rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 893 (886)

Toplam Ziyaret: 21.619.031 (19.704.571)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
02 Ağustos 2021
Sayı : 903
Bu kayıt toplam
346 kez okundu.
fb sharer

ÜZÜM HASADI ŞENLİĞE DÖNÜŞTÜ

Kendine has eşsiz tadıyla ilgi gören üzümlerin sembolik bağ bozumu, Toroslar Belediyesi tarafından Çelebili Mahallesi'nde düzenlenen etkinlik ile şenlik havasında yapıldı. Toroslar'ın bereketli topraklarıyla buluşan üzüm bağlarında hasat coşkuya dönüştü.

Üzüm hasadı şenliğe dönüştü
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, bu yıl ilkini düzenlendikleri etkinlikte çiftçi ve üreticiler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Etkinliğe; AK Parti Toroslar İlçe Başkanı Bekir Topçu, MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Tarım ve Orman İl Müdürü Arif Abalı, Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Kendigelen, Toroslar İlçe Müftüsü Bayram Danacı, Toroslar İlçe Tarım ve Orman Müdür Vekili Mustafa Kemal İlcay, Toroslar Ülkü Ocakları Başkanı Vural Koparan, AK Parti Toroslar Gençlik Kolları Başkanı Necdet Yeni, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, çiftçiler, üreticiler ve mahalle sakinleri katıldı.

"Bu yıl hasadımızı büyük bir heyecanla başlattık"

Resul Mahalle Muhtarı Selçuk Karak, etkinliği düzenleyen Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz'a teşekkür ederek; "Üzüm, mahallemizin önemli bir geçim kaynağı. Başkanımıza böyle bir etkinlik düzenlediği ve bizleri bu güzel ortamda buluşturduğu için teşekkür ederiz" dedi.

Musalı Mahalle Muhtarı Hüseyin Tek ise 2021 yılının üzüm hasadının hayırlar getirmesini dileyerek; "Üzüm hasadımız başladı. Bu etkinlik için Başkanımıza teşekkür ediyoruz ve devamını diliyoruz" ifadelerini kullandı.

Çelebili Mahalle Muhtarı Ertuğrul Doygun da çiftçi ve üreticilerin her zaman yanında olan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz'a, düzenlediği Bağ Bozumu etkinliği için teşekkür etti.

Kızıltan; "Bu etkinlik, büyük bir festivalin başlangıcı"

"Çiftçilerimiz, çalışıyor ve üretiyor. Onların emeğini değerlendirip, duyurabilmek çok önemli" diyen Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin'in böyle etkinliklere ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, Başkan Yılmaz'a teşekkür etti.

Kızıltan; "Kültürümüzün ve geleneklerimizin yaşatıldığı çok güzel bir ortam hazırlanmış. Bu etkinlik, büyük bir festivalin de başlangıcı. İlk adımı Sayın Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz atmış. Çiftçilerimizin umutlandığını biliyorum. Bu bölgede bunu büyük bir festivale dönüştürelim. MTSO olarak yanınızdayız" diye konuştu.

Abalı; "Toroslar, üzüm üretiminde öncü bir ilçe"

Bağ bozumunun, üzüme duyulan saygıyı ifade ettiğini belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Arif Abalı; "Bu saygıyı şenliğe dönüştüren ve temellerini atan Sayın Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz'a teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Mersin'in üretimde birçok alanda tonaj ve miktar olarak birinci olduğuna dikkat çeken Abalı; "Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihracatında yüzde 24'ünü Mersin'den gerçekleştirmekteyiz. Tarım alanında büyük bir kentiz. Üzümün de büyük bir katkı verdiğini görmekteyiz. Türkiye'nin yüzde 8'ini Mersin olarak siz değerli üreticilerimizle üretiyoruz. Mersin'in yüzde 5'ini ise Toroslar İlçemiz üretmekte. Bu rakamlara baktığımızda 338 bin ton Mersin'den yıllık üzüm üretimimiz var. Bunun 16 bin tonu Toroslar'dan üretiliyor" şeklinde konuştu.

Başkan Yılmaz; "Sizler ürettikçe biz güçlüyüz"

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ise bağ bozumunun hayırlı olmasını dileyerek, çiftçilere seslendi; "Siz ürettikçe biz güçlüyüz" dedi.

Toroslar'ın üreten bir ilçe olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz; "Bölgemizde çok farklı çeşitlerde üzüm üretimi var. Üzüm, tonajı da yüksek bir ürün. Gençlik yıllarımda bu dağlarda bağ bozumu yaptım. Bağ bozumunda; kesiciler, çekiciler, ayakçılar ve diziciler olur.

Diziciler, uzun süre dayanması ve tonajının yüksek olması açısından üzümü kalitesine göre ayırır ve dizerler. Bir de verimli ve kaliteli bağlarda çalışmak daha da iyi olur. Çiftçilerimiz sabah saat 04.00'de işe başlar, akşam saat 10.00'a kadar emek verirler.

Sembolik olarak Çelebili Mahallemizdeki bağımızda bağ bozumu gerçekleştiriyoruz. Köylümüzün bir yıl boyunca verdiği emeklerin sonuç aldığı bağ bozumunun hayırlı olmasını diliyor, üzüm üretimi yapan tüm köylümüzü, çiftçimizi alkışlıyorum. Onlar üretiyorlar. Onlar ürettikleri için biz güçlüyüz. Ne kadar çok üretirler ise biz de o kadar güçlü olacağız" diye konuştu.

Toroslar Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterilerinin renk kattığı programda Başkan Yılmaz, içerisinde hijyen seti, şapka, bağ eldiveni ve makasın olduğu hediyeleri çiftçi ve üreticilere vererek, emeklerinden dolayı teşekkür etti ve kendileriyle gurur duyduklarını söyledi.

Başkan Yılmaz, daha sonra protokol üyeleri ve hemşehrileriyle birlikte yılın ilk üzüm hasadını gerçekleştirdi. Başkan Yılmaz, asmadan özenle ayırdığı üzümleri yine hemşehrileriyle paylaştı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ahmet Çelik, Dünya Şampiyonası'na seçildi

_assets/fotograflar

Büyük Nakliyeci buluşması yapıldı

_assets/fotograflar

Yüzücüler maviliklere kulaç atacak

_assets/fotograflar

Hedef 'Engelsiz şehirler'

_assets/fotograflar

Sonunda imzalar atıldı

_assets/fotograflar

Mimarlardan 'Temiz Çevre' çağrısı

_assets/fotograflar

OSB'den sporculara destek

_assets/fotograflar

Pedallar Festival için döndü

_assets/fotograflar

Seçer, Kültürler Festivali'nde stantları gezdi

_assets/fotograflar

'Kurum Kapasitesi Geliştirme Eğitimi' düzenlendi

close Üzüm hasadı şenliğe dönüştü
Üzüm hasadı şenliğe dönüştü
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: