rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.676 (1.562)

Toplam Ziyaret: 14.942.438 (13.859.135)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
03 Eylül 2018
Sayı : 770,771
Bu kayıt toplam
564 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
M. Can Özkardeşler
M. Can Özkardeşler

RİYAZAT - MANEVİ ARINMA

Riyazat, aslında tasavvufi bir terim olup, dervişlerin manen yükselmesi için uyguladıkları nefsi arındırma metodudur. Bu yalnız bir aç kalma; oruç, değil aynı zamanda ibadet etme, tefekkürle beraber olur.

Bazı insanlar bunu halvete çekilerek yani insanlardan uzakta bir yerde, kendileriyle yalnız kalarak ta yaparlar. Bu sadece Müslümanlarda değil Hindularda, Budistlerde ve pek çok inanışta maneviyatı, iç huzuru, mutluluğu arayan insanların uyguladığı, bazılarının Tibet'e kadar gidip inzivaya çekildiği bir yöntemdir.

Aslında şöyle bir düşünsek biz Müslümanlar olarak çok şanslıyız çünkü zaten Peygamber Efendimiz(sav) " Az yiyin, az uyuyun, az konuşun, çok ibadet edin" diye öğüt vermiş, onu uygulasak biraz manevi arınma yolunda bir iki adım atmış oluruz.

Allah'ı bulmak için nefsimizin kötü isteklerinden vazgeçip, dünya zevklerinden gönlümüzü arındırıp, güzel ahlaklı, iyi bir insan olmak gerekiyor. O'nun yap dediğini yapmak, yapma dediklerini yapmamaktan geçiyor yani iyi bir kul olmaktan geçiyor manevi arınma.

Bazen insan, hastalıklar, dertler, acılar karşısında yemeden içmeden kesilir, iştahı azalır, istemeden zayıflar. İşte bu hastalığı, istem dışı zayıflama ve güç kaybını sabırla göğüsler," Allah'tan geldi, derdi veren dermanını da verir" derse maneviyatta mertebe atlar. Yoksa "Bu da mı başıma gelecekti, hastalık, ölüm verecektin niye beni niye yarattın" diye Allah'a isyan ederse gerisin geriye gider ve Hakk'tan uzaklaşır.

Bir ağaç nasıl sonbaharda yapraklarını dökmeye başlıyor ve kışın tamamen döktükten sonra da baharda tekrar nasıl yeşeriyorsa , biz de o idrakte olmalıyız. Başımıza gelen belaların bizim için bir manevi arınma, temizlenme müjdesi olduğu idrakiyle Hakk'a şükretmeli ve böylece kurtuluşumuzu sağlamalıyız.

Bazı insanlardaysa doğuştan bir meyil vardır; yemezler yedirirler, insanlara yardım etmekten zevk alırlar, hasta ziyaretini hiç ihmal etmezler, kendilerini muhtaç kimsesizlere, yetim ve öksüzlere yardım etmeye adamışlardır. Maddi durumları çok iyi olmasına rağmen gurur, kibir hiç yoktur, gösterişten uzakta mütevazı bir şekilde yaşarlar. Onlar Allah'ın sevgili kullarıdır. Riyazatıın zorluklarına, getirdiği sıkıntıya katlanmayı adeta zevk edinmişlerdir. Allah yolunda maneviyatta ilerlemek için ellerinde olmadan insanlığa kendilerini adamışlardır. Bunlar dünyanın neresinde olursa olsun hizmete hazırdır, hiç zorlanmazlar.

İşte onca derde rağmen yaşamayı zevk haline getiren, geçmişe kahırlanmadan anını yaşayan, geleceğe ümitle bakan ve yaşadığı her anda mutlu olan bu insanlar, ibadetlerini de manevi bir hazla yaparlar. Çünkü her yaptıklarını Allah için yaparlar. Çünkü bilirler ki derdi veren dermanı da verir.

Yunus Emre'nin dediği gibi olmak gerek" Hoştur bana senden gelen, ya hilat-ü yahut kefen, ya taze gül yahut diken, kahrın da hoş, lûtfun da hoş.

Riyazatla elde edilen bedenin ölmesi, ruhun dirilmesidir, diyen Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumi bakın nelere değinmiş:

Dervişlerin bu riyazatları ne içindir? Çünkü bedene gelen eziyetler, sıkıntılar ruhların sağlığını temin eder. Bir Hakk yolcusu riyazatta ruhun bekasını, ölümsüzlüğünü bulmasa, fazla oruç tutmak, fazla yorucu ibadetlerde bulunmak suretiyle, bedenini hırpalar, hasta eder miydi?

İnsanın ruhu, verdiğinin karşılığını görmese, yahut görmüş gibi verileceği bilmese, elini açar da cömertlik eder, ibadette bulunur mu? Kâr kazanmak, faydalanmak ümidi olmadan veren ancak Allah'tır, Allah'tır, Allah.

Yahut da Hakk'ın velisidir, çünkü o da Hakk'ın ahlâkı ile ahlâklanmış ve baştan aşağı nur kesilmiştir. Zengin olan ancak odur. Ondan başka herkes fakirdir. Fakir, karşılıksız al diyerek bir mal verebilir mi?

Riyazatla bedenin ölmesi, diriliktir. Bedene zahmet vermek, onu hırpalamak, ruhu ölümsüzlüğe ulaştırmaktır. Bu fani dünya gerçek varlık dünyası değildir. Bu sebeple eğreti bir dönüşte fayda yoktur. Bunu bilmiş ol ki, bedenden, maldan, mülkten kaybetmekte, ziyana uğramak ta ruha fayda vardır, onu vebalden kurtarır.

Sen de riyazata canla, başla müşteri ol; çünkü bedenini Allah yolunda hizmete verirsen, canını kurtarmış olursun. Eğer riyazat sana, kendiliğinden, ihtiyarın dışında kalırsa, ey murada ermiş kişi, secdeye kapan, şükran borcu olarak fakirlere sadaka ver.Allah o riyazat isteğini sana verdi ise, şükret.Çünkü sen bir şey yapmadın, Hakk "Kün" (Ol) emri ile riyazata çekti. (Mesnevî Cilt 3, beyit 3349-98. Şefik Can Dede)

Şu yapılan öğütlere biraz kulak versek herkes manevi olarak arınacak ama nafile. Az yiyin, ihtiyacınız kadar israf etmeden yiyin, için dendiği halde bugün dünya nüfusunun dörtte biri aç.Çöpe atılan gıdalarla aç nüfus doyabilir.Bir de çok yiyen obezler var dünyada; bunlar da yediklerinin yarısına razı olsalar gerisini muhtaçlara dağıtsalar bir denge olur.

Susmayı bir öğrenebilsek, vara yoğa konuşmasak, " Söz gümüşse sükut altındır" demiş olan büyüklerimizi mahcup etmesek. Ama bunun aksine biz bir sürü boş laf ediyoruz kıymeti harbiyesi olmayan. Okusak, hayatı okuyabilsek , düşünsek, tefekkür etsek manevi arınma yolunda neler yapmalıyız, iç huzuru nasıl elde edebiliriz, bu konu da biz kendimiz olarak insanlık için ne yapmalıyız, biraz da bunlara kafa yorsak nasıl olur diyorum.

Hedefimiz daha iyi bir kul, daha iyi bir insan olarak Allah'a giden yolda sağa sola sapmadan yürümek ve manevi arınmayı tamamlayarak bize verilen ömrün vadesinin gelmesini heyecanla beklemek.Hedefe sosyal insan,iyi insan, güzel ahlâklı insan olursak varırırz.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Dağılma Süreci

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Ders Kitaplarına Şeytan Girer mi?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Mücadele; Emekle, Başarıya Dönüşür... Hırsla Değil !

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

İstanbul'a, CHP'ye, Millet'e Hayırlı Olsun...

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Hizmet Başladı!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Bahar Coşkusu

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: