rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.283 (1.276)

Toplam Ziyaret: 21.619.421 (19.704.961)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
16 Ağustos 2021
Sayı : 905
Bu kayıt toplam
321 kez okundu.
fb sharer

HAYVAN VE YEM DESTEĞİ SÜRÜYOR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 'Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi' kapsamında Toroslar ilçesi Musalı Mahallesi'nde gerçekleştirilen koyun, keçi ve yem dağıtımı törenine katıldı. Büyükşehir Belediyesi proje kapsamında bu yıl yeni yetiştiricilerin her birine 25'er adet küçükbaş hayvan ve 4'er ton yem ile aşı desteği sağlıyor. Başkan Seçer, "Üretim odaklı bu çalışmalarımız Büyükşehirimizle beraber, diğer kurumlarımızla beraber artarak devam edecek" dedi.

Hayvan ve yem desteği sürüyor
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Hayvan popülasyonubereketleniyor

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi'nin bünyesinde yürütülen proje kapsamında kırsalda yaşayan düşük gelirli ailelere istihdam sağlanması, köyden kente göçün azaltılması, bölgedeki koyun varlığının artırılması, damızlık fazlası olan yerli üreticilerden yeni işletmeler için hayvanlarının değer fiyatında satın alınarak ekonomiye destek verilmesi amaçlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından bölge şartlarına göre yetiştiricilere kıl keçisi, güney karaman ve ivesi koyun desteği sağlanırken, hayvanların yemleri ve aşıları da Büyükşehir tarafından karşılanıyor.

Proje, Büyükşehir'in öncülüğünde Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Mersin Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, Mersin Veteriner Hekimler Odası paydaşlığında yürütülüyor. 5 yılın sonunda toplam 300 yeni işletme kurulması ve Mersin hayvan popülasyonuna 7 bin 500 baş damızlık değerinde hayvan kazandırılması hedefleniyor.

Seçer, tarıma verdikleri destekleri anlattı

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak yaptıkları desteklerde hiçbir zaman ayrımcılık gözetmediklerinin altını çizerek, fide, fidan desteklerinden bahsetti. Kantaron fidesi, zeytin, avokado, incir, alıç fidanı, lavanta fidanı ve nergis soğanı gibi pek çok alanda tarıma destek olduklarını belirten Seçer, Çukurova'da, Mersin'de yetişebilecek, özellikle pazar değeri yüksek ürünlerin üretilmesi ve ekonomiye katkı getirmesi için destekler verdiklerini anlattı.

Büyükşehir Belediyesi olarak her alanda destek sağladıklarını anlatan Seçer, geçen yıl 60 kilometre, bu yıl ise 100 kilometre sulama borusu dağıttıklarını, Kazanç Projesi kapsamında da 100 ailenin her birine 100 kaz yavrusu verdiklerini söyledi.

Geçen hafta ise örtü altı yetiştiriciliğin olduğu bölgelerde mikrobiyal gübre, sera ipi ve sera naylonu dağıtımı yaptıklarını sözlerine ekleyen Seçer, bu yıl yeni başlattıkları proje kapsamında da büyükbaş hayvanlar için kaba yem desteği yapacaklarını belirtti. Başkan Seçer, hamur yoğurma, zeytin boylama, ceviz ve badem soyma, erik boylama ve distilasyon makinası gibi her türlü ekipmanı kooperatifler ve birlikler aracılığıyla üreticilere gönderdiklerini hatırlattı.

"Bundan daha büyük bir emek yok"

'Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi' kapsamında geçtiğimiz yıl 60 üreticinin her birine 25 hayvan olmak üzere toplam 1500 hayvan dağıttıklarını dile getiren Seçer, her bölgenin kendine göre bir çeşidi ve cinsi olduğunu ifade etti.

Kıl keçisi, güney karaman ve ivesi koyun dağıttıklarının bilgisini veren Seçer, "Bu 60 üreticimizin 27'si kadındı. Bu yıl da 60 üreticimizin 34'ü kadın. Bakın sayı artmış. Bu kadınlara bir ayrımcılık yaptığımızı gösteriyor. Bu çalışmaları bilinçli olarak yapıyoruz. Kadınlar da kendi ayakları üzerinde dursun diyoruz, kimseye muhtaç olmasın diyoruz, çoluğuyla çocuğuyla bir işletme sahibi olsun. Ben gittim gördüm. Çok mutlu oldum, çok duygulandım.

Kadıncağız çocuklarıyla, bu insanlar fakir insanlar, bu insanlar topraktan rızkını çıkarıyor, koyundan, keçiden sağdığı sütten, onun yavrusundan elde ettiği gelirden, yaptığı peynirden kıt kanaat gelir elde ediyor, çoluğunun çocuğunun rızkını oradan çıkarıyor, eğitimini verdiriyor, her türlü ihtiyacını karşılıyor. Eğer emek en yüce değerse bundan daha büyük bir emek yok. Bu kadınlarımızın, bu hayvancılık yapan kadınlarımızın emeği tartışılmaz, çok büyük" ifadelerini kullandı.

"Çark artık kendi kendine dönmeye başlayacak"

Projenin mali kaynağını Büyükşehir'in sağladığını ve 2020 rakamlarıyla projenin maliyetinin 11 milyon lira olduğunu kaydeden Seçer, "Helali hoş olsun. Sizin paranız. Sizin için harcanıyor bunlar. Bu projede biz 1500 yeni hayvan aldık, bunu dağıtacağız ama gelecek yıl yaklaşık olarak 500 civarında hayvan bizim şu anda üretici yaptığımız ailelerimizden bize alınacak. Eksikleri biz yine satın alacağız, karşılayacağız ama 2023, 2024 yıllarında devam eden yıllar içerisinde artık bu çiftliklerden, bu küçük işletmelerden yani bizim oluşturduğumuz işletmelerden elde ettiğimiz hayvanları alacağız, yeni üreticilere vereceğiz. Bir yandan çark artık kendi kendine dönmeye başlayacak. Biz yine yem desteğini, yine ilaç desteğini, aşı desteğini vereceğiz" dedi. Başkan Seçer, bu yıl Anamur'da 3, Akdeniz'de 4, Bozyazı'da 2, Çamlıyayla'da 2, Erdemli'de 7, Gülnar'da 4, Mezitli'de 3, Mut'ta 4, Silifke'de 7, Tarsus'ta 15, Toroslar'da 8 ve Yenişehir'de 1 aileye bu destekleri vereceklerini anlattı. Rakamlar belirlenirken ve üreticiler seçilirken de hiçbir ayrım ve torpil yapılmadığını dile getiren Seçer, belirli kriterlerin baz alındığını aktardı.

"Üretim odaklı bu çalışmalarımız artarak devam edecek"

Başkan Seçer, üreticilere hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını temenni ederek, şöyle devam etti:

"Kısmetse darısı her seneye olsun. Bu proje bu yıl bitmiyor. Daha 3 yıl var. 2022, 2023, 2024. Böyle devam edecek. İnşallah çok daha etkin, sonuç alıcı, kentimize, kentimizde üretim yapan insanlarımıza fayda sağlayacak, ülkemizin ekonomisine katkı sunacak, birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi pekiştirecek, üretim odaklı bu çalışmalarımız Büyükşehirimizle beraber, diğer kurumlarımızla beraber artarak devam edecek.

Bu nedenle şunu söylüyorum; seçimlerde, 2024'te inşallah yerel seçimlerde kısmet olur aday olduğumuz takdirde, partimiz tarafından aday gösterildiğimiz takdirde, hiçbir yurtdışımın oyunu istemeyeceğim, bana oy verin demeyeceğim. 5 yıl size hizmet ettim, hizmetlerimizden memnunsanız, bizi destekleyeceksiniz, tekrar göreve getireceksiniz. Biz 'aynı şevkle, aynı anlayışla, aynı duygularla hizmete devam edeceğiz' diyeceğiz. Allah bize o günleri göstersin. Sizler bizi belediye başkanı yaptınız, Allah herkesten razı olsun. Allah bizi mahcup etmesin. Yolumuz açık olsun."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ahmet Çelik, Dünya Şampiyonası'na seçildi

_assets/fotograflar

Büyük Nakliyeci buluşması yapıldı

_assets/fotograflar

Yüzücüler maviliklere kulaç atacak

_assets/fotograflar

Hedef 'Engelsiz şehirler'

_assets/fotograflar

Sonunda imzalar atıldı

_assets/fotograflar

Mimarlardan 'Temiz Çevre' çağrısı

_assets/fotograflar

OSB'den sporculara destek

_assets/fotograflar

Pedallar Festival için döndü

_assets/fotograflar

Seçer, Kültürler Festivali'nde stantları gezdi

_assets/fotograflar

'Kurum Kapasitesi Geliştirme Eğitimi' düzenlendi

close Hayvan ve yem desteği sürüyor
Hayvan ve yem desteği sürüyor
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: