rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 6.971 (6.631)

Toplam Ziyaret: 22.051.200 (20.121.542)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
11 Ekim 2021
Sayı : 913
Bu kayıt toplam
576 kez okundu.
fb sharer

BÜYÜK NAKLİYECİ BULUŞMASI YAPILDI

Nakliye ve lojistik sektörünün temsilcileri, Mersin'de gerçekleştirilen Büyük Nakliyeci Buluşması'nda bir araya geldi.

Büyük Nakliyeci buluşması yapıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sektörün Türkiye için çok büyük potansiyele sahip olduğunu, gerekli koşulların sağlanması durumunda Türkiye'yi dövize boğacağını belirterek, sektör temsilcilerine "Sakın moralinizi bozmayın. Türkiye'nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Tereyağından kıl çeker gibi bütün bu sorunları çözeceğiz, hepsini çözeceğim. Güvenin, biz size güveniyoruz çünkü" diye seslendi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun öncülüğünde Mersin Büyükşehir Belediyesi Tır Garajı'nda düzenlenen Büyük Nakliyeci Buluşması'na, CHP Genel Başkan Yardımcıları, Genel Merkez yöneticileri, Parti Meclisi üyeleri, milletvekilleri, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, siyasi partilerin il ve ilçe örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcileri katıldı.

"Mersin, Dünyanın önemli bir merkezi haline gelecek"

Mersin'in sektör açısından önemli bir kent olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Mersin, sadece bu bölgenin değil, sadece Türkiye'nin değil, sadece Avrupa'nın değil, dünyanın çok önemli bir merkezi haline gelecek, göreceksiniz. Allah nasip eder iktidar olursak, göreceksiniz en önemli merkez haline en geç 8, 9 yıl içinde gelecek. Böylece bu bölge, sadece Türkiye'ye ve Akdeniz ülkelerine hizmet veren bir bölge değil, bu bölge dünyaya, özellikle Avrupa ve Amerika'ya en büyük hizmeti götürecek olan bölge olacak.

Bizim Merkez Türkiye Projesi'nin ana unsuru bu. Burada sadece nakliye olmayacak onu da söyleyeyim. Biz aynı zamanda Hakkari'deki çinko madenini bu bölgede kuracağımız maden rafinerisinde işleyeceğiz. O maden rafinerisinde madeni çok ucuz bedelle dışarıya ihraç ediyoruz. Burada işlediğimiz zaman en az 50, 100 kat fazlasıyla ihraç edeceğiz."

670 bini aşkın nakliyeci sahipsiz kaldı

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, sektördeki 670 bini aşan nakliyecinin sahipsiz kaldığını vurgulayarak, "Sahipsiz bir sektör. Koşarsınız, 'acaba bir bakanı, acaba Başbakanı ya da Cumhurbaşkanı'nı bulup derdimizi anlatabilir miyiz' diye. 670 bin kişilik bir kitle olacak, bu kitle alın teri dökecek direksiyon başında. Günün gerekirse 24 saati çalışacak ama sahibiniz yok. Derdinizi anlatacak yer yok.

Bir sürü bakanlık var. Ne yapıyor bu bakanlıklar? Sizin ekonomiye katkınız en az 25 milyar dolar. 25 milyar dolarlık bir katkınız var sizin ekonomiye. Belki siz farkında değilsiniz ama biz bunların hepsini görüyoruz. 25 milyar dolarlık bir katkı yapıyorsanız bu katkıyı kısa sürede 50 milyar dolara, 100 milyar dolara çıkarmak mümkün" dedi.

"Sektörü toparlayacak bir çatı örgütüne ihtiyacınız var"

Türkiye'nin nakliye sektörü açısından olağanüstü bir coğrafyaya sahip olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, bu avantajın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, sektör temsilcilerinin tümünün dertlerini dinlemek için toplantıyı Mersin'de düzenlediklerini anlattı.

Kılıçdaroğlu, nakliye sektörünün 50'den fazla derneğinin olduğunu anımsatarak, "Bütün nakliye sektörünü toparlayacak bir çatı örgütüne ihtiyacınız var. O zaman sizin sesiniz çok daha gür çıkar, o zaman her siyasetçi mutlaka gelir sizi dinlemek zorunda kalır. Bu çatı örgütünü sağlayın. Mesela uluslararası nakliyeciler var. Kendilerine göre bir çatı örgütü oluşturmuşlar. Onun da üstünde, onun da dahil olacağı güçlü bir çatı örgütü gerekiyor" diye konuştu.

"Standartların AB'ne uyum içinde olması lazım"

Motor emisyon standartlarıyla ilgili Avrupa Birliği ve Türkiye arasında yaşanan soruna da dikkat çeken Kılıçdaroğlu, bunun şu an için basit bir sorun olarak görülebildiğini ancak ilerleyen süreçte daha ağır olacağını vurguladı.

Kılıçdaroğlu, "Belki sizin araçlarınızı sokmayacaklar Avrupa'ya. Belki de daha ağır vergiler alacaklar sizden. Ne yapması lazım hükümetin? Buna uygun araçlar imal etmesi lazım. Buna uygun araçların imali için teşvik vermesi lazım ve siz araçlarınızı yenilerken bu motor emisyon standartlarının Avrupa Birliği'ne uyum içinde olması lazım. Akıllarına geliyor mu böyle bir şey? Ülkeyi yöneten yönetici 10 yıl sonra, 20 yıl sonra, 30 yıl sonra dünyada ne olacak, bunu bilemezse ülkeyi yönetemez. Bunu bilmesi lazım. O nedenle üretimin bu standartları yakalayacak şekilde özendirilmesi lazım" dedi.

"Parasını ödüyorsam ticari sır olmaz, bu devletin yolu"

Kılıçdaroğlu, Türkiye'deki otoyol, köprü ve tünellerin neden yapıldığını sormadıklarını ancak ne kadara yapıldığını ve ne kadar garanti verildiğini merak ettiklerini belirterek, "Adı 'yap-işlet-devret'. Yap-işlet-devret ne demektir? Sen yapacaksın, işleteceksin, belli bir süre sonra da devlete devredeceksin. Şimdi yap, işlet, üstüne para al, olağanüstü kâr elde ettikten sonra da devlete ver. Hem balı var hem kaymağı var.

Şimdi sizi o yollardan geçmeye mecbur kılıyorlar. Avro üzerinden, dolar üzerinden fiyat biçiyorlar. Sorduk, bunları kaça yaptınız? Cevabı yok. 'Efendim ticari sır bu'. Ne demek ticari sır? Ben parasını ödüyorsam ticari sır olmaz, bu devletin yolu. Kaça yapıldı bu? Bilmiyoruz" diye konuştu.

"Size mazot desteği veriliyor mu, verilmiyor"

Avrupa'nın birçok ülkesinde 12 ton ve daha fazla yük taşıyanlara mazot desteği verildiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Size mazot desteği veriliyor mu? Verilmiyor. Niye verilmiyor? Siz nasıl rekabet edeceksiniz? Onların devletleri, onların hükümetleri kendi nakliyecilerine destek verirken, bizim hükümetler neden köstek oluyor? Neden destek vermiyor?

Siz bu memlekete dolar getiriyorsunuz, para getiriyorsunuz. 25 milyar dolar, az para mı bu 25 milyar dolar? Onlar hangi desteği veriyorsa bizim de en az o desteği vermemiz lazım ki rekabette eşitlenelim. Onlar daha büyük avantajlar elde ederlerse siz rekabet edemezsiniz" dedi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, nakliye sektöründeki haksız rekabetin önlenmesi için Avrupa ve Amerika'da olduğu gibi kilometre başına asgari fiyat tarifesi uygulanması önerisinde bulundu.

"Lojistik sektörü ile ilgili çok önemli bir toplantı"

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin'in en önemli sektörü olan lojistik sektörünün sorunlarını dinlemek üzere kente gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür ederek, "Belediye Başkanlığını yaptığım şehrin en önemli sektörü lojistik sektörü ile ilgili çok önemli bir toplantı. Görüş alışverişi yapmak üzere kentimize geldi.

Genelde sektörler, sektör temsilcileri siyasetçilerden randevu bekler, gidip siyasetçiye derdini, sorunlarını anlatabilsin. Ancak Sayın Genel Başkan sektör temsilcilerinin, emek verenlerin yanına kadar geldi ve bu sorunları bizatihi kendi içimizde, bizlerle beraber değerlendirmek için Akdeniz'in incisi Mersin'imize konuk oldu. Kendisine bir kez daha hasseten çok teşekkür ediyorum" dedi.

"Bu toplantın kentime büyük fayda getirecek"

Gerçekleştirilen buluşmanın Mersin'e büyük katkı sağlayacağına inandığını ifade eden Başkan Seçer, "Partimizin çok önemli lojistik bir projesi var; Merkez Türkiye Projesi. Muazzam bir entegrasyon alanı. Yeni konseptte Çin'in 'Deniz İpek Yolu' konseptini düşünürseniz buranın ne kadar önemli olduğunu sanıyorum hep beraber daha iyi anlayacağız. Ben, bizlerin genel iktidarında, merkezi hükümetin Mersinime daha yüzünü dönerek bakmasını umut ederim, dilerim, isterim.

Bunu sizden doğal olarak, partinizin Belediye Başkanı olarak talep etme hakkım olduğunu düşünüyorum ve sizden talep ediyorum bunu. Bu toplantının kentime çok büyük fayda getireceğini, aynı zamanda partimin iktidarında, partimin bu sektöre bakış açısına çok önemli bir el feneri görevi göreceğini umut ediyorum. Kentime geldiğiniz için tekrar sizlere teşekkür ediyorum" dedi.

Kızıltan: "Nakliyatçılık kutsal bir sektör"

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, sektörün sorunlarının konuşulmasının önemli olduğunu ifade ederek, "Siz bunları dinlemek, parti programınıza taşımak ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde dile getirilmesi anlamında çok büyük destek vereceksiniz, ben buna inanıyorum. İnşallah buradaki zirve Mersin için çok yararlı olacaktır" dedi.

Kızıltan, nakliyatçıların uzun yıllar boyunca çok ilkel bir ortamda çalıştıklarını ancak Başkan Seçer'in nakliyatçılara bekledikleri müjdeyi verdiğini belirterek, "Nakliyatçılar, daha modern, çağdaş, her türlü imkanı olan bir siteye kavuşacak. Bu lojistik anlamda bir başlangıç Mersin için" diye konuştu.

Toplantıda Divan Başkanlığı'nı yapan MTSO Yönetim Kurulu Üyesi İsa Çani, ilk defa bu kadar gür bir şekilde sorunlarını dile getirme imkanı bulduklarını belirterek, "Bugünü bir milat olarak görüyorum" dedi.

Buluşmaya büyük ilgi gösteren sektördeki esnaf da sorunlarına ilişkin dövizler taşıdı. Buluşmanın ardından, CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve Başkan Seçer, nakliyeci esnafı ile birlikte yemek yedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

İclal Bekiroğlu Kişisel Resim Sergisi açılıyor

_assets/fotograflar

Seçer, "Tarım her şeyden önemli"

_assets/fotograflar

'Bi Hareketine Bakar Hayat' başladı

_assets/fotograflar

Gültak, "Kentsel dönüşüm şart"

_assets/fotograflar

Kent Edebiyat Ödülü Nurdan Gürbilek'in..

_assets/fotograflar

'Evimiz Atölye' Projesi Erdemli'de

_assets/fotograflar

"What To Mersin" ile dünyaya açılıyoruz

_assets/fotograflar

Akdeniz'de her mahalleye hizmet

_assets/fotograflar

MIP'ye 'Yılın Liman İşletmecisi' ödülü

_assets/fotograflar

Toroslar'da hurma hasadı yapıldı

close Büyük Nakliyeci buluşması yapıldı
Büyük Nakliyeci buluşması yapıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: