rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.573 (1.566)

Toplam Ziyaret: 21.619.711 (19.705.251)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
16 Ağustos 2021
Sayı : 905
Bu kayıt toplam
331 kez okundu.
fb sharer

ÖZDEMİR, "GENÇ NÜFUS TEŞVİK EDİLMELİ"

"Genç Nüfus Kırsal Alanda Tarımsal Üretime Teşvik Edilmeli" Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, genç nüfustaki işsizlik oranının ciddi boyutlara ulaşırken tarımsal istihdamında azaldığına dikkat çekerek, "Genç nüfus kırsal alanda tarımsal üretime teşvik edilmeli" dedi.

Özdemir,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir yaptığı açıklamada, Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) verilerine göre son 20 yılda kırsal nüfusun yüzde 35'den yüzde 23'e indiğini, tarımsal istihdamın ise aynı dönemde TÜİK istatistiklerine göre yarı yarıya azalarak yüzde 36'dan yüzde 18'e gerilediğini kaydetti.

Genç nüfusun (15-24 yaş) işsizlik oranının ise 2020 yılı itibariyle yüzde 24 düzeyinde bulunduğunu anlatan Özdemir, "Sonuç olarak başta genç nüfusumuzda işsizlik oranı ciddi boyutlara ulaşırken diğer yandan hem tarımsal istihdamımız azalmakta hem de tarımsal üretimde önemli paya sahip olan kırsal nüfusumuz gerilemektedir.

Her yıl giderek artan ülke nüfusumuz, ivme kazanan gıda talebi ve azalan tarım alanlarımız dikkate alındığında bu konu önemli bir risk oluşturmaktadır" dedi.

Kalkınmanın yolu genç nüfustan geçiyor

Bu riskin en aza indirilmesi için tarımsal üretim hacminin artırılarak tarım ve gıda sektöründe sürdürülebilirlik açısından geleceğin güvence altına alınması gerektiğini anlatan Özdemir,"Bu bağlamda kırsal kalkınmada sıçrama yaratacak yeni politikalar oluşturulması gerektiği kanısındayım. Bunun yolu da özellikle genç nüfusun kırsal alanlarda tarımsal üretime daha fazla teşvik edilmesinden geçmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı rakamlarına göre ülkemizde ortalama çiftçi yaşı yaklaşık 55'dir. Bu seviye ise ülkemiz tarımı için önemli bir açmaz durumundadır. Oysa nüfus açısından önemli bir avantajımız olduğu kanaatindeyim. Çünkü ülkemizde genç nüfusun (15-24 yaş) toplam içerisindeki payı yüzde 15. Bu oran Almanya, İspanya, İtalya ve Hollanda gibi AB ülkeleri için yüzde 10" ifadelerini kullandı.

Kırsal alanları cazip hale getirmeliyiz

Genç nüfus potansiyelinin değerlendirilmesi ve genç nüfusun işsizlik oranının eritilebilmesinin öncelikli hedef olması gerektiğini vurgulayan Özdemir şunları kaydetti: "Bu amaca ulaşmak için kırsal alanları gençlerimiz açısından cazip hale getirmeliyiz.

Bu doğrultuda gerekli yatırımların yapılması, gerekirse maddi ya da arazi vb. hibeler verilmesi, mevcut desteklerin güçlendirilmesi, özendirici yeni destekleme mekanizmalarının kurulması ve sektörel eğitim çalışmalarının organize edilmesi ile bu sürecin pekiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Böyle bir sistem içerisinden geçmekte olduğumuz bu süreçte öncelikle tarımsal üretim hacmimize katkı sağlayacak ve genç nüfusun işsizlik sorunun hafiflemesinde pay sahibi olacaktır. Ayrıca uzun vadede kırsal kalkınmaya ivme kazandırarak, bu bölgelerin ekonomik ve sosyal refahı ile yaşam kalitesini artıracağı kanaatindeyim."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ahmet Çelik, Dünya Şampiyonası'na seçildi

_assets/fotograflar

Büyük Nakliyeci buluşması yapıldı

_assets/fotograflar

Yüzücüler maviliklere kulaç atacak

_assets/fotograflar

Hedef 'Engelsiz şehirler'

_assets/fotograflar

Sonunda imzalar atıldı

_assets/fotograflar

Mimarlardan 'Temiz Çevre' çağrısı

_assets/fotograflar

OSB'den sporculara destek

_assets/fotograflar

Pedallar Festival için döndü

_assets/fotograflar

Seçer, Kültürler Festivali'nde stantları gezdi

_assets/fotograflar

'Kurum Kapasitesi Geliştirme Eğitimi' düzenlendi

close Özdemir, "Genç nüfus teşvik edilmeli"
Özdemir, "Genç nüfus teşvik edilmeli"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: