rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.374 (3.268)

Toplam Ziyaret: 23.974.499 (21.963.500)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
09 Mayıs 2022
Sayı : 941
Bu kayıt toplam
294 kez okundu.
fb sharer

MUT, OT FESTİVALİ İLE RENKLENDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, "Bu Festival Bir Şeyleri Değiştirecek" sloganıyla bu yıl ilki gerçekleştirilen "Mut Ot Festivali"nin açılışına katıldı.

Mut, Ot Festivali ile renklendi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mut Belediyesi'nin işbirliğinde hayata geçirilen festivale çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve dernek de katkı sundu. Renkli görüntülere sahne olan festival, Başkan Seçer'in öncülüğünde Hükümet Konağı önünde başlayan kortej yürüyüşü ile açıldı. Başkan Seçer, "Bu ilk festival çok önemli. Bunun geleneksel hale gelmesi lazım. Her yıl istikrarlı bir şekilde yapılması lazım" dedi.

Festivale; Baskan Seçer'in yanı sıra Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, CHP Mersin Milletvekilleri Alpay Antmen ve Cengiz Gökçel, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Selahattin Arslan, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, CHP Mut İlçe Başkanı Hayati Bağcalı, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve dernek temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Festivale Mersin Güç Birliği Kalkınma ve Gelecek Derneği, Mut Ticaret ve Sanayi Odası, Mut Ziraat Odası, Mut Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, Mutlular Kültür ve Dayanışma Derneği, Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Mut Doğa Sporları ve Fotoğraf Derneği, Mut Kurtuluş-Çatalharman- Hacıahmetli Kızılova Obruk Peynirleri, Mut Kadın Girişimi Üretimi ve İşletme Kooperatifi, Slow Food ve mutili destek sundu.

Mut ilçesi Hükümet Konağı önünde sabah saatlerinde başlayan kortej yürüyüşünde yüzlerce vatandaş, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin bando ekibinin çaldığı şarkılar eşliğinde Karacaoğlan Çınaraltı Parkı'na doğru yürüdü. Başkan Seçer öncülüğündeki korteji, Karacaoğlan Çınaraltı Parkı'nda Mut Belediyesi Halk Oyunları ekibi güzel bir oyun gösterisi ile karşıladı.

Parkta yapılan açılış konuşmalarının ardından Başkan Seçer, park içerisinde kurulan yeryüzü sofrasında vatandaşlarla birlikte yemek yedi. Yemeğin ardından parkta Mut'a özgü eşsiz ot çeşitlerinin sergilendiği stantları gezen Başkan Seçer, Taşhan'ı da ziyaret etti.

Başkan Seçer, Karacaoğlan Çınaraltı Parkı'nda gerçekleştirdiği gezisinde eşsiz otlardan doğal kök boya elde eden Ali Kemal Efecan ile tanıştı. Festivalin konuklarından ünlü modacı Cemil İpekçi de Başkan Seçer'in Ali Kemal Efecan'la sohbetine katıldı. Efecan, elde ettiği doğal kök boyaların Mut kültüründe yünde kullanıldığını ve aynı zamanda kıyafetlerde de kullanılabileceğini söyledi.

Ot Festivali düşüncesinin çıkış noktasına da değinen Başkan Seçer, şunları söyledi:

"Mersin, her çeşit ürünün yetişebildiği bir tarım kenti, verimli topraklarımız var. Türkiye, 'bereketli hilal' dediğimiz dünyada ilk tarımın yapıldığı ve bugün insanlığın tüketiminde olan birçok bitkinin yetiştiği bir bölge.

Sadece Mut, Karaman, Gülnar; bu bölgede dünyanın başka hiçbir tarafında yetişmeyen, görülmeyen 750 ayrı çeşit bitki var. Bunu biliyor muydunuz? Endemik bitki diyoruz. Türkiye endemik bitkiye sahip ülke olarak dünyanın en zengin ülkesi. Türkiye'de 12 bin ayrı çeşitlilikte bitki var.

Kimi üretiliyor, kimi üretilmiyor ama 12 bin çeşit bitki var. Bunun 3 bin tanesi sadece Türkiye toprakları, kadim Anadolu toprakları üzerinde. Bu bir değer. Bu bir servet. Türkiye'nin her noktası bir cennet. Türkiye'nin her bir noktası zenginlik. Türkiye'nin her bir noktası güzel. Onun için bu güzel ülkeye sahip çıkacağız."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Polifonik Koro'dan "Ağacın Türküsü"

_assets/fotograflar

Başkan Seçer ve MTSO Heyeti, Moldova'da temaslarda bulundu...

_assets/fotograflar

'İşimiz, gücümüz Toroslar'

_assets/fotograflar

MTSO ve Bm güçlerini birleştirdi

_assets/fotograflar

CNG'li otobüsler için yakıt dolum istasyonu

_assets/fotograflar

'Toplu taşıma, kamu hizmetidir'

_assets/fotograflar

Mercimek, üreticinin yüzünü güldürecek

_assets/fotograflar

Rotary Kulübü'nde devir teslim yapıldı

_assets/fotograflar

Moldova'dan Toroslar'a dostluk ziyareti

_assets/fotograflar

Akdeniz'de hedef 'Sıfır Şiddet'

close Mut, Ot Festivali ile renklendi
Mut, Ot Festivali ile renklendi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: