rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.571 (3.373)

Toplam Ziyaret: 14.780.602 (13.710.084)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
14 Mayıs 2018
Sayı : 754
Bu kayıt toplam
278 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
İsmail Şimşek
İsmail Şimşek

OĞLUM SEN PARANOYAK MISIN?

Kendi kendime, "oğlum sen paranoyak mısın?" diye soruyorum, bazen…

Ancak gördüğüm ve istemesemde görmek zorunda kaldığım ve yaşadığım göz önündeki gerçekler hayalperestlikten öte bunun böyle olduğunu söylüyor.

Misal, uzun zamandır Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı iç ve dış tehditler, beşinci kol menşeili belli gurupların 2019'a dönük siyasal mühendislik planları…

Dışarıda 3.Dünya savaşına evrilebilecek restleşmeler, bunu yaparken büyük güçlerin silah pazarı hevesleri, bazı ülkelere yönelik kaos ölçekli ekonomik planlamaları, bunun bazı örnekleri…

Hepimizin yaşadığı bu gerçekler ortada iken ülkenin geleceğine yönelik "riskleri paratonerize ederek" etkiyi uzaklaştırmak adına AK Parti ile MHP arasında ki "ittifak ilişkisini" bir ihtiyaçtan öte zorunluluk haline getirdi. Yerli ve milli tüm unsurlara açık bu işbirliğini dikkatlice değerlendirmek zorundayız.

Yerli ve milli demişken... Bu sadece önceliği Türkiye olan, farklı hesap ve çıkarlar adına devşirilmemiş, Anadolu değerleri, inanç çizgisi sağlam, aynı mefkurenin yolcusu olma istikametinde "Tek millet, tek vatan, tek devlet, tek bayrak" ilkesini içselleştirmiş herkesten söz ediyoruz. Özetle, ötekileştirici ve dışlayıcı değil kapsayıcı bir yaklaşım bu!

İttifak konusunun gündeme geldiği andan itibaren, aceleci yorum yapanlar, MHP'nin, AK Parti'ye stepne olduğunu iddia ettiler. Hatta Milliyetçi dokunun AK Parti bünyesine eklemleneceğini savundular.

AK Parti cenahında ise MHP ile işbirliğine daha çok "Kürt kökenli vatandaşların oyları" bağlamında kaygılı yaklaşanlar oldu. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı "Milli İttifak" tanımı ile, MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşmesi ve ortak çalışma grubu kurulması birçok tuzağı bozdu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişi sağlayan Anayasa reformundan bu yana MHP'yi, iyi analiz etmek, özellikle Sayın Devlet Bahçeli'nin uzak görüşlü ve feraset sahibi kişiliği ile kriz veya kaos yaşanmaksızın yeni sisteme başlanma ve entegre çabasını da doğru etüt etmek gerekir.

Gerek TERÖR temizliği gerekse halkın doğrudan seçtiği Cumhurbaşkanı'nı merkeze alan kamu yönetimi reformu, bizler gibi "devlet, ebed müddet" ikliminde yetişenleri 2019'da yeniden değerlendirme yapmaya zorlayacak!

Bu gün, kısa vadeli ve fırsatçılık peşinde olanlar, eski düzeni ve bunun yeniden realize edilmesini savunurken, devletin bekasını düşünenler, uzun vadeli bakış açısı ile bu ' büyük dönüşümü ' şekillendirmekten yana tavır aldımıştır.

Sayın BAHÇELİ'nin önerdiği "Cumhur İttifakı" sayesinde her partinin kurumsal kimliği ve listesi ile bir şemsiye altında seçime girmesinin altyapısı kurularak siyasal varlığını daim kılacak tedbirlerde alınmış oldu.

AK Parti içinse ittifakın gerçek manada güç birliği ve anlamlı siyasi çoğunluk üretmesini düşündüğü kadar, son 16 yılın mirasını daha da büyütecek bir model arayışına yöneldi. Örneğin, partilerin kendi amblemleri ile seçime girmesi ama oyların "tek listede" milletvekili dağılımına dönüşmesi gibi…

Yeni sistem hem AK Parti'nin varolan başat ve lokomotif gücünü korumasını sağlarken hem de Doğu ve Güneydoğu'da geleneksel oylarınında önünü açmış oldu.

Siyasal partiler açısından yeni sistem bunları öngörürken, ülke ve vatandaş açısından bir çok yeni kazanımın önünü açmış oldu.

- Siyasal istikrarsızlık ortadan kalkmış oldu. Yeni sisteme göre iktidarın seçilememe şansı tarihe karıştı.

- Vatandaş Cumhurbaşkanını doğrudan seçerek pazarlık unsurlarını devre dışı bıraktı.

- Türkiye'nin artık kaybedecek zamanı kalmadı. Yeni sistem ile iktidar, donanım ve pratik aktivasyonu ile kaybedilen zamanı telafi edebilecek manevra kabiliyeti geliştirebilir.

- Ayrıca sorumlu vatandaş periferinden doğru hükümeti iktidara getirmek bu sistemde oldukça anlam ve önem kazanmaktadır.

Yeni sisteme karşı olup meydanlarda bağıranlara gelince; bunlar ya Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığının tezahürü yada belli menfaat grupların elden kaçan fırsatlarının bir daha geri gelmeyeceği feryadının yansıması ve hezeyanı olarak okumak gerekir.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Yerele Gelin...

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

7.Sınıf Türkçe'de Sanal Atatürk Çizimleri

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Engeller

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Yakışmaz Size Burhanettin Kocamaz

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Eleman Aranıyor !

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Tilkileri Ayakları Kurtarır

İsmail Şimşek

İsmail Şimşek

Hamit Tuna'nın İşi Kolay Olmayacak !

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: