rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.345 (1.338)

Toplam Ziyaret: 21.619.483 (19.705.023)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
20 Eylül 2021
Sayı : 910
Bu kayıt toplam
175 kez okundu.
fb sharer

AHİLİK HAFTASI'NA KISITLI KUTLAMA

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince bu yıl 28. Gerçekleştirilen Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri, Covid 19 salgını nedeniyle sosyal etkinlikleri iptal edilerek, kısıtlamalı olarak kutlandı.

Ahilik Haftası'na kısıtlı kutlama
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kutlamalar kapsamında, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer, Mersin TSO Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Ticaret İl Müdürü Hacı Akif Yıldız ve Mersin ESOB Yöneticilerinden oluşan heyet, Mersin Valisi Ali İhsan Su ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'i ziyaret etti.

Yılın il Ahisi seçilen Mut Esnaf Odası üyesi Berber ustası Ekrem Pirgon'e Mersin Valisi Ali İhsan Su tarafından Ahilik kaftanı giydirilip, Ahilik heykelciği ve onur belgesi verildi. Yılın çırağı seçilen Bilgisayarlı Makine imalatçısı çırağı Mersin Meslek Eğitim Merkezi öğrencisi Eren Güçlü'ye ise Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer tarafından şed kuşatılıp, plaket ve sertifika verildi.

Başkan Dinçer burada günün anısına Vali Su'ya bir buket çiçek taktim etti. Başkan Dinçer, Vali Su'ya yapılan ziyarette yaptığı konuşmada; Ahiliğin tarihimizde çok önemli yeri olduğuna vurgu yaptı.

Daha sonra söz alan Mersin Valisi Ali İhsan su ise yaptığı konuşmada Ahiliğin bin yıllık köklü geçmişe sahip geleneğimiz olduğuna vurgu yaparak, " Bu bin yıllık birimin sonuçlarını bugünde esnaf sanatkarlarımızın içerisinde yaşatıyoruz. Ahilik haftası kutlamalarının önemli bir sonucuda bu oluyor. Yani geçmişten gelen kültürümüzün yeni nesillere aktarılması, yaşatılması adına hakikaten çok önemli bir kutlama.

Bizim kültürümüzde esnaf sanatkar çok önemli yer tutuyor. Doğruluk, dürüstlük, başkasını düşünme, alışverişlerde hesaba kitaba riayet etme, insanları kandırmama, ahde vefa gibi bir çok unsuru ahilik sistemi içirişinde görüyoruz. Bugünde aynı gelenek esnafımız tarafından devam ettiriliyor. Yine usta, çırak, kalfa ilişkisi içerisinde bu güzel adetler yeni nesillere aktarılıyor. Bu yıl Pandemi nedeniyle kutlamalar kısıtlamalı yapılacak" şeklinde konuştu

Yapılan konuşmaların ardından ödül töreni gerçekleştirildi. Tertip Komitesince yılın il Ahisi seçilen Mut Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi 78 yaşındaki Berber Ekrem Pirgon'a Mersin Valisi Ali İhsan su tarafından Ahilik Kaftanı giydirilip, Ahi heykelciği ve Onur belgesi verildi.

Daha sonra Talat Dinçer Başkanlığındaki heyet, Cumhuriyet Alanına geçerek Atatürk Anıtına çelenk sunumu yaptı.

Ahilik Haftası kutlama heyeti daha sonra ise Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'i ziyaret etti.

Başkan Dinçer burada yaptığı konuşmada meslek kuruluşlarının temelinin özüne bakıldığında, birlik, bütünlük, sanata saygı, sanat ve güzel ahlakla işini yapmak, tüketicinin hak ve menfaatlerini korumak olduğunu vurgulayarak, " İşte Ahilik sistemi tüm bu değerleri tek başına yapan, bir çok meslek kuruluşunun, bankaların, sigortanın, sendikaların, meslek kuruluşlarının, belediyelerin görevlerini tek başına üstlenen ve bizlerde çok önemli yeri bulunan bir meslek kuruluşudur.

Ancak bu yıl Covid 19 salgını nedeniyle kutlamalarımızdan sosyal etkinlikler iptal edildi" dedi. Dinçer, " İnsan sağlığı toplum sağlığı her şeyden önemli. Dar kapsamlı bir kutlama yapıyoruz. Kutlamalarımız Atatürk Anıtına çelenk sunma ve protokol ziyaretleri ve ödül töreninden oluşuyor. Yılın il ahisi ödülleri sayın Valimiz tarafından verildi. Sizlerinde Yılın çırağına ödülünü vermeniz ile törenimiz sona eriyor. Bizleri kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz" dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise yaptığı konuşmada Ahiliğin toplumumuza hem sosyal, kültürül ve ekonomik katkı sunan 800 yıllık bir kültür olduğunu vurguladı. Kendisinin de henüz beş yaşındayken dayısının yanında kunduracı çırağı olarak işe başladığını ifade eden Başkan Seçer, "Hem siyasal hayatımda hem iş hayatımda en önemli gördüğüm, en değer verdiğim kesim esnaf kesimi. Sizler emekçisiniz. Esnafımız Anadolu kültüründe mahallenin, sokağın abisi demek, fakire fukaraya yardım eden , onun karnının doyuran , hastaysa doktora götüren, üşüyorsa ısıtan esnaftır.

Esnaf bizim kültürümüzde böyle görülen bir meslek teşkilatıdır. Sizleri çok seviyorum ve sizlerle ilişkilerimde kendimi çok iyi hissediyorum. Bu bağlamda kentle ilgili alacağımız kararlarda esnaf odasının, ticaret odasının görüş, öneri ve yardımlarını istiyoruz. Onların benim yanımda durması benim işlerimi rahatlatıyor, bizlerde her türü yardımı kendilerine samimiyetle yapıyoruz" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Bilgisayarlı makine imalatçılığı alanında yılın çırağı seçilen Mersin Mesleki Eğitim Merkezi öğrencisi Eren Güçl'ye Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer tarafından şed kuşatılarak plaket ve teşekkür belgesi verilmesiyle kutlamalar sona erdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ahmet Çelik, Dünya Şampiyonası'na seçildi

_assets/fotograflar

Büyük Nakliyeci buluşması yapıldı

_assets/fotograflar

Yüzücüler maviliklere kulaç atacak

_assets/fotograflar

Hedef 'Engelsiz şehirler'

_assets/fotograflar

Sonunda imzalar atıldı

_assets/fotograflar

Mimarlardan 'Temiz Çevre' çağrısı

_assets/fotograflar

OSB'den sporculara destek

_assets/fotograflar

Pedallar Festival için döndü

_assets/fotograflar

Seçer, Kültürler Festivali'nde stantları gezdi

_assets/fotograflar

'Kurum Kapasitesi Geliştirme Eğitimi' düzenlendi

close Ahilik Haftası'na kısıtlı kutlama
Ahilik Haftası'na kısıtlı kutlama
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: