rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.699 (3.512)

Toplam Ziyaret: 15.339.795 (14.225.836)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
06 Ağustos 2018
Sayı : 766
Bu kayıt toplam
903 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
İsmail Şimşek
İsmail Şimşek

BİR UZMAN GÖZÜYLE: "İMAR BARIŞI-1"

Gerek devlet gerekse vatandaş için bu günlerde gündemi en çok işgal eden konu 'imar barışı…'

Barıştan kasdedilen ise kaçak, imar kanununa aykırı yapılan ruhsatsız yapıların kayıt altına alınarak resmiyet kazandırılması amiyane tabirle bir nevi 'gayri meşru doğan çocuğa' bir ad bir kişilik kazandırılması…

3194 sayılı imar kanunu 1985 yılında gündemimize girdi. Girdi girmesinde gecekondu tipi yapılaşmayı önleyemedi. Belediyeler ve bu konuda yetkili yerel idareler bazen oy kaygısı ile bazende mafyavari yapılanmaların hısmına uğramamak adına bu garabete hep boyun eğdiler.

Suç sadece yerel yönetimlerde mi? Bunu sadece yerel yönetimlere yüklemek bizim suçsuz olduğumuz anlamına gelmemeli. Bunu yaparsak haksızlık yapmış oluruz.

Genel siyasette ülkeyi yönetenler, yerel siyasetçiler, vatandaş, sorun hepimizin sorunu olduğu gibi suç hepimizin suçu!..

Çünkü!..

Kentleşme olgusunu vatandaş olarak gerek maddi imkansızlıklar gerekse bilinç eksikliği nedeni ile bir türlü sahiplenemedik. Yerel yöneticiler, hepimiz ve devleti yönetenlerin göz yummasıylada "GECEKONDU' adıyla ucube bir dev yarattık.

Elbette ülkemizdeki birçok şehir gibi iç göçün gözde şehri Mersin'de nasibini aldı bu çarpık yapılaşma ve düzensiz kentleşmeden. Özellikle Akdeniz ve Toroslar kısmende Mezitli ve Yenişehir…

Bu gün yukarıdan bir yerden metropol binasının 52.kattan baktığınızda bu ucubeliği daha net görürsünüz. İçiniz kıyılır gördüğünüz manzara karşısında . Ancak tüm bunlar yaşadığımız birebir içinde olduğumuz gerçekler…

İmar affı dediğimiz hadise işte bu ucube yapılaşmaya formel bir nitelik kazandırmak. Ya yıkacaksın yada resmiyet kazandırıp bir kişilik yükleyerek sahipleneceksin.

Devlet sorun yaratacağı için birinciyi değil ikincisini tercih etti. Yani bu gayrimeşru çocuğu inkar etmek veya çöp kutusuna terk etmek yerine bağrına basarak sahiplendi.

Ancak sorunu kısa vadede çözmek o kadar basit değil. Çünkü bu yapıların bazıları yüzlerce hissedarın olduğu taşınmazlar üzerinde bazıları ise henüz tapularını almamış zamanında ya muhtar senediyle yada bir kağıt imzalayarak sahiplenilmiş araziler. Bu gibi edinimlerin tarafı olan taşınmaz sahipleri ile zamanında Tapu Müdürlüklerinde akitle işlem yapılmadığı ve taraflardan bazıları vefat ettiği için mirasçılarıyla uğraşmak onları ikna etmek zorunda kalan bina sahiplerinede rastlıyorsunuz.

Bazıları ise ya devlet arazileri üzerine yapılmış yada belediye imar planında yeşil alan dediğimiz kamuya terkedilmesi gereken araziler üzerinde yapılmış yapılar. Durum bu kadar vahim. Peki bundan sonra ne olacak . Asıl soru bu…

İLK AŞAMA; vatandaş öncelikle kendi arazisi üzerine binasını dikmiş ise kolay. Tapusuna göre üzerindeki yapının kat ve toplam inşaat alanı üzerinden beyana esas yapı kayıt belgesi almak gerekir.

Bunun için; Taşınmaz hangi belediye sınırlarında kalıyorsa yapının bulunduğu arsanın emlak raiç bedeli ve belediyeden alınacak arsa veya arazi asgari metrekare birim değeri esas alınarak hesap yapılır. Ancak bu hesap içinde maliyet belirlenirken bazı değerleri bilmek gerekir.

Bu değerler:

1) Tarımsal amaçlı basit binalar için m2.birim başına 200 TL

2) 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapılar için m2.birim başına 600 TL

3) 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapılar için m2.birim başına 1000TL

4) 8 ve daha yüksek yapılar için m2.birim başına 1600 TL

5) Lüks binalar, villa, alışveriş merkezleri, hastane ,otel ve benzeri yapılar için m2.birim başına 2000TL

6) Güneş enerjisi santralleri için m2.birim başına 100.000TL

Esas alınarak hesap yapılır. Yapınız bu değerlerin hangisi ile uyuşuyorsa toplam inşaat alanı ile belediyeden alınan raiç bedelle toplanarak konutlarda toplam bedelin % 3'ü üzerinden , ticari kullanımlarda ise % 5'i üzerinde çarpılarak toplam maliyet bedeli hesaplanır ve bedel Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili hesabına yatırılarak yapı kayıt belgesi almaya hak kazanılır. Bunun için yapacağınız şey ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığının illerdeki mahalli, birimleri olan İl Müdürlüklerine başvurmanız ya da E-DEVLET üzerinden yukarıda bahsedilen değerler dikkate alınarak beyan üzerinden form doldurmak suretiyle 'YAPI KAYIT BELGESİ' çıktısı bilgisayar ortamında temin edebilirsiniz.

İKİNCİ AŞAMA: Yapı kayıt belgesini temin ettikten sonra bir LİHKAB veya Serbest Harita Mühendisliklerine gidip dosya hazırlanması için müracat edilmesi gerekiyor.

Bu ayrıntıyı da bir sonraki yazımda detaylı olarak ele alıp anlaşılacak şekilde aydınlatmaya çalışacağım. Bu haftalık bu kadar!

Haftaya görüşmek üzere… İyi haftalar.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Isınıyoruz!

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Farkındalık

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Ekonomiyi Bu Anlayışla mı Yönetiyorsunuz? !

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Mahallemizde Kütüphane İstiyoruz!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

İstişare- Danışma

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: