rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.544 (3.346)

Toplam Ziyaret: 14.780.575 (13.710.057)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
06 Ağustos 2018
Sayı : 766
Bu kayıt toplam
219 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Melike Zafer Gürgen
Melike Zafer Gürgen

MUTSUZLUK GİRDABI

Hayat; mutsuzluklarla tanımlanmaz. Yaşamda sadece acılar, üzüntüler, dertler, ağlayışlar, yakarışlar, sıkıntılar, sorunlar yok …. Sevmek, özlemek, başarmak, heyecan, neşe ve bir sürü güzel şey de var.

Ama şimdilerde kime rast geliyorsak, Mutsuz ….. Kimisi çok çalışmaktan, kimi istediği yere gidememekten, kimi parasızlıktan, kimi aşk acısından, kimisi kocasından, kimisi çocuğundan, kimisi arabasının modelini değiştirememekten, kimisi alacaklarını toplayamamaktan, kimisi çevresindekilerinden şikayetçi….

Gemisinde taşıdıkları ile mutlu olabilen çok az insan var .

Çünkü ,

Hayatlarını başkalarınınki ile karşılaştıran, kontrol edemeyeceği bir çok yük ve sorumluluğun tüm olumsuz enerjisini üzerinde toplayan, hayal kuramayan, hayallerine kendi iradesiyle engel olan, geçmiş olaylara saplanan ve affetme duygusundan bihaber olan, ihtiyacından fazlasına ihtiyaç duyduğunu zanneden ve bu sebeple kıskançlık ve çekememezlikle zamanı boşa geçiren, oturduğu yerden 'Armut piş ağzıma düş ' olsun isteyen, hem pastam dursun hem karnım doysun felsefesi ile paylaşmayı unutan ve var olanı da mutluluğu için kullanmayan, gülmek için 'güldür' şovları izleyen ve gündelik hayatta gülümsemeyi unutan ,yaşamı bir kavga gibi gören ve her seferinde karşısındakine galip gelmeye çalışan, kendi fikirlerini herkese dikte etmeye çalışan bireyler haline gelmeye başladık.

Dolayısıyla da mutsuzluk girdabına yakalanmak kaçınılmaz bir son oldu.

Oysa ki ; bizden başka hiç kimse mutluluğumuzdan sorumlu değil! Kişi her ne yapıyorsa kendi sorumluluğunda... Bir başkasının hayatımıza müdahalesi ancak bizim ona verdiğimiz izin!! sınırları içerisindedir. Bu halde mutluluk bizden bağımsız olarak gelişmez .

Bir mucize değneği başımıza dokunup da mutluluk vermez. Bireyin kendi ruhundan gelir. Bunun için mutlu kalmaya? devam etme isteği gerekir. Zira her insan doğduğunda- her ne kadar doğar doğmaz ağlasa da -mutludur.

Çocukların yüzlerindeki gülümsemenin paha biçilemez olduğu tartışmasızdır. Yaş ilerledikçe insan; olumsuz duygu birikimlerini ruhunda toparlar ve mutluluktan uzaklaşmaya başlar .Mutlu kalmak zor değildir. Öncelikle yaşamda her olay ve olgunun biz insanoğlu için yaşandığını ve Evrendeki her şeyin aslında insana hizmet ettiğinin farkında olmak gerekir.

Yaşam gemisindeki mevcudiyetin tadını çıkararak ve ihtiyacından fazlasına hırs yapmaksızın azimle yola devam etmek gerekir. Yaşam tarzının farkında olarak, kendisini başkasıyla karşılaştırmayan ,hayatında var olanlara dair şükran duyan ,sınırlarını bilen ve fakat potansiyelini insanlığa fayda sağlamak adına azimle kullanan , olumsuz duygu ve düşüncelerin de var olabileceği bilincinde olup onlara anlam verdiği sürece kendisini etkileyeceğinin farkında olan ,hayallerinden vazgeçmeyen ve uyanık halde daha fazla hayal kuran insanlar mutsuzluk girdabına kapılmazlar.

O halde ;

Faydalı, neşe dolu herşeye daha yakın olduğumuz ,olumsuz duygu ve düşüncelere fazlaca anlam yüklemediğimiz, her sabah uyandığımızda gülümsemeyi unutmadığımız, her ne durum içerisinde olursak olalım- iyi veya kötü - her an değişebileceği bilincinde olduğumuz ve dengeyi koruduğumuz, yaşam gemisinde mevcudiyetimiz her ne ise onunla mutlu olduğumuz bir yolculuk ümidiyle …..

Sevgiyle …..Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Yerele Gelin...

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

7.Sınıf Türkçe'de Sanal Atatürk Çizimleri

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Engeller

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Yakışmaz Size Burhanettin Kocamaz

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Eleman Aranıyor !

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Tilkileri Ayakları Kurtarır

İsmail Şimşek

İsmail Şimşek

Hamit Tuna'nın İşi Kolay Olmayacak !

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: