rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.496 (1.489)

Toplam Ziyaret: 21.619.634 (19.705.174)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
20 Eylül 2021
Sayı : 910
Bu kayıt toplam
182 kez okundu.
fb sharer

FARKINDALIK OLUŞTURDULAR

Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) ile Slow Fish Mersin ekibi iş birliğinde, kara ve denizlerdeki kirlenme tehdidine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla sahil temizliği yapıldı.

Farkındalık oluşturdular
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Umduğunu Bulamıyorsan Bulduğunu Topla

"Umduğunu Bulamıyorsan Bulduğunu Topla" sloganı ile duyurulan ve Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle gerçekleştirilen etkinliğe MDTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mersin Yelken ve Su Sporları Kulübü, Mersin Tenis Yelken ve Yüzme Kulübü, HiltonSA, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği, Tarsus Slow Food Platformu, AKUT ve ÇEVDOSAN temsilcileri başta olmak üzere çok sayıda gönüllü katıldı.

Etkinlik kapsamında MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Yıldız, Tarsus Slow Food Platformu Lideri Yasmina Lokmanoğlu, MDTO Genel Sekreteri Kpt. Mesut Öztürk, Genel Sekreter Yardımcısı ve Slow Fish Mersin Platformu Lideri Ezgi Biçer Uçar etkinliğe katılan gönüllüler ile birlikte, ciddi şekilde kirletildiği tespit edilen Mersin Tenis Kulübü ile Mersin Deniz Feneri arasındaki bölgeyi temizledi.

Etkinliğin açılışında konuşan MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, son dönemde gerek ülkemizde yaşanan yangın ve sel felaketleri gerekse dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan afetlerin; iklim krizinin etkilerinin ne denli ağır olduğunu ve doğayla uyum içinde yaşamanın önemini hepimize bir kez daha hatırlattığını söyledi.

"İklim krizi ile mücadele kirliliği önlemekle mümkündür"

Lokmanoğlu, "İklim aktivistlerinin de söylediği gibi; insan, iklim krizinin hem faili ham mağdurudur. Kendi ellerimizle yarattığımız sorunun bedelini kendimizle beraber milyonlarca savunmasız canlıya da ödetiyoruz. Yaşanan felaketlerin etkilerini bu kadar ağır hissederken, yaşadığımız dünyayı ve çevremizi korumanın önemine bir kez daha dikkat çekmek üzere bu etkinliği düzenledik" ifadelerini kullandı.

İklim krizi ile mücadelenin ancak hava, toprak ve deniz kirliliğini önlemek ve sona erdirmekle mümkün olduğunu vurgulayan Lokmanoğlu, doğayı temiz tutmak adına küresel ölçekte atılan büyük adımlar kadar kurumsal ve bireysel olarak alınan nispeten küçük önlemlerin de önemi olduğunu belirterek "Biz bugün kendi evimizin önünü temizleyerek başlamak; bu etkinliği düzenli olarak tekrarlamak ve bu bölgeyi tamamen kirlilikten arındırmak istiyoruz" diye konuştu.

Aynı etkinliğin birkaç yıl önce yine aynı bölgede yapıldığına dikkat çeken Lokmanoğlu, bugün bakıldığında değişen bir şey olmadığının anlaşıldığını, sahilin ciddi şekilde kirletildiğini belirterek, bu işin tek çözümünün eğitim olduğunu söyledi. Lokmanoğlu ayrıca çevrenin kirletildiğine şahit olunduğunda ikaz ve şikayet mekanizmalarının çalıştırılması gerektiğini vurguladı.

Etkinliğe katılarak, daha temiz, daha yaşanılır bir çevre ve gelecek için katkı sunan herkese teşekkürlerini ileten Lokmanoğlu "Bugün burada topladığınız her cam şişe ile, doğayı 4 bin yıl boyunca yok olmayacak, toprağa ve denize zarar verecek bir atıktan arındırmış olacaksınız. Topladığınız her plastik parçası ile, bin yıl boyunca kaybolmayacak bir atığın, deniz ekosistemine zarar vermesinin önüne geçmiş geçmiş olacaksınız" dedi.

"Denizlerimizi ve kıyılarımızı plastikten arındırmalıyız"

Kurucuları arasında MDTO yöneticilerinin de bulunduğu Slow Fish Mersin ekibi adına konuşan Ezgi Biçer Uçar 2020 yılı sonunda oluşturulan platform hakkında bilgi verdi. Slow Fish Mersin – Save The Mediterranean" ismi ile resmi olarak Slow Food toplulukları arasında yerlerini aldıklarını söyleyen Uçar, "Kuruluşumuzda bugün de bizlerle olan, Tarsus Slow Food Ekibinin ve değerli ekip liderlerinin büyük desteği oldu, kendilerine yürekten teşekkür ediyoruz" dedi.

Bölgede temiz, iyi ve adil deniz ürünleri konusunda farkındalık yaratmak" başta olmak üzere uzun bir yapılacaklar listeleri olduğuna değinen Uçar, Plastik kullanımının her geçen gün denizlerimizi ve ekosistemi daha fazla tehdit ettiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

"Deniz ve kıyı şeridimizin ekosistemini korumak için kampanyalar düzenleme» konusuna öncelik verdik. İsmimizde de "Save the Mediterranean" diye özellikle belirttik. Denizlerde kirlilik yaratan faktörlerin başında karasal atıklar geliyor. Denizlerimizi ve kıyılarımızı ne kadar plastikten arındırırsak sofralarımıza gelen balıkları da o ölçüde mikroplastikten uzak tutabiliriz. Bugün düzenlenecek etkinlik için tercih edilen alan birkaç anlamda önemli.

Birincisi 1880 yılından bu yana hizmet veren Mersin Deniz Feneri kentimizin emektar yapılarından. Tarihi kent merkezine yapılacak yolculuğun da başlangıç noktasını oluşturuyor. Etrafını temiz tutmak hepimizin görevi. İkincisi bu bölge Müftü Deresi'nin denizle buluşma noktası. Farkındalık çalışmalarına buluşma noktasından başlayarak dileğimiz bu alışkanlığın derenin etrafında konuşlanmış, tüm bina, kurum ve daha yukarılarda köyler tarafından benimsenmesi."

Sloganımız "Umduğunu bulamıyorsan, bulduğunu topla" idi, bugün ise "bulduğumuzu topladık ve umut olduk" diyoruz. Mersin Deniz Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri bugün bizlerle, öğretmenlerinin desteği ile topladığımız atıklardan bir balık maketi yapacaklar. Sonrasında bu balık ile okullarımızı dolaşarak tüm çocuklarımızın dikkatini balıklarımızın maruz kaldıkları karasal atıklara çekmek istiyoruz. Unutmayalım sofralarımıza gelen balıkların besin zinciri bizlerin denizlerimizi ne kadar karasal atığa mahkum ettiğimize bağlı. Dolayısıyla, hep birlikte umduğumuzu bulamıyorsak, bulduğumuzu toplayalım ve ekosisteme umut olalım."

Hem Temizlediler Hem Eğlendiler

Etkinlik kapsamında Mersin Tenis Kulübü ile Mersin Deniz Feneri arasındaki bölgede kıyı temizliği gerçekleştirildi. ÇEVDOSAN desteği ile etkinlik alanına cam şişe kumbaraları kalıcı olarak yerleştirildi. Mersin Büyükşehir Belediyesi de etkinlik alanına gönderdiği deniz süpürgesi ile temizlik çalışmalarına denizden destek verdi.

"Deniz kirliliğinin yüzde 80 oranında kara kaynaklı oluğu ve "denizlerdeki mikroplastik kirliliğinin hem deniz canlılarını hem insan sağlığını olumsuz etkilediği"ne yönelik mesajların verildiği etkinlikte, gönüllüler tarafından cam ve plastikler başta olmak üzere çok sayıda atık toplandı.

Müzik eşliğinde gerçekleştirilen kıyı temizliği etkinliğinde öğrenciler için mini yarışmalar düzenlendi. Etkinlikte ayrıca MDTO MTAL Görsel Sanatlar Eğitmenleri eşliğinde, toplanan atıklarla balık maketi oluşturuldu. Atıklardan oluşan maketin, çocuklar ve gençlerde çevre duyarlığı oluşturmak üzere farklı okullarda sergileneceği belirtildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ahmet Çelik, Dünya Şampiyonası'na seçildi

_assets/fotograflar

Büyük Nakliyeci buluşması yapıldı

_assets/fotograflar

Yüzücüler maviliklere kulaç atacak

_assets/fotograflar

Hedef 'Engelsiz şehirler'

_assets/fotograflar

Sonunda imzalar atıldı

_assets/fotograflar

Mimarlardan 'Temiz Çevre' çağrısı

_assets/fotograflar

OSB'den sporculara destek

_assets/fotograflar

Pedallar Festival için döndü

_assets/fotograflar

Seçer, Kültürler Festivali'nde stantları gezdi

_assets/fotograflar

'Kurum Kapasitesi Geliştirme Eğitimi' düzenlendi

close Farkındalık oluşturdular
Farkındalık oluşturdular
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: