rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.352 (1.338)

Toplam Ziyaret: 14.941.790 (13.858.687)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
10 Eylül 2018
Sayı : 771,772
Bu kayıt toplam
420 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Şinasi Şirin
Şinasi Şirin

SAĞLIK KONUSU BEKLEMEYE GELMEZ...

Son birkaç aylık ekonomik gelişmelerin ardından, sağlık sektöründe, özellikle ilaç fiyatlarının hammadde de dışa bağımlılık ve buna bağlı olarak döviz kurlarındaki yukarı yönde hızla seyrediyor olması, gerek hammadde teminin, gerekse yerli ilaç üreticilerini maliyet açısından yabancı ilaç tedarikçileri ile rekabette zorlanıyor olması bir gerçek.

Bu nedenle, kura endeksli fiyat ayarlamaları, gerek imalat maliyeti, gerekse eczane stok maliyetleri açısından güncellenemez ise, ilaçta kriz kapıda görünüyor.

Dövizde birkaç aylık değişikliklere bakıldığında, iç piyasa açısından % 30'ların üzerinde, devlet ekonomik kurumlarının verilerine göre de % 20'ler seviyesinde görünen enflasyon artışı, hammadde açısından dışa bağımlı ilaç sektöründe ise ortalama % 35-40'lar seviyesinde değerlendirilmektedir.

Sağlık alanında devrim yapıldığını her platformda ifade eden hükümet ve devlet yetkilileri, bir an evvel bu konuya da çok hızlı el atarak, gerekli güncellemelerin yapılması için ilgili makam ve kuruluşlara uyarması ve gereğini yerine getirilmesi için çalışmaların çok hızlı bir şekilde tamamlanması zorunluluğu vardır.

Yoksa; İmalat maliyetleri ve stoklanma maliyetleri açısından vatandaşa ilaç temininde; Gerek üretici, ve tedarikçi, gerekse eczaneleri zor günler beklemektedir.

Sosyal devlet olmanın en önemli özelliği, Vatandaşına eşit şarlar ve imkanlar çerçevesinde hizmet üretmek, vatandaş adına denetlemek, mal ve can güveliğini sağlamakla mümkündür.

Bir ülkenin sağlıklı büyümesi ve dünyadaki gelişmelere paralel, sürekli hale getirmesi; Toplumunun Güvenliği ve sağlıklı sürekli hale getirilmesi ile mümkün olacağından,

Devlet ve hükümet yetkililerimizin; ekonomik kurum ve kuruluşları ile, başında bulunan yetkililerini, ilaç sektörünün ilgili birimlerini, hızlı bir şekilde bir araya getirerek ortak payda ve ülke çıkarları çerçevesinde, ama dış sermaye ile de rekabet edebilecek düzeyde, ekonomik koşulların sağlanması için, bir masa etrafında, ciddi sorun haline gelebilecek ilaç temini için, gerekli güncellemeyi yaparak çözümü sağlaması çok önem arz etmektedir.

Yoksa ilaç krizi kapıda gibi görünüyor.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Dağılma Süreci

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Ders Kitaplarına Şeytan Girer mi?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Mücadele; Emekle, Başarıya Dönüşür... Hırsla Değil !

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

İstanbul'a, CHP'ye, Millet'e Hayırlı Olsun...

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Hizmet Başladı!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Bahar Coşkusu

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: