rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.140 (2.029)

Toplam Ziyaret: 20.017.714 (18.168.339)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
29 Mart 2021
Sayı : 888
Bu kayıt toplam
255 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

KADINLAR SÖZLEŞMEDEN VAZGEÇMİYOR!

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çıkarılması girişimlerine kadınların tepkisi devam ediyor.

Kadınlar sözleşmeden VAZGEÇMİYOR!
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Kent Konseyi Kadın ve Siyaset Komisyonu sözcüsü İlksen Sorguç Dinçer, "İstanbul Sözleşmesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı yok hükmündedir ve Sözleşme yürürlüktedir" diyerek tepkisini gösterdi.

Dinçer, "Milletin iradesiyle Meclis'te oybirliği ile kabul edilen İstanbul Sözleşmesi'nden Cumhurbaşkanı Kararı ile çıkılamaz. Meclis'in iradesi tek kişiye devredilemez. Mecliste yasa ile kabul edilen ve Anayasa'nın 90. Maddesinden güç alarak bu sözleşmeden bir Cumhurbaşkanı kararıyla çekilmek Anayasaya açık aykırılıktır.

Anayasanın 104.Maddesi gereğince, temel hak ve özgürlükler konusunda bir kararname düzenlenemeyeceği için, bu çekilme kararı yok hükmündedir. Böylesi bir girişim, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, İşkenceye Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi gibi tüm uluslararası sözleşmelerin ve bu sözleşmelerle güvence altına alınan temel insan haklarının tek kişinin keyfine bırakılması anlamına gelmektedir.

Daha da vahimi, hukuk devletinin tamamen ortadan kaldırılması, Meclis'in ve demokrasinin tamamen tasfiyesi anlamına gelmektedir" şeklinde konuştu.

Dünyaya ilan ettiler

İstanbul Sözleşmesini ilk imzalayan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Dinçer, "10 yıl önce İstanbul Sözleşmesi'ni ilk imzalayan ülke olan Türkiye'nin, o gün hükümette olup sözleşmeye imza atmakla övünen iktidar partisi, bugün kadınlara vermiş olduğu şiddeti önleme, şiddete maruz kalanları koruma, failleri gerektiği şekilde cezalandırma sözünü yerine getirmekten vazgeçtiğini tüm dünyaya ilan ediyor.

Başta eşit yurttaşlık hakkı olmak üzere, kadınların insan haklarını tanımadığını, kadına karşı şiddetle mücadele etmeyeceğini, kadınların insan onurunu gözetmeyeceğini söylüyor" Seçimler için pazarlık malzemesi yaptığınız İstanbul Sözleşmesi'nden de mücadeleden de vazgeçmiyoruz diyen Dinçer, "İktidar, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve cinskırıma varan kadın cinayetleriyle mücadelede hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılması yönünde toplumsal desteğe sahip değil.

Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından gerçekleştirilen Türkiye'nin Nabzı 2020 Temmuz ayı araştırmasına göre İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesini onaylamayanların oranı yüzde 63.9, fikri olmayanların oranı yüzde 19; Sözleşme' den çıkılmasını açıkça isteyenlerin oranı ise sadece yüzde 17 idi. Kadın hareketinin mücadelesi ile bu oran bir ay sonra yüzde 7'ye düştü" ifadelerini kullandı.

Vazgeçmiyoruz

Kazanılmış haklarımızdan ve mücadeleden kesinlikle vazgeçmiyoruz diyen Dinçer, "Küçücük oy oranlarına bile muhtaç duruma gelen ve bir avuç marjinalin istemiyle hareket eden iktidar, geçen aylarda Saadet Partisi ile yaptığı görüşmelerde İstanbul Sözleşmesi'ni siyasi pazarlık konusu yaptı. Kadına şiddetle mücadele edeceğini beyan ettiği İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıklarken İstanbul Sözleşmesi'nin adını bir kez bile anmadı.

Kadın STK'lar, geçen yıllar içinde, iktidara, İstanbul Sözleşme' den doğan yükümlülüklerini yerine getirmediğini, kadın cinayetlerinin politik olduğunu, İstanbul Sözleşmesini Uygula söylemlerini dile getire durdu. Bugün geldiğimiz noktada, kadına yönelik şiddetin politik olduğu tamamen ortaya çıktı. İktidar, kadına karşı şiddet ile değil, kadınların, kazanılmış haklarını ortadan kaldırmaya yönelik, ısrarlı bir politika izliyor" dedi..Son Haberler:
_assets/fotograflar

İlksen Sorguç Dinçer, "Bu kaçıncı komisyon!"

_assets/fotograflar

Akıllı Sistem hayata geçti

_assets/fotograflar

Türkiye'nin en ucuz pidesi Mersin'de

_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Mersin, elbisesine sığmıyor'

_assets/fotograflar

Bayar, '2021 turizm sezonu tehlike altında"

_assets/fotograflar

Özdemir, "Orman varlığımızı değerlendiremiyoruz"

_assets/fotograflar

Araç Muayene İstasyonu hizmete girdi

_assets/fotograflar

Kantaron fideleri toprakla buluşuyor

_assets/fotograflar

Sofralar Büyükşehir'le bereketleniyor

_assets/fotograflar

Elvanlı'da üreticilere kazanç yolu açıldı

close Kadınlar sözleşmeden VAZGEÇMİYOR!
Kadınlar sözleşmeden VAZGEÇMİYOR!
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: