rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 946 (939)

Toplam Ziyaret: 21.619.084 (19.704.624)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
16 Ağustos 2021
Sayı : 905
Bu kayıt toplam
328 kez okundu.
fb sharer

'KENT GİRİŞİ MERSİN'E YAKIŞMIYOR'

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 2021 yılı Ağustos ayı olağan toplantısının 1. birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirildi. Mersin'de ve Türkiye'de çıkan orman yangınlarında Büyükşehir'in tüm birimleriyle seferber olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, yangından etkilenen hanelerin MESKİ'ye olan su faturalarının Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenmesi için de çalışma başlattıklarını söyledi.

'Kent girişi Mersin'e yakışmıyor'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Seçer, "Tabi bunun bir yasal altının hazırlanması gerekiyor. İhtiyaç dahilinde de bunu yüce Meclisimizin takdirine sunacağız" diye konuştu.

"Desteklerimiz devam ediyor"

Son iki haftadır Türkiye'nin orman yangınları ile mücadele ettiğini ifade eden Seçer, Mersin Büyükşehir İtfaiye ekiplerinin de yangınla mücadele etmeye devam ettiklerini söyledi.

Başkan Seçer, yangından etkilenen hanelerin MESKİ'ye olan su faturalarının Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenmesi için çalışma başlattıklarını belirterek, "Tabi bunun bir yasal altının hazırlanması gerekiyor. İhtiyaç dahilinde de bunu yüce Meclisimizin takdirine sunacağız" dedi.

"Yangınla mücadele etme görevi Bakanlığı'na verilmiş"

Mersin'de 3 ilçede çıkan orman yangınlarına 61 arazöz, 30 itfaiye aracı iş makinesi ve lastik tekerlekli araç olmak üzere toplam 91 araç ve 270 itfaiye personeli ile müdahale ettiklerini belirten Seçer, "Ankara ve Hatay Büyükşehir, Karaman, Niğde ve Afyon il belediyelerimizden gelen 16 araç ve toplam 36 personelle birlikte yangının görev alanımız olan yerleşim yerlerine sıçramasının önüne geçmek için mücadele ettik. Burada önemli bir ayrıntı var; mevzuatta orman alanlarında yangınla mücadele etme görevi Orman Bakanlığı'na verilmiş. Yerleşim alanlarında yangınla mücadele etme görevi belediye itfaiyesi birimine verilmiş. Bu ayrıntıyı iyi görmek lazım" dedi.

Belediyelerin orman alanlarına direkt müdahale etme yetkisi bulunmadığını vurgulayan Seçer, "İhtiyaç dahilinde, imkanları varsa destek verebilir. Orman da aynı şekilde; eğer ormanlık bir alana ormanlık alan olmayan bir bölgede çıkan yangının sirayet etme riski varsa orman teşkilatı buna müdahale edebiliyor. Aynı şekilde belediyeler için de bu geçerlidir çünkü kamuoyunda çok speküle edildi bu konu" diye konuştu.

Teksin üzerinden yangınzedelere yardım ulaştırabiliyor

Seçer, yangında bir ilaçlama aracının kullanılamaz hale geldiğini sözlerine ekleyerek, "Mağdur vatandaşlarımıza yardımda bulunmak isteyen vatandaşlarımız oluyor. Bir şekilde bize ulaşıyorlar. Vatandaşlarımız bu niyetteyse Teksin ya da Alo 185 Çağrı Merkezi'nden dileklerini, isteklerini bizlere sunabilirler. Kendileriyle irtibata geçip oradaki mağdur vatandaşlarımıza belediyemiz kanalıyla yapılacak bu hayırsever vatandaş yardımlarını ulaştırabiliyoruz ki bugüne kadar da bir hayli bu şekilde bağışta bulunanlar oldu, biz de vatandaşlarımıza bunları ulaştırıyoruz" dedi.

Mazgallar ve rögarlar yanlış kullanılıyor

7 Ağustos gecesi başlayıp 8 Ağustos'a kadar devam eden yağmurda 45 dakika içinde metrekareye 45 litre yağmur düştüğünü belirten Başkan Seçer, sözlerine şöyle devam etti:

"Özellikle Yenişehir bölgesinde, Akdeniz ilçesinde Toroslar bölgesinde bazı zeminde yer alan konutlarda, iş yerlerinde daha çok rögarların tıkanması, mazgalların tıkanması, bazı bölgelerde yağmur suyu sistemlerimiz ya da hatlarımız varsa bile rögarların usulüne uygun kullanılmaması, dikkatsiz kullanılması bizi çok ciddi sıkıntılara sevk etti.

Temizlikten bahsediyoruz, ben bazı mahallelerde, sokaklarda gezerken şunu görüyorum; oradaki esnaf rögar kapağını kaldırmış orayı çöp kutusu olarak kullanıyor. Yağmur suyu hatlarına kanalizasyon pis su hatlarını bağlıyor bunu kaçak yapıyor ve ondan sonra yağmur suyu hatlarından kötü koku çıkıyor. Onu tıkamak için de pet şişeden çuvala bütün evsel atıklara Allah ne verdiyse oraya atılıyor. Bir tane bez parçası koyuyor mazgalın üzerine koku çıkmasın diye sonra yağmur suyu ya da yüzey suyu gidecek yer arıyor. Şimdi böyle sıkıntılar var."

"Kentimizin görüntüsü evimizin görüntüsüdür"

MESKİ'nin bu konuda ciddi çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Seçer, "Mutlaka eksiklerimiz olabilir, ama bu demek değildir ki bu tip ani yağmurlarda kentlerde meydana gelen lokal sıkıntılar ve akut sıkıntılar tamamen kurumların işlerini iyi yapmamasından kaynaklanıyor. Ben vatandaşlarımı bir kez daha buradan uyarıyorum. Lütfen kentimizi temiz tutalım, kentimizin görüntüsü evimizin görüntüsüdür.

Kentimiz kirliyse evimiz de kirlidir. Lütfen elinizde bulduğunuz her şeyi kentin sokaklarına atmayınız. Kaldırımlara, caddelere, refüjlere atmayınız. Bu tip nahoş olaylarla karşılaşmamak için su baskını ihbarlarını MESKİ ve itfaiye teşkilatımız mümkün olan en kısa sürede değerlendirip vatandaşlarımıza katkı sundu, bu krizi aşmak için elinden geleni değil olması gereken ne varsa yerine getirdi" ifadelerine yer verdi.

"Kent girişleri Mersin'e yaraşır değil"

Mersin'in kent girişlerinin Mersin'e yaraşır olmadığı yineleyen Seçer, "Kazanlı Kavşağı'ndan alın buraya kent merkezine kadar bunu getirebilirsiniz. Gerçekten bu bölgelerin görüntüsü 3. dünya ülkelerinde bir kent görüntüsü.

Özellikle Kazanlı Kavşağı'nda liman bölgesine kadar İsmet İnönü Bulvarı girişine kadar yani D-400 karayolu üzerinde bir düzenleme yapmamız gerekiyor. Orası Karayolları'nın yetki alanı. Karayolları'yla da görüşüldü. Biliyorsunuz orada refüjler, bordürler dökülüyor.

Refüjlerin içi bakımsız, herhangi bir alt yapı yok. Görüntü son derece vahim ve kötü. Biz oraları biliyorsunuz Karayolları'ndan belediyeye bir protokolle yetki aldık. Oraları yapmak istiyoruz. Eğer Karayolları'nın orada bir tasarrufu yoksa bu konuda da resmi yazı bekliyoruz çünkü biz yaparız yarın yetki bizde diye bir sürü masraf ederiz milyonlarca lira masraf, sonra D-400 karayolunu genişletmek istiyoruz deyip refüjleri daraltırlarsa bütün para israf olur diye Karayolları'yla eş güdümlü götürmeye çalışıyoruz" dedi.

"Tırların park alanı liman sahası içinde olmalıdır"

Seçer, D-400 karayolundan limana doğru İsmet İnönü Bulvarı'na girildiğinde yolların yüksek tonajlı araçlardan dolayı çok bozuk olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"O yolu istediğiniz kadar şehir standartlarına göre yapın oraya çok tonajlı limana araçlar giriyor. Ben buradan defaatle uyardım. Sol şeride bu tırlar park ediyor. Sol şeride park etmeleri 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 60'ncı maddesinin B bendinde geçen 'sol şeritte park etmek yasak' amir hükmünden yola çıkarak sorumlu kurumların görevini yapması gerektiği uyarısını yapmıştım. Bu konuyla ilgili kentin Sayın Valisi ile görüştüm. Bu konuya özel kendisini ziyaret ettim. Sayın Vali yardımcımızı görevlendirdiler. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin teknik ekibi ile görüşmeler devam ediyor ama ben şunu görüyorum ki; bu iş bu şekilde bir sonuca varamayacak.

Ben hala netice bekliyorum çünkü 2,5 yıl önce göreve geldiğimizde liman idaresi benden bir randevu talebinde bulunmuştu. Buyurdular geldiler; benden otobandan direk limana bir bağlantı yolu yapılması için katkı sunmamı istediler. Başta bir imar değişikliği ve koşulsuz şartsız kentin girişinin bu mezbelelikten kurtulması için ben evet cevabı vermiştim ve üzerime düşeni yapmıştım.

'Bir arpa boyu yol alınmadı'

Üzerinden 2 yıldan fazla süre geçti, bir arpa boyu yol alınamadı. Şimdi bu bir oyalama taktiği olarak görüyorum. Ben Sayın Valimizle yaptığım görüşmeden bir netice bekliyorum. Tekrar söylüyorum Mersin'de yatırım yapan firmalar Mersin'den bir şey almak haklarıdır, bir yatırım yapıyorlar ama Mersin'den hakkı olan şeyleri alma hakkına sahip değiller.

Yani İsmet İnönü Bulvarı'nın şu kadar metre bölümünü sanki kira bedeli öder gibi tırlarını park etme hakkına sahip değillerdir. Bunu ilgili kurumların men etmesi lazım ama maalesef şu ana kadar bir yol alamadık. Meclisin huzurunda bir kez daha bu konuyu dile getirmek istedim. Sabırla bekliyorum, bir çözüm yolu bulunsun.

O tırların park alanı liman sahası içinde olmalıdır ama tabi para hırsı, kar hırsı bu kurumların gözünü bürüdüğü için hemen her metrekareyi dolar olarak gördükleri için orayı konteyner depolama alanı olarak kullanıyorlar ve senin caddeni yani evinin girişini, şehrin girişini, şehrin holünü tır park yeri olarak kullanıyorlar. Buradan da Mersin halkının takdirine sunuyorum."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ahmet Çelik, Dünya Şampiyonası'na seçildi

_assets/fotograflar

Büyük Nakliyeci buluşması yapıldı

_assets/fotograflar

Yüzücüler maviliklere kulaç atacak

_assets/fotograflar

Hedef 'Engelsiz şehirler'

_assets/fotograflar

Sonunda imzalar atıldı

_assets/fotograflar

Mimarlardan 'Temiz Çevre' çağrısı

_assets/fotograflar

OSB'den sporculara destek

_assets/fotograflar

Pedallar Festival için döndü

_assets/fotograflar

Seçer, Kültürler Festivali'nde stantları gezdi

_assets/fotograflar

'Kurum Kapasitesi Geliştirme Eğitimi' düzenlendi

close 'Kent girişi Mersin'e yakışmıyor'
'Kent girişi Mersin'e yakışmıyor'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: