rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.358 (1.323)

Toplam Ziyaret: 14.173.690 (13.142.314)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
14 Mayıs 2018
Sayı : 754
Bu kayıt toplam
152 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Şinasi Şirin
Şinasi Şirin

14 MAYIS

Akademik eczacılığın 179.ncu yılı.

Mesleğim gereği 27 yılımı, iyisi ile kötüsü ile ticari anlamda birlikte paylaştığım saygı değer eczacılarımızın akademik eczacılık günlerini kutluyorum.

Yıllardır içinde bulunduğum sağlık sektörünün en önemli paydaşlarından, eczacılarımızın sorunları doğru paralelde tam anlamı ila dile getirilemediğini düşünmüyorum.

Ülkemizde en bakir meslekler arasında bulunan eczacılık mesleğinin, gerekli ve yeterli değere ulaşamaması, bunun karşılığında temsil seviyesinde sorunlarının yeterli ve gerekli şekilde gündem edilip çözüm üretilme gayreti görülmemektedir.

Eczacı; mesleğinin icrası ile uğraşması gerektiği noktada sadece ticaretini yapmakla muhattab ediliyor. Tabi ki ticari bir kurum eczane, ama eczacı tacir olmamalı, akademisyen, laboratuarında bilim, ilim üretmeli, hastasına tedavi süreçleri ile ilgili ışık tutmalı. Derler ki; " teşhisi Doktor koyar tedaviyi eczacı yapar ". Böyle mi sizce?

Yıllar önce getirilen sistemle eczacı kalfaları yüksek okul statüsü ile eğitimden geçirilerek ünvanı "Eczane Teknisyeni " yapıldı. Neden?

Yaptığı işte icra ettiği meslekte her hangi bir sorumluluğu var mı? İşlemini tamamladığı reçetede sorumluluk imzası var mı?. Reçete karşılığı Sosyal Güvenlik Kurumunda, ödeme işlemine alındığında her hangi bir imza mesuliyeti var mı?

Bunun yanı sıra eczacının mesleki maddi karşılık değeri, reçeteye alınan 75 kuruş ve 1 lira mı?

Kısacası eczacılık, ülkede en bakir meslek olmasına karşı, gerek meslek birlikleri gerekse idari olarak en yalnız bırakılmış mesleklere arasında. Toplumda " eczacı çok kazanıyor " algısının karşısında, eczacı gerçek anlamada bırakın kalfası kadar, çırağı kadar dahi kazanamıyor. Eczacının mesleğini karşılığı reçete bedeli olan 74 kuruş veya 1 lira.

Eczacının kazancı, sermayesinin varlığı. Bunu kimse dile getirmiyor. Miat geçme riski, yıllardır düşen fiyat dolayısı ile eriyen sermeyesi, sisteme net olarak oturtulamamış yorum eksikliği nedeni ile reçete kesintileri.

Toplu olarak bakıldığında, bakir ama yalnız kalmış eczacılık mesleğinin çözümlenmesi gereken çok sorunları var. Yeni dönem inşallah ele alınır.

Bil vesile; akademik eczacılığın 179.ncu yılını bir kez daha kutlar, insan sağlığında hizmette, kutsal olan mesleğinizin icrasında başarılar dilerim.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Deniz Bitti, Kumda Oyuna Devam !

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Portakalın Yaşam Döngüsü Böyle mi Anlatılır?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Yaşam

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

8 Vatan Evladı, 8 Şehit, Rahip Brunson ve Mc Kinsey..

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

İşimiz Gücümüz Var ! (mı?)

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Sığınılacak Yer – Yokluk

İsmail Şimşek

İsmail Şimşek

Mesele, Kabiliyetimizi Keşfedebilmek!

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: