rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 975 (968)

Toplam Ziyaret: 21.619.113 (19.704.653)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
23 Ağustos 2021
Sayı : 906
Bu kayıt toplam
365 kez okundu.
fb sharer

GİRİTLİ KÖYÜ'NE ÜZÜM SIKMA MAKİNESİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, üreticilere sağladığı alet, ekipman ve makine destekleriyle üretimi daha modern bir yapıya kavuşturuyor. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi bünyesinde hayata geçirilen "Üzüm Sıkma Makinesi Desteği Projesi" ile üzüm üreticilerine sağlanan destek üreticinin yükünü hafifletiyor.

Giritli Köyü'ne üzüm sıkma makinesi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Proje kapsamında son olarak Türkiye'nin tek Giritli Köyü olarak bilinen Akdeniz ilçesi Bağcılar İhsaniye Mahallesi üreticilerine bir adet üzüm sıkma makinesi teslim edildi. Üzüm üreticilerinin kullanımına sunulmak üzere Akdeniz Renkli Eller Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifi'ne teslim edilen makine, ilk günden üreticilerin yüzünü güldürdü.

Zamandan tasarruf sağlanacak

Üzümden geçim sağlayan üreticiler, üzüm sıkma makinesi olmadan önce kendi güçleriyle ürünleri işleyebiliyorlardı. Çuvallara doldurdukları üzümleri ayaklarıyla ezen kadınlar, hem zamandan hem de üründen kayıp yaşıyordu. Makine desteği sayesinde zamandan tasarruf sağlayacak olan üreticiler, saatte yaklaşık 1 ton üzümü işleyebilecek.

"Her konuda üreticilerimize destek veriyoruz"

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Daire Başkanı Salim Serdar Gökçek, Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle katma değer sağlayacak ürünler üzerinde çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, "Üzüm sıkma makinemizin en önemli özelliği pazar değeri olmayan üzümlerimizin suyunu sıkarak şıra, pestil, pekmez olarak değerlendirip burada üzümlerimize katma değer sağlıyoruz.

Kadınlar daha çok bu işleri yapıyordu. Ayakları ile ezme suretiyle saatlerce uğraşıp bedenen ciddi bir şekilde yoruluyorlardı. Biz onların hayatlarını kolaylaştırmak ve üzüme gereken katma değeri sağlamak açısından saatte yaklaşık 1 ton üzümü işleyebilen bir makine teslim ettik.

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak biz bugün, küçükbaş, büyükbaş hayvan üreticilerinden arı üreticilerine, bitkisel üretimden meyve, sebze, tarla bitkilerine kadar her alanda üreticilerimizin en çok işine yarayan ihtiyacı olan destekleri veriyoruz. Onların hayatlarını kolaylaştırıyoruz" dedi.

"Bir katma değer katacak köye"

Bağcılar İhsaniye Mahalle Muhtarı ve aynı zamanda Akdeniz Renkli Eller Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Zehra Yılmaz, üzüm suyundan çeşitli imalatlar yapılmasının mahallelinin kültüründe önemli bir yer kapladığını söyledi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ahmet Çelik, Dünya Şampiyonası'na seçildi

_assets/fotograflar

Büyük Nakliyeci buluşması yapıldı

_assets/fotograflar

Yüzücüler maviliklere kulaç atacak

_assets/fotograflar

Hedef 'Engelsiz şehirler'

_assets/fotograflar

Sonunda imzalar atıldı

_assets/fotograflar

Mimarlardan 'Temiz Çevre' çağrısı

_assets/fotograflar

OSB'den sporculara destek

_assets/fotograflar

Pedallar Festival için döndü

_assets/fotograflar

Seçer, Kültürler Festivali'nde stantları gezdi

_assets/fotograflar

'Kurum Kapasitesi Geliştirme Eğitimi' düzenlendi

close Giritli Köyü'ne üzüm sıkma makinesi
Giritli Köyü'ne üzüm sıkma makinesi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: