rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.547 (1.540)

Toplam Ziyaret: 21.619.685 (19.705.225)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
13 Eylül 2021
Sayı : 909
Bu kayıt toplam
195 kez okundu.
fb sharer

MÜZİK ŞÖLENİ 22 GÜN SÜRECEK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle bu yıl 19'uncusu gerçekleştirilecek olan 'Mersin Uluslararası Müzik Festivali'nin tanıtım toplantısına katıldı. Sanatın evrensel bir kavram olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, "Sanatı; Mersin halkının bir arada olmasını, birbirini sevmesini, saymasını, birbiriyle beraber hareket edebilmesini, kalbinin aynı anda çarpmasını sağlamak için de kullanıyoruz" dedi.

Müzik Şöleni 22 gün sürecek
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Festival 22 gün sürecek

19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali ile Mersin, 11 Eylül-2 Ekim arasında 22 gün sürecek bir müzik şölenine ev sahipliği yapacak. Festivalle ilgili Hilton Oteli'nde gerçekleştirilen toplantıya Başkan Seçer'in yanı sıra Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Arslan, Tarsus Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Harun Doğan, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Mersin Uluslararası Müzik Festivali'ne destek veren diğer sponsorlar katıldı. Toplantı, festival tanıtım videosu gösterimi ile başladı.

Seçer: "Sanat evrensel bir kavram"

Başkan Seçer, sanatın insanları bir araya getiren önemli kavramlardan biri olduğunu ifade ederek, "Sanat evrensel bir kavram. Müzik de bir sanat dalı ve insanları bir araya getiren en önemli, en değerli faaliyet alanı. İnsanları bir araya getirme, bütünleştirme, birleştirme kavramını hep kullanıyoruz. Bir Belediye Başkanı olarak mümkünse bunu sık sık hatırlatmak, kullanmak, bu değerli kelimeler üzerinde insanlara farkındalık yaratmak istiyoruz. Bunun temel sebeplerinden bir tanesi Mersin'in demografik yapısı.

Türkiye'nin sosyo-kültürel yapısı. Biz Türkiye olarak çok kadim topraklar üzerinde yaşayan bir milletiz ve birçok kültürün bir araya geldiği, yoğurulduğu ve bir sentez gibi ortaya çıkan bir ağaç gibi düşünün Türkiye'yi, Türk milletini. Bizim bir arada olma zorunluluğumuz var.

Gerekliliğin ötesine geçmiş bu. Türkiye'nin daha iyi noktalara gelebilmesi için, Türkiye'nin gelişebilmesi için, Türkiye'nin dünyada rekabet edebilen, saygın, parmakla gösterilebilen, sadece ekonomik açıdan değil, sosyal açıdan, demokrasi, insan hakları, hukuk devleti, ifade özgürlüğü gibi birçok değerli, önemli insan yaşamına dair kavramı bunun içerisine koyabilirsiniz" dedi.

"Tüm Mersinliler'i bu müzik ziyafetine davet ediyorum"

3 Ekim 2021 tarihinde Rus Kızıl Ordu Korosu ve Haluk Levent konseri ile Mersinliler'e bir müzik ziyafeti yaşatmak istediklerini dile getiren Seçer, "Bu etkinlik vatandaşların bilet ücreti ödeyerek izleme imkânı bulduğu bir etkinlikti. Türkiye'deki konsepti bu. Sanıyorum 5 ilde verilecek. Bir tanesi Mersin. Bu teklif bize gelince dedim ki 'tabi ki katkı sunalım, tabi ki yardımcı olurum, muazzam bir şey.

Ama bir şartla, kapalı bir ortamda değil, açık bir ortamda, biletli değil, bu biletlerin bedelini belediye olarak ben öderim; Mersin halkı da gelir, bu konseri izler, bu müzik ziyafetini hep beraber yaşarız' diye düşündük. Tüm Mersinliler'i de bu müzik ziyafetine bu arada, bu vesileyle davet etmiş olayım. Müzik Festivalimizin Yürütme Kurulu Üyeleri'ne, Selma Yağcı hanımefendinin, değerli ablamızın, büyüğümüzün nezdinde çok teşekkür ediyoruz. Festivalimizin başarılı geçmesini diliyorum. Mersin Uluslararası Müzik Festivali'nin tanıtımı konusunda da daha iyi olabiliriz. Özellikle sosyal medyada bu paylaşımları yapmak gerekiyor. Sosyal medya kullanıcılarının da bu katkıyı vermeleri önemli diye düşünüyorum. Çünkü izlenimlerim o yönde" dedi.

Yağcı: "Bu yola adım attık"

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, festivali kararlılıkla sürdüreceklerini ifade ederek, "Hepimiz Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün sözlerini biliyoruz. Bunlardan bir tanesi de 'Toplumsal gelişimin kültür ve sanatsız olamayacağı' idi. Ve yine bunlardan birisi 'Hiçbir ülkenin kültürsüz yoluna hızla devam edemeyeceği' idi. Biz de her konuda olduğu gibi bu konuda da onun sözünün desteğiyle ve siz sevgili dostlarımızın desteğiyle bu yola adım attık ve vazgeçmeden ilerlemeyi borç biliyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali'ne katkı veren kurum ve sponsorlara Ressam Hasan Basri İnan'ın Atatürk temalı seramik çalışmalarının yer aldığı plaketler takdim edildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ahmet Çelik, Dünya Şampiyonası'na seçildi

_assets/fotograflar

Büyük Nakliyeci buluşması yapıldı

_assets/fotograflar

Yüzücüler maviliklere kulaç atacak

_assets/fotograflar

Hedef 'Engelsiz şehirler'

_assets/fotograflar

Sonunda imzalar atıldı

_assets/fotograflar

Mimarlardan 'Temiz Çevre' çağrısı

_assets/fotograflar

OSB'den sporculara destek

_assets/fotograflar

Pedallar Festival için döndü

_assets/fotograflar

Seçer, Kültürler Festivali'nde stantları gezdi

_assets/fotograflar

'Kurum Kapasitesi Geliştirme Eğitimi' düzenlendi

close Müzik Şöleni 22 gün sürecek
Müzik Şöleni 22 gün sürecek
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: