rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.387 (1.245)

Toplam Ziyaret: 14.915.468 (13.835.983)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
09 Temmuz 2018
Sayı : 762
Bu kayıt toplam
226 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
İsmail Şimşek
İsmail Şimşek

DEĞİŞTİRMEYEREK DEĞİŞİMİ SEÇTİK !

İnsanı hep daha iyiye götüren, sorun çözme kabiliyetini geliştirip problemlerin üstesinden gelebilme becerisini her daim canlı ve aktüel hale getirebilme çabasıdır.

Bunun da yolu, sorunu tanımlayıp çözümünü üretme sürecinde daima gerçeğin bilgisine ulaşmaktan geçer. Ancak buna ulaşmada ortada bilgiden çok bilgisizlik varsa ürettiğiniz sadece "enformatik cehalet" olabilir.

Sorunun çözümünü gerçek bilgiye dayalı enformasyon sürecinde filtreleyebiliyorsanız o zaman değişim ve dolayısıyla dönüşümü de yakalayabilirsiniz. Bu sadece bireysel hedefler için değil, aynı zamanda devletlerin hukuksal, siyasal ve sosyal yapılanmasındaki hedefler içinde bir değer teşkil eder.

Türkiye seçim sonrasında yeni siyasal sistemi realize ederek teorik varlığını pratik hale dönüştürüp uygulayacak sürece girdi. Yani değişmeyerek değişimi seçti. Değişim hepimizin özlemi. Değişim özlediğimiz daha iyi bir gelecek uğruna geçmişi geride bırakmak daha iyi yarınlara fırsat vermek yelken açmaktır.

Değişmemekten kastettiğim seçmenin iktidar erkini değiştirmeyerek değişime fırsat vermesi olarak anlamak gereğidir.

Değişimden anlamamız gereken ise; güçlü iktidar manifestosu ile daha hızlı yol alacak, hizmeti toplumun tüm katmanlarına yayacak, büyümeyi dolayısı ile milli geliri büyütecek, katma değerli teknolojik ürünler üreterek bölgesel güç olmaktan daha öte küresel güç olma yolunda çıtayı daha yukarılara çekebilme becerisine sahip olabilme çabasıdır.

Türkiye iktidarı değiştirmeyerek çok önemli bir eşiği atlatmış oldu. Yeni hükümet sistemi yeni siyasal değişimle yoluna devam etseydi ister istemez bir türbülans yaşayacak uluslar arası ticaret savaşlarının kızıştığı bu dönemde fırsatların önünden değil, peşinden koşmak zorunda kalan Türkiye zaman kaybına matuf hedefleri ıskalamadan yakalamada zaafiyet yaşatacaktı.

Artık parlamenter sistemin düne kadar uygulanamaz hale gelen hantal yapısı aslında yerin bir nevi 'başkanlık' sistemini tanımlayan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile revize etti kendini.

Artık iktidar gücü, bu yeni sistemle birlikte elde ettiği gücü yerinde kullanabilirse büyük dönüşümlere kısaca bir 'transformasyon' sürecine pencere aralayacak. Yani yeni bir 'kabuk değişimi' , bu milletin gerçeği ve kaderi olacak.

2023 hedefleri, 'Cumhuriyetimizin 100.yılına' , 2053 hedefi, 'İstanbul'un fethinin 600.yılına', 2071 hedefi ise 'Malazgirt zaferinin 1000.yılına' rastlıyor. İktidar partisi bu hedefleri belirlerken öngörü olarak rastgele tesadüfü seçilmiş hedefler olarak belirlenmediğini de gösteriyor.

2023'e 5 var. Bu 5 yılın sonunda hedefleri tutturabilmesi için süreci iyi kontrol edebilmesi, zaman yönetimini iyi konsolide edebilmesi gerekiyor.

Dünya düne göre artık daha sıkıntılı, daha sorunlu ve daha zor. Türkiye her geçen gün artan gerek jeo-politik, gerekse jeo-stratejik konumu ile önemli hale gelirken beraberinde bu konumundan dolayı riskleri de beraberinde getiriyor.

Dış dünyada devletlerin, minör devletleri daha da küçülterek üzerlerinde hakim olabilme gayretini portatif terör örgütleriyle bu coğrafyada kullanıyor olması, jeo-stratejik konumun jeo-politik duruma yansıması olarak ele aldığımızda bu gerçekliği daha iyi tanımladığını görebiliyoruz.

Türkiye'nin 5 yıl sonrası hedeflere yürürken beraberinde 85 milyona dayanacak nüfusu ile 2 milyar dolara ulaşması öngörülen milli gelire sahip olabilmesi 'vitesi büyüterek' yol almasını zorunlu kılacağından yeni hükümet sistemi, bir çok yönden önemli hale geliyor.

Özetle, Türk insanı yeni cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişle birlikte iktidarı koruyarak; değişimin sadece değiştirmekle olamayacağını tercih iradesiyle sabitlerken, iradesini dışarıda terörün her türüyle mücadele veren içeride ise pastayı büyütme gayretinde olan hizmet ehli insanlara verme yönünde 'değiştirmeyerek değişimi' seçen bir refleks geliştirmiştir.

Her zaman söylüyorum. Bu millet gerçekten 'bir çok siyasetçiden daha öte' geleceği öngörebilen bir 'basiret timsalidir!..'Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Oyalama Taktiği

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Ders Kitaplarına Şeytan Girer mi?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Kıssadan Hisse, Yerine Göre...

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Millet Diyorsak !!!

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Hizmet Bekliyoruz !

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Bahar Coşkusu

İsmail Şimşek

İsmail Şimşek

Mersin, Yeniden CHP Dedi!

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: