rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.455 (3.348)

Toplam Ziyaret: 23.974.580 (21.963.580)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
22 Mayıs 2022
Sayı : 943
Bu kayıt toplam
236 kez okundu.
fb sharer

DENİZ TAŞIMACILIĞI ZİRVESİ YAPILDI

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP) Genel Müdürü Johan Van Daele, Hürriyet Deniz Taşımacılığı Zirvesi'nde ülke ekonomisine değer katacak yatırımları hakkında bilgi verdi. Divan Otel Mersin'de düzenlenen zirvede Van Daele, MIP'nin Kapasite Artırımı Projesi ve şehrin trafik sorununu çözecek Kapılar Projesi için 400 milyon doların üzerinde yatırım yapacağını söyledi.

Deniz taşımacılığı zirvesi yapıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

MIP, Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM), Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTS0), Akdeniz Belediyesi ve Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO), Derya Grup ve Çağ Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen Hürriyet Deniz Taşımacılığı Zirvesi, 17 Mayıs Salı günü, Divan Otel Mersin'de iş dünyasının ve denizcilik sektörünün önde gelen temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti.

Zirvenin konuşmacıları arasında yer alan MIP Genel Müdürü Johan Van Daele konuşmasında, Türkiye'nin sahip olduğu coğrafi ve jeopolitik konum avantajı ile her dönem ve koşulda potansiyelini koruduğuna, birçok sektörde olduğu gibi deniz taşımacılığında da büyümesinin uzun yıllar süreceğine inandıklarını vurguladı.

Van Daele: "Faaliyet gösterdiğimiz bölgemizin ve Türkiye'nin hak ettiği yere gelmesi için, 'birlikte büyümek' için, Mersin Uluslararası Limanı olarak buradayız. Mersin ve Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak önceliklerimiz arasında. Hem kendi hedeflerimizi hem de bölgemizin büyüme rakamlarını göz önüne aldığımızda bu hinterlant büyümesini karşılamak ve gerekli hizmeti sağlamak için yeni yatırımların gerekliliği karşımıza çıkıyor."

"Doğrudan 500 kişiye istihdam imkânı sağlayacağız"

Kapasite Artırımı projesi ile ilgili bilgi veren Johan Van Daele: "Mersin ve Türkiye'nin ekonomik gelişiminde büyük önem arz eden, 375 milyon dolar bütçeli Kapasite Artırımı Projesi için tüm yükümlülüklerimizi yerine getirdik ve hazırız.

Proje ile limanın mevcut kapasitesini 1 milyon TEU artıracak ve doğrudan 500 kişiye, dolaylı olarak ise 5 bin kişiye istihdam imkânı sağlayacağız. İki mega gemiye aynı anda hizmet verilebilecek ve gemilerin bekleme sürelerini optimize edebileceğiz. Böylece direkt seferlerin sayısı artacak, daha kısa transit süreleri ve rekabetçi navlunlarla Mersin Limanı'nın Doğu Akdeniz'e açılan stratejik konumu güçlenirken Akdeniz havzasındaki diğer ülkelerin terminalleri ile aktarmalı konteyner ticaretinde küresel bir oyuncu olarak rekabet edebilecek konumda olacağız.

Mersin Limanı, imtiyaz sözleşmesi sonunda TCDD'ye devredileceğinden yapılan yatırım Mersin'in kalıcı, güçlü ve sürdürülebilir değeri olarak var olmaya devam edecek."

"Kapılar Projesi ile Mersin trafiğine rahat bir nefes aldıracağız"

Limanın gelişimini Mersin'in gelişiminden ayrı tutmadıklarını, Mersin'in yaşadığı problemlerin çözümü için her zaman destek vermeye hazır olduklarını söyleyen Johan Van Daele: "Artan nüfus, ticaret ve şehirleşme sonucu özellikle Mersin girişinde oluşan trafik problemi de bu sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. 27 milyon dolar bütçeli Kapılar Projesi ile limana gelen tırların otobandan direkt limana giriş – çıkışını sağlamış olacağız.

Böylece tırlar şehir trafiğine girmeden limana doğrudan giriş yapabilecekler. Liman giriş ve çıkış kapılarını yeniden düzenleyerek; 6 giriş ve 6 çıkışlı modern bir liman kapısı oluşturacağız. D 400 karayolunda 2 bağlantı noktası, 3 dere geçişi, bir üst geçit, 6 şeritli bir köprü, 10 giriş kapısı dahil tüm otomasyon çalışmaları ve yardımcı tesisleri ile Mersin trafiğine rahat bir nefes aldıracağız.

Konteyner ve genel yük getiren araçlar 132. caddeden açılacak yeni bir bağlantı ile 3 şerit halinde, demiryolu üst geçidinin altından geçerek doğrudan limana giriş yapabilecekler. Liman içi ve dışında tır/araç bekleme süreleri azalacak" dedi.

Johan Van Daele sözlerine şöyle devam etti: "MIP olarak bölgemize, ülkemize ve gezegenimize karşı sorumluluklarımızın farkındayız. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için paydaşlarımızın ve çevrenin ihtiyaçlarını analiz ediyor, sürdürülebilir kalkınma için tüm faaliyetlerimizi optimize etmeyi taahhüt ediyoruz.

Sürdürülebilirlik çatısı altında çevresel, sosyal ve yönetim başlıkları altında pek çok çalışma yürütüyor ve içinde yaşadığımız doğaya, topluma ve çocuklarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeye gayret ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz."

"Denizciliğimizi geliştirmeliyiz"

Zirvede konuşan Akdeniz Belediye Başkanı M.Mustafa Gültak, günümüzde dünya ticaret hacminin yüzde 90'ının denizler aracılığıyla gerçekleştiğine dikkat çekerek, deniz ticaretinin havayollarına göre 22, karayollarına göre 7, demiryollarına göre 3 buçuk kat ekonomik olduğunu vurguladı.

"Denizcilikte rekabet edebilmek ve ürünleri daha ucuza taşımak istiyorsak, deniz ticaretini çok önemsemeliyiz" diyen Başkan Gültak; "Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin, deniz ticareti konusunda çok daha iyi yerlere gelebilmesi için hızla ilerlemeliyiz. Eğer biz, dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girmek istiyorsak bu çok önemli. Deniz ticareti ile hedeflediğimiz rakamları yakalamalıyız.

Nitekim son dönemlerde yapılan yatırımlarla, Türkiye'yi dünyanın yeni lojistik gücü yapmak için dev projeleri hayata geçiren hükümetinizin bu alandaki kararlı girişimleri, yatırımları ve sağladığı kaynaklar sayesinde, ülkemizin dış ticareti içindeki deniz yolu payı; 57 milyar Dolar'dan 220 milyar Dolar'a yaklaşmıştır. Bu rakamlar da hükümetimizin sektöre büyük önem verdiğini göstermektedir" şeklinde konuştu.

"Ana aktarma konteynır limanının adresi Mersin'dir"

Başkan Gültak; TCDD ve MIP'in Mersin Limanı'nı büyütme projesine de değinerek, Akdeniz Belediyesi olarak bu projenin yanında olduklarını vurguladı. Başkan Gültak; "Çünkü kapasiteyi büyütmeden hedeflediğiniz rakamları yakalayamazsınız. Temel atma törenine Sayın Ulaştırma Bakanımız geldiğinde, ana aktarma konteynır limanının da halen Mersin'e yapılacağını da bizzat kendisi ifade etmiştir. Ana aktarma limanının başka yere kaydırıldığı doğru değildir.

Yeni yatırımlarla 3 milyon TEU, ana aktarma konteynır limanı da geldiğinde yaklaşık 12 milyon TEU'luk bir kapasiteden bahsettiğinizde, Mersin; bir anda sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın en önemli liman şehirlerinden biri olmaya taliptir. Bu bir hayal değil, rahatlıkla gerçekleşecek bir olaydır" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Polifonik Koro'dan "Ağacın Türküsü"

_assets/fotograflar

Başkan Seçer ve MTSO Heyeti, Moldova'da temaslarda bulundu...

_assets/fotograflar

'İşimiz, gücümüz Toroslar'

_assets/fotograflar

MTSO ve Bm güçlerini birleştirdi

_assets/fotograflar

CNG'li otobüsler için yakıt dolum istasyonu

_assets/fotograflar

'Toplu taşıma, kamu hizmetidir'

_assets/fotograflar

Mercimek, üreticinin yüzünü güldürecek

_assets/fotograflar

Rotary Kulübü'nde devir teslim yapıldı

_assets/fotograflar

Moldova'dan Toroslar'a dostluk ziyareti

_assets/fotograflar

Akdeniz'de hedef 'Sıfır Şiddet'

close Deniz taşımacılığı zirvesi yapıldı
Deniz taşımacılığı zirvesi yapıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: