rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.484 (1.477)

Toplam Ziyaret: 21.619.622 (19.705.162)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
19 Temmuz 2021
Sayı : 902
Bu kayıt toplam
531 kez okundu.
fb sharer

YENİLEME PROJESİ TANITILDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin 'Çamlıbel Kentsel Yenileme Projesi Yarışması' sonuçlandı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi tarafından düzenlenen 'Çamlıbel Kentsel Yenileme Projesi' tanıtımına katıldı.

Yenileme Projesi tanıtıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Çamlıbel'i canlandırmak ve yeniden cazibe merkezi haline getirmek için ilk adımı atan Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları ile Çamlıbel dönüşecek ve değerleri korunarak yenilenecek. Projenin Çamlıbel'i her anlamda değiştireceğini ifade eden Seçer, "Buranın fiziksel yapısı değişecek. Buranın fiziksel yapısının değişmesi, buranın havasını, sosyalitesini, ticaretini, ekonomisini, buranın bakış açısını da değiştirecek" dedi.

Okumuş: "Heyecanlıyız, gururluyuz"

Ödülü kazanan projenin ekip lideri mimar Ezel Okumuş, proje detayları ile ilgili bilgiler verdi. Planlama ve tasarım kararlarını görsellerle destekleyen Okumuş, "Heyecanlıyız, gururluyuz" dedi.

Seçer: "Kentin kalbi karanlığa bürünmüş"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, balkonlardan kendilerini izleyen Çamlıbelli hemşehrilerine de seslenerek, "Derinliğine bakıyorum, üzülüyorum. Günün bu saatinde kentin merkezi, kentin kalbi, kentin en kadim tarihi dokusu karanlığa bürünmüş. İnsanlar evlerine çekilmiş, esnaf dükkanını erkenden kapatmış ve belirli bir saatten sonra da ölü bir bölge haline gelen bir alandan bahsediyoruz.

Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Caddesi. 2 çok değerli kavram bir araya gelmiş. Cumhuriyet ve Atatürk. Bu kadar tesadüf olamaz. Cumhuriyetçi ve Atatürkçü olunca insan heyecanlanıyor böyle" dedi.

"Bizlerin buraya gelmesi artı bir önem, değer katacak"

Marinavista'yı kiraladıklarını duyuran Seçer, bunun için Cumhurbaşkanlığı'ndan imza beklediklerini söyledi. Seçer, Kırmızı Lacivert İşhanı'nı yıkıp kent meydanı yapacaklarını, Taş Bina'yı boşaltıp Kent Müzesi yapacaklarını, Ak Kahve'yi yeniden hayata geçireceklerini ifade ederek, "Kentimizde ekonomik olarak atıl duran bu binaları değerlendireceğiz. Aklın yolu bir. Bizlerin buraya gelmesi Çamlıbel'in canlanmasına artı bir önem ve değer katacak. Taş Bina'nın restore edilmesi buraya bir değer katacak.

Şu anda 380 araçlık, 20 motosiklet, 380 otomobil park edilebilen 2 katlı yer altı Tevfik Sırrı Gür Lisesi'nin yanındaki ve Özgür Çocuk Parkı Metro İstasyonu'na yer altından bağlanacak olan otoparkın bitmesi Çamlıbel'in canlanmasına yarar sağlayacak" dedi.

4.9 hektar yenileme alanı çalışmaları olduğunu aktaran Seçer, "Bunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bir şirketi ihaleye girdi aldı. Fedakarlık da yaptı. Teşekkür ediyoruz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'na, onun çalışma arkadaşlarına. Mersin'e bir katkı yapmaya çalışıyorlar. Dün de arkadaşlarım geldi bana sunum yaptılar. Orada İstiklal Caddesi'nde, Uray Caddesi'nde, Atatürk Caddesi'nde yapacağımız her dokunuş, orada Azakan'da, Taşhan'da yapacağımız her dokunuş; Uray Caddesi'nde Karamancılar Konağı'nda güçlendirme çalışmalarını bitirdik, şimdi restorasyonuna giriyoruz; yapacağımız her çalışma, Balık Pazarı esnafına söz verdim, dükkanlarının giydirmesini ben yapacağım, proje çalışılıyor. Oradaki çalışma buraya yansıyacak. Kasaplar Çarşısı'nı kamulaştırıyoruz. Oraları insanların akşamları hoşça vakit geçirecekleri mekan haline getireceğiz. Çamlıbel'in canlanmasına yarayacak" diye konuştu.

"Çamlıbel ahalisinin buna sahip çıkması lazım"

Yarışmaya 40 projenin katıldığını ve en uygun olanının seçildiğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, emeği geçenlere teşekkür ederek, Çamlıbel'in canlanması için Çamlıbel ahalisinin de sahip çıkması gerektiğini vurguladı. Başkan Seçer, şunları söyledi:

"Eğer Çamlıbel ihya olacaksa, Çamlıbel'e yeni bir format atacaksak, Çamlıbel canlanacaksa belediye başkanından önce, belediye çalışanlardan önce Çamlıbel ahalisinin buna sahip çıkması lazım. Herkesin bu çalışmalara katkı sunması lazım. Buradaki çalışmalar, hazırlanan proje kutsal bir metin değil, değişemez değil.

Elbette ki makul bir takım fikirlerle, ufak tefek tabii ki teknik anlamda sorumlu ya da yetkili olan kardeşlerimiz bunun üzerinde çalışmalar yapabilirler. Ben tekrar Çamlıbel'de yaşayan, burada ticari mekanları işleten vatandaşlarımı sorumluluk almaya, katkı sunmaya davet ediyorum. Her geçen gün umut ediyorum, diliyorum, Mersin için çok daha güzel, çok daha yarınlara dönük, çok daha çocuklarımıza miras olarak, bir değer olarak iyi şeyler bırakalım onun adı miras olsun, onlar bu bıraktıklarımızla övünsün. Çok daha güzel işler olacak."

Başkan Seçer konuşmasının ardından projenin ekip temsilcisi Mimar Cemil Hamdi Okumuş'a ve proje ekibi ile ekip ortaklarına plaket takdim etti. Tören toplu hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile sona erdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ahmet Çelik, Dünya Şampiyonası'na seçildi

_assets/fotograflar

Büyük Nakliyeci buluşması yapıldı

_assets/fotograflar

Yüzücüler maviliklere kulaç atacak

_assets/fotograflar

Hedef 'Engelsiz şehirler'

_assets/fotograflar

Sonunda imzalar atıldı

_assets/fotograflar

Mimarlardan 'Temiz Çevre' çağrısı

_assets/fotograflar

OSB'den sporculara destek

_assets/fotograflar

Pedallar Festival için döndü

_assets/fotograflar

Seçer, Kültürler Festivali'nde stantları gezdi

_assets/fotograflar

'Kurum Kapasitesi Geliştirme Eğitimi' düzenlendi

close Yenileme Projesi tanıtıldı
Yenileme Projesi tanıtıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: