rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.387 (3.245)

Toplam Ziyaret: 14.945.860 (13.862.501)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
10 Eylül 2018
Sayı : 771
Bu kayıt toplam
306 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Melike Zafer Gürgen
Melike Zafer Gürgen

HAYAT...

Bir Çin Atasözünde denilir ki;

"Hayat Yolculuğunda başkalarını suçlayanın daha çok yolu vardır. Kendini suçlayan yolu yarılamıştır. Kimseyi suçlamayan ulaşmıştır."

Günümüz handikaplarından olan başkasını suçlama eğilimi biz insanoğlunun yolunu kapatmakta…

Yaşam fırsatlar bütünüdür, Sıkıntılar yumağı değil. Olumlu düşünmek insanın tabiatından gelir, zaman geçtikçe olumsuz olgular girdabına girmeyi tercih eden bireyin kendisidir.

Olumsuz düşüncelere saplanıp kaldığımızda ,çevremizde vukubulan güzellikleri görme ve hissetme yetimizi kaybetmeye başlarız.

Yaşamı manevi tarafından ziyade maddi tarafı ile tanımlamaya başladığımızda her yeni gelen günde bizi mutsuz eden şeyleri toplamaya başladığımızı fark etmeyiz.

Bulunduğumuz konum bizim kim olduğumuzu tüm realitesi ile yansıtmaz. Yaşadığımız evin lüks olmaması ,para kazanma yetisine sahip olmadığımızı göstermez mesela…. Ya da konaklarda yaşamamız çok başarılı ve başarı kaynaklı para kazanan bireyler olduğumuzun göstergesi değildir.

İnsanoğlu'nun en büyük zenginliği ;yüreğinde hissettiği ve hissettirdiği sevgiyle beraber ilerleyen azmidir.

Kişi ; sınırlarını kendisi tayin eder. Azmin sonunda ulaşmak istediği gayeye ulaşamamış olan pek az insan vardır ki ; bu ihtimalde birey amacı için ilerlediği yolda sapmalara meydan vermiştir.

Bu sapmalardan biri de bireyin "başkasını suçlama" eğilimine girmesidir.

Yaşamımızda gerçekleşmesini isteyip de gerçekleştiremediğimiz şeyler için başkalarını suçlamak, kişisel yetersizlik olarak tanımlanabilir. Bana göre; sürekli kendini haklı görerek başkalarını her durum ve olay için suçlayan bireyler kendi özünün farkında olamayanlar ve Öz arayışında gayret sarf etmeyenlerdir.

Öz'den kastım kişinin gerçekte kim olduğu, dünyaya geliş gayesinin ne olduğudur. Yaratan; tüm varlıkları sevgiyle, uyum ve denge içinde yaratmış olmalı ki, evrenin işleyişinde her şey hareket halinde olmasına rağmen birbirleri arasında kaosa meydan vermezler. İnsanoğlu dışında!!!

Kainatı oluşturan her şey değişip gelişmektedir. Atomlar gezegenleri, yıldızları ve gök cisimlerini oluşturmaktadır. Bitkiler, hayvanlar, İnsanlar da hareket halinde olmaya programlanmışlardır. Tohumdan çıkan bitki değişerek gelişir ve başkalaşarak en güzel, en verimli halini alır mesela … Gelişim ve değişim sürecinde bir başka varlığı suçlamaz …Kendisine etki eden her varlığın bir yaratılış gayesi olduğuna programlanan insan dışındaki tüm varlıklar kabulleniş içerisinde yaşam döngüsüne katılırlar.

İnsan ise düşünce yetisi ile diğer canlı varlıklardan daha üstün bir yerdedir. Yaşam gemisindeki en büyük farkı; düşünebilen varlık olmasıdır.

Kendisine bahşedilen Akıl ile sonsuzu dahi algılama yeteneğine sahip bir varlık olan insan; kabullenişten ziyade sorgulayıp cevaplar arayarak bu döngünün içinde yer alırlar. Bu da aslında insanoğlu'na evrenin sırlarına da erişebilme izni verir adeta…

Buna rağmen kendi sırrına erişme çabasına girmeyen insanoğlu ,kolay olanı seçme eğiliminde kendi tabiatına aykırı davranarak mutsuzluğu seçer..

Mutsuzluğun sebep ve sonuç sorgulamasında da yine kolay olanı seçerek başkalarını suçlayan biz insanların gelişim ve değişim sürecini bilinçli takip etmesi, bir nebze olsun mutsuzluk girdabının azalmasını sağlayacaktır.

Başkalarını suçlamak yerine başkalarına yardım etmek, tutkularını takip ederek, keyif alarak yaşam yolunda ilerlemek, yeteneklerinin farkında olmak, açık fikirli olarak sorgulamak, başarısızlığın dahi başarıya yol açan etken olduğu bilincinde olmak farkındalığıyla yol alan İnsan; mutlu ve eminim ki daha emniyetlidir..

Ve her insan muazzam bir güce sahiptir. Bu gücün bir başkasını suçlamaktan ziyade kendi içindeki dengenin sağlanması için kullanılması dünyanın ve dahi evrenin güzelleşerek, bütünsel gelişim ve değişimine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Ve

Sevgiyle...Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Dağılma Süreci

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Ders Kitaplarına Şeytan Girer mi?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Mücadele; Emekle, Başarıya Dönüşür... Hırsla Değil !

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

İstanbul'a, CHP'ye, Millet'e Hayırlı Olsun...

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Hizmet Başladı!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Bahar Coşkusu

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: