rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.131 (3.027)

Toplam Ziyaret: 23.974.256 (21.963.259)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
29 Mayıs 2022
Sayı : 944
Bu kayıt toplam
202 kez okundu.
fb sharer

'DARISEKİ ÖRNEK KÖY PROJESİ' ANLATILDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersinden Kadın Kooperatifi'nin yürüttüğü "Darısekisi Örnek Köy Projesi" kapsamında hayata geçirilen Yörük Köyü'nde 24-25 Mayıs'ta "Yörük Kültürü ve Gastronomi Günleri" gerçekleştirildi. Program kapsamında bir söyleşide konuşmacı olarak yer alan Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Darısekisi Örnek Köy Projesi'nin hikayesini anlattı.

'Darıseki Örnek Köy Projesi' anlatıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersinden Kadın Kooperatifi ve Toros Üniversitesi'nin iş birliğiyle gerçekleştirilen "Yörük Kültürü ve Gastronomi Günleri"nde Gazeteci Serdar Akinan'ın moderatörlüğünde Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer ile "Darısekisi Örnek Köy Proje Söyleşisi" yapıldı.

Söyleşiyi siyasi parti temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, Mersinden Kadın Kooperatifi ortakları, muhtarlar ve çoğunluğu kadınlardan oluşan vatandaşlar izledi.

Mersin'in kültür ve kadınların üretim gücü açısından çok zengin bir kent olduğunu vurgulayan Meral Seçer, kırsal kalkınma özelinde bu projenin sürekli gündemlerinde olduğunu belirtti.

Kooperatif ortaklarından Ebru Tugay'ın organik tarım yaptığı Darısekisi'ne gerçekleştirdikleri ziyaretle birlikte projenin ilk adımlarını atmaya başladıklarına dikkat çeken Seçer, "Kadınlarımızın burada çok üretken olması, çeşitliliğin çok olması, buranın bir merkez olması; başta Darısekisi olmak üzere diğer köylerin kadınlarına, o köylerde yaşayan ailelere faydası olması açısından uygun bir yer olduğunu düşündük. Bu alan diğer yayla yollarının güzergahında bulunan, konaklaması olan, Mersin'e ulaşım konusunda da çok rahat olan bir mekan" dedi.

Mersin'in örnek köy açısından eksik olduğunu belirten Meral Seçer, "Ege'ye gittiğimizde kendi kültürünü, özelliğini taşıyan köylerin olduğunu görüyoruz ve bunun turizm açısından da kente çok faydası olduğunu görüyoruz. Bizler bile buradan oralara gidip görmek istiyoruz. Dolayısıyla yerelin kendi özellikleriyle oluşturulan mekanlar daima insanların oraya gelmesine sebep oluyor.

İşte Toroslar da Yörük kültürünün hakim olduğu bir yer. Çok kadim bir kültür. Daha önceden yerleşik yaşamayan ama şu anda yerleşik olarak yaşayan pek çok aileyi barındıran bir bölge. Bu kadim kültürün yaşayarak, anlatarak, anlaşılır hale getirilerek insanlara, gelecek nesillere aktarılması çok önemli" diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersinden Kadın Kooperatifi olarak projeyi ortak bir şekilde yürüttüklerini kaydeden Meral Seçer, "Bu alanın yapılması, faaliyetlerin düzenlenmesi konusunda Büyükşehir rol oynayacak. Alanda bir Köy Meydanı oluşturuldu ve kadınların ek gelir elde edebilmesi için de kalıcı stantlar kuruldu. Biz Mersinden Kadın Kooperatifi olarak buranın üretim ayağındayız" dedi.

Seçer, alanda eskiden ilkokul, şu anda ise Üretim Binası olarak kullanılan binanın üretim izinlerinin alındığını; yanına bir Pişirim Alanı kurulduğunu, eski lojmanın ise Yörük kültüründen figürlerle hazırlanmış bir Eğitim Binası'na dönüştürüldüğünü anlattı. Seçer, bu alanlarda kadınlara ambalajlamadan paketlemeye kadar pek çok eğitimin verileceğini söyledi.

Darısekisi Örnek Köy'le ilgili bundan sonraki süreçteki planlarından da bahseden Meral Seçer, "Burası bir cazibe merkezi olacak. Yılın 12 ayında doğa takvimine göre etkinlikler yapılacak. Bu etkinlikleri PR çalışmalarıyla duyurarak, insanları buraya çekeceğiz" dedi.

Bu sayede civar mahallelerin de kültürü, tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerin ilgi odağı haline geleceğini vurgulayan Seçer, "Gelen, burada gördüğüyle diğer tarafa gidecek. Bir Gözne Kalesi'ni görecek. Doğal güzellikleriyle zengin Çamlıdere köyümüz var. Yani Darısekisi başta olmak üzere, kadınlarımızın ve köyün kalkınmasına katkı sunacak. Çünkü ürettikleri ürünlerin satışa sunulacağı, geliştirileceği ortamlar olacak" ifadelerine yer verdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Polifonik Koro'dan "Ağacın Türküsü"

_assets/fotograflar

Başkan Seçer ve MTSO Heyeti, Moldova'da temaslarda bulundu...

_assets/fotograflar

'İşimiz, gücümüz Toroslar'

_assets/fotograflar

MTSO ve Bm güçlerini birleştirdi

_assets/fotograflar

CNG'li otobüsler için yakıt dolum istasyonu

_assets/fotograflar

'Toplu taşıma, kamu hizmetidir'

_assets/fotograflar

Mercimek, üreticinin yüzünü güldürecek

_assets/fotograflar

Rotary Kulübü'nde devir teslim yapıldı

_assets/fotograflar

Moldova'dan Toroslar'a dostluk ziyareti

_assets/fotograflar

Akdeniz'de hedef 'Sıfır Şiddet'

close 'Darıseki Örnek Köy Projesi' anlatıldı
'Darıseki Örnek Köy Projesi' anlatıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: