rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.618 (2.553)

Toplam Ziyaret: 14.473.064 (13.418.428)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
14 Mayıs 2018
Sayı : 754
Bu kayıt toplam
179 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Mahiye Morgül
Mahiye Morgül

İLKOKUL DERS KİTAPLARINDAN BİRİ YARGITAY YOLUNDA

T.C. ADALET BAKANLIĞI'NA Sunulmak ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NA Gönderilmek Üzere ANKARA 6. SULH CEZA HAKİMLİĞİ'NE...

Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği'nin 2018/2858 Değişik İş sayılı kesin olmak üzere verilen İtirazın Reddi Kararının, Kanun Yararına Bozulması talebiyle...

İlkokul ders kitaplarıyla ilgili bugüne kadar başvurduğum Danıştay ve İdare Mahkemelerinden farklı bir hukuk yolunu şimdi başlattım; Matematik 2.sınıf kitabına yaptığım suç duyurusu Yargıtay'a gidiyor. Hukuk sürecini kısaca anlatayım:

Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığımız suç duyurusu reddedildi, bir üst mahkemede karara itiraz ettim, oradan da red kararı çıktı ve şimdi bu kararı Adalet Bakanlığına gönderdim.

Süreç böyle işliyor; usulen Adalet Bakanlığına yazıyoruz, oradan Yargıtay ilgili dairesine veriliyor.

Böylece, bütün hukuk mercilerini ders kitaplarıyla ilgili şikâyetlerden haberdar etmiş oldum. İlke edinmiştim; benim haberim yoktu diyen kalmamalı.

.........

İnsan Hakları kitabı davasında MEB sorgulanıyor...

İdare Mahkemesinde devam eden 4.Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi (2015 MEB) kitabının davasında yeni bir aşamaya gelindi. Mahkeme, Milli Eğitim Bakanlığından 3 Haziran'a kadar cevaplamak üzere bazı bilgiler istedi. Kısaltarak veriyorum:

- Anılan kitabın bir örneğinin gönderilmesi.

- Anılan kitabın hangi ders yıllarında okutulduğu, daha sonra kitapta değişiklik yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa neden yapıldığı, hangi sayfalarda yapıldığı, vb.

- Dava konusu ders kitabı halen okutulmuyor ise okutulmakta olan kitabın bir örneğinin gönderilmesi.

Süreç böyle işliyor.

İnsan Hakları ders kitabında etnik ve dinsel bölücülük yanı sıra kardeşin kardeşe kıydığı kesik baş masalları gibi vahşet metinleri vardı.

Bu davayı önce Danıştay 8. dairesinde açmıştım ve birkaç veli bu davaya müdahil olarak katılmış, ayrıca kendi çocuğu bu kitabı okuduğu için dava açan bir veli daha vardı. Buradan şunu anlıyorum ki, bir kitaba birden fazla kişi şikâyet ettiği zaman o dosya daha dikkatle inceleniyor.

İdare Mahkemelerinde ders kitaplarına karşı açtığımız davalarda bu aşamaya gelmiş olan birkaç davamız daha var.

......

1974 deyince...

2015 deyince aklımıza ilk gelen 15 Temmuz oluyor. Artık 15 Temmuz 2015'de Talim Terbiye Kurulu'nun başına getirilen Alpaslan Durmuş ve kurucusu olduğu EDAM şirketinin basıp dağıttığı davalı ders kitapları da gelsin aklımıza. 1974'lerin muhteşem ders kitaplarıyla karşılaştırılmalı.

100 bin imza için Yüksek Seçim Kurulunun önünde çadır kuran Saadet Partililerle bunu konuşma fırsatım oldu. Sıhhiye'deki SP imza çadırında konuştuğumuz iki delikanlıdan biri Fizik öğretmeniydi. Eski fizik konuları artık yok ve bildiğini de alttan boş gelen öğrenciye anlatamıyor, sohbet ettik.

"1974" dedim; "Kıbrıs, Erbakan – Ecevit" dedi, gözleri ışıldadı.

Ortak gururumuzdu, memnuniyet gülüşü geldi yüzümüze.

"1974 ders kitapları" dedim, bir şey çağrıştırmadı.

O zamanlar yazılmış olan muhteşem ders kitaplarını bilmiyordu. O yılların kitaplarını sahaflardan toplayıp internet siteme koyduğumu anlattım, sitemin adresini verdim. Genç fizik öğretmeninin yüzünde memnuniyet belirdi, gözleri ışıldadı.

İmza çadırlarında bizi bir araya getiren heyecan kadar o ders kitaplarının yazıldığı 1970'li yılların bilim heyecanı da bizi bir araya getirmeli. Umarım Saadet Partili iki kişiye anlatabildim.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Kafamızı Poşete Sokalım

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Bu Gerekçeli Beraat Kararı Bir Hukuk Zaferidir

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Yaşam Gemisinde İnsan

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

'Kendim Ettim, Kendim Buldum'

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Üç Olsun Güç Olmasın!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Varlık mı Yokluk mu?

İsmail Şimşek

İsmail Şimşek

Sizin Yatacak Yerin Yok !

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: