkacağı, yerine Çin ve Hindistan gibi ülkelerin alacağı söyleniyor.

Çin, daha düne kadar kopyalayarak gerçekleştirdiği GSMH'sını bu gün gerçeğini üreterek kendini yeniliyor.

Yakın zamanda insan çalışanından fazla robot çalışanı üreteceği, otonom sistemden uzay araçları ve uçan arabalar üretecek pek çok zenginlik alanında çalışacak bilim insanına sahip olduğu konuşuluyor.

Hindistan uzay bilimlerinden robot bilimlerine yeni alanlarda kendini belirginleştiriyor.

Son 60 yılın ikon kuruluşları NATO, IMF ve AB köhne kuruluşlar olma yolunda miadını doldurmayı beklerken yerini "ipek yolu' nu yeniden canlandırmayı planlayan Çin' den başlayıp Türkiye geçişli Kuşak ve Yol projesi belirginleşmiş durumda.

Tüm bunlar ortada iken, 60 yıldır Batı nın kapısında batılılaşmak için harcadığımız zamanı Doğu'nun kapısında doğululaşmak için harcamalımıyız bunu hesap etmemiz gerekir.

Bu güne kadar bir türlü batıdaki doğu olamadık inşallah doğudaki batı olurmuyuz bunu algılamamız gerekiyor.

Çocuklarımı her fırsatta uyarıyorum.

Bulunduğunuz yerde bir farkındalık oluşturmak istiyorsanız, mutlaka bu kültürleri iyi analiz etmeniz ayrıca İngilizce dışında; Çince, Hintçe ve Rusça gibi en az 3 dili çok iyi derecede bilmelisiniz ki önemli bir yere geldiğinizde uluslararası aktivasyonunuzda bilgi ve donanımınızın bir karşılığı olsun!

Batı, bu günlerde değer kavramları üzerinden yükselttiği varlığını yaşadığı paradokslarla reddederek çöküş aşamasına girerken, doğu kendini yeniden restore ediyor. Hal böyle iken ülke olarak bu restorasyonun dışında kalma lüksümüz olmadığı gibi bu coğrafyada yaklaşık 1000 yıllık varlığımızı perçinleyecek yeniden bir kapasite inşa etmemiz gerekiyor.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Yerele Gelin...

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

7.Sınıf Türkçe'de Sanal Atatürk Çizimleri

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Engeller

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Yakışmaz Size Burhanettin Kocamaz

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Eleman Aranıyor !

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Tilkileri Ayakları Kurtarır

İsmail Şimşek

İsmail Şimşek

Hamit Tuna'nın İşi Kolay Olmayacak !

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: