rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.859 (4.638)

Toplam Ziyaret: 23.975.984 (21.964.870)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
29 Mayıs 2022
Sayı : 944
Bu kayıt toplam
218 kez okundu.
fb sharer

'MERSİN'İN KURTULUŞU KENTSEL DÖNÜŞÜMDE'

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, her salı ve cuma günleri esnafı ziyaret etmeye, vatandaşların önerilerini dinlemeye, talep ve şikâyetlerini çözüme kavuşturmaya devam ediyor.

'Mersin'in kurtuluşu kentsel dönüşümde'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Bu kapsamda İhsaniye Mahallesi'ni ziyaret eden Başkan Mustafa Gültak'a, Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, İhsaniye Mahalle Muhtarı Zehra Yılmaz, Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri ile çok sayıda vatandaş eşlik etti. Mahalle sakinlerinin sıcak ve samimi ilgisiyle karşılanan Başkan Mustafa Gültak, göreve geldiğinden bu yana Akdeniz'i değiştiren hizmetleri anlattı.

'Kadınlar ürünlerini satıyor'

Başkan Gültak, "Herkes kadınlarla ilgili güzel laflar ediyor ama bunları hayata geçirmek önemlidir. Göreve gelir gelmez kadın ve engelli kooperatiflerini kurduk. Kooperatif kurmak çok zor bir iş değil ama önemli olan oranın çalışmasıdır. Bu konuda Zehra muhtarımız çok çalışkan ve beceriklidir. Tüm kadınlarımızı organize etti ve kooperatifimiz hızla çalışmaya başladı. Baktık maya tuttu. Belediyeden yerler verdik.

Bakanlıklarımız ile iletişime geçtik; projeler yazdırdık. Bu proje karşılığında hibeler kazandılar. Üretmeye başladılar. Bu defa satış yerine ihtiyaç duydular. Belediyenin günde 10 bine yakın insanın geçtiği yerlerini onlara verdik. Kira, elektrik, su giderlerini biz karşılıyoruz. Sadece üretip satıyorlar. Biz kadınların özgüveninin, ekonomilerinin oluşmasını istiyoruz. Eşlerine bağımlı olmamalarını önemsiyoruz. Eve mutlaka bir katkıda bulunmaları gerektiğine inanan bir anlayışa sahibiz" diye konuştu.

'Şeker otu üretiminde başarılı olacaklar'

Yeni bir gelişmeden de söz edeceğine vurgu yapan Başkan Gültak; "Akdenizli kadınlar sadece üretmekle kalmıyorlar. Yeniliğe de ayak uyduruyorlar. Örneğin Türkiye'nin çok az bildiği şeker otunu belediyeye ait bir arazimizi onlara tahsis ederek üretmelerini sağlayacağız. Bu konuda da başarılı olacaklarına eminim. Şeker otunu verimli bir şekilde üretip çoğalttıkları andan itibaren ülkenin gündemine oturacaklar" dedi.

'Daha çok iş var'

İhsaniye'nin Akdeniz'in en eski mahallelerinden biri olduğuna değinen Başkan Mustafa Gültak, "Yol, asfalt sıkıntılarınız vardı. Bunların çoğunu tamamlayıp düzelttik. 2 sene daha yapacağımız çok iş var. Kalan sürede de asfalt, kaldırım çalışmalarına başlıyoruz. Tüm mahallelerde eksikleri gidereceğiz" diye konuştu.

'Bir havuz için bu kadar beklenir mi?'

Yılmaz Güney Gençlik Merkezi'nin kısa süre sonra hizmete açılacağını sözlerine ekleyen Başkan Gültak, "Haziran ayının sonuna doğru açmayı planlıyoruz. Temmuz ve Ağustos aylarında iki ay boyunca hafta içi öğrencilere ücretsiz, hafta sonu gelmek isteyenler cüzi miktarda ücret ödeyerek Akdeniz'in ilk havuzunu kullanabilecekler. Bir havuz yapmak için bu kadar zaman beklenir mi? Neyse ki bu sorunu çözüyoruz. Çok az bir zaman sonra Yılmaz Güney Gençlik Merkezi ve içinde bulunan havuzu hizmete açıyoruz" şeklinde konuştu.

'Hiç etüt merkezi yoktu'

Akdenizli gençlerin eğitimine de önem verdiklerine dikkat çeken Başkan Gültak, "Akdeniz'in hiç etüt merkezi yoktu. İki önemli yerde etüt merkezi açtık. Bir tanesi yıkılmak üzere olan eski Tıp Fakültesi binasını tahsis alarak düzenledik. Hem lojistik konusunda hem de diğer mesleki eğitimlerin derslerinin alınması noktasında ciddi çalışmalar yaptık ve orayı açtık.

Bir de Metropol binasının 29. katında da üniversiteye hazırlanan 300 gencimiz ders almaya başladı. Önümüzdeki dönemlerde yaklaşık 1000 Akdenizli öğrencimize ücretsiz eğitim vermeyi sürdüreceğiz. Bu hizmetlerin hiçbiri Akdeniz'de daha önce yoktu. Biz hızla bu hizmetlerimizin üstüne katarak ilerlemeye devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

'Kadın konuk evini açıyoruz'

Akdeniz'de inşası süren Kadın Konuk Evi'ni de yakın zamanda bitireceklerini belirten Başkan Mustafa Gültak, "Bu binanın önünde yaklaşık 20 dönüm arazisi var. Misafir olan hanımefendiler burada ekip biçebilecek. Orada üretim yapıp yine kadın kooperatiflerimiz üzerinden satış yapma imkânı bulacaklar. Dolayısıyla mağdur olan hanımefendileri orada hem barındırıp hem de çalışmalarını sağlayacağız. Çocukları ile güven içinde orada yaşayabilecekler" diye konuştu.

'Kurtuluş kentsel dönüşümde'

Başkan Gültak sözlerini şöyle noktaladı: "Mersin'in kurtuluşunun kentsel dönüşüm olduğunu bildiğim için hızla bu işlere de giriştik. Çay Mahallesi'nde 415 konutu bitirdik. Vatandaşlarımızla görüşmeler başladı. 5 etaba bölmüştük.

İlk etapta yüzde 82 anlaşma öngörüyoruz. Bu yetmez tabi ki. Geçtiğimiz hafta Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum buradaydı. Onunla Barış Mahallesi'nde TOKİ'nin temelini attık. Orada da yüzde 94 anlaşmış durumdayız. Bunlar büyük oranlardır. Hedeflerimiz arasında, Çilek, Bahçe, Barış, Turgut Reis Mahalleleri ve merkezde İhsaniye ile Mesudiye Mahalleleri'nde kentsel dönüşüm sayısını artırmak var."

Konuşmaların ardından mahalle esnafını da ziyaret ederek 'hayırlı işler' dileyen Başkan Gültak, esnafın talep ve şikâyetlerini dinleyerek onlarla sohbet etti.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Polifonik Koro'dan "Ağacın Türküsü"

_assets/fotograflar

Başkan Seçer ve MTSO Heyeti, Moldova'da temaslarda bulundu...

_assets/fotograflar

'İşimiz, gücümüz Toroslar'

_assets/fotograflar

MTSO ve Bm güçlerini birleştirdi

_assets/fotograflar

CNG'li otobüsler için yakıt dolum istasyonu

_assets/fotograflar

'Toplu taşıma, kamu hizmetidir'

_assets/fotograflar

Mercimek, üreticinin yüzünü güldürecek

_assets/fotograflar

Rotary Kulübü'nde devir teslim yapıldı

_assets/fotograflar

Moldova'dan Toroslar'a dostluk ziyareti

_assets/fotograflar

Akdeniz'de hedef 'Sıfır Şiddet'

close 'Mersin'in kurtuluşu kentsel dönüşümde'
'Mersin'in kurtuluşu kentsel dönüşümde'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: