rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.931 (1.820)

Toplam Ziyaret: 20.017.505 (18.168.130)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
29 Mart 2021
Sayı : 888
Bu kayıt toplam
261 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

375 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Türkiye'nin dünyaya açılan en büyük ticaret kapısı olan Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP), 2020 yılında pandeminin zorlayıcı etkisine rağmen 2 milyon TEU konteyner, 7,6 milyon ton konvansiyonel iş hacmi gerçekleştirerek yeni bir rekora imza attı.

375 Milyon Dolarlık yatırım
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Limanı, 2019 yılında 1.9 milyon TEU konteyner iş hacmine ulaşarak, bir önceki yıla göre yüzde 12 artış kaydetmiş, 2018 yılında ulaştığı 1.72 milyon TEU rakamıyla Türkiye konteyner limanları arasında ilk sıraya yerleşmişti. MIP, 2020 yılı iş hacmiyle liderliğini taçlandırmış oldu.

Pandemiye rağmen rekor

Türkiye'nin en büyük konteyner limanı olan ve konteyner iş hacmiyle her yıl rekor kıran Mersin Uluslararası Limanı; 2,6 milyon TEU konteyner, 10 milyon ton konvansiyonel yük kapasitesiyle 5 kıtaya doğrudan hizmet sunuyor. Liman ayrıca 3 binin üzerinde kişiye doğrudan, 25 binden fazla kişiye de dolaylı olarak sağladığı istihdamla dikkatleri üzerinde topluyor.

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP) 2019 yılında 1.9 milyon TEU konteyner iş hacmine ulaşarak, bir önceki yıla göre yüzde 12 artış kaydetmiş, 2018 yılında ulaştığı 1.72 milyon TEU rakamıyla Türkiye konteyner limanları arasında ilk sıraya yerleşmişti. MIP, 2020 yılı iş hacmiyle liderliğini taçlandırmış oldu.

Mersin önemli bir lojistik kenti

Mersin ülkemizin önemli bir lojistik kenti ve Mersin Uluslararası Limanı da bu ekosistemin en vazgeçilmez unsuru. 2020 yılında pandeminin zorlayıcı etkisine rağmen 2 milyon TEU konteyner, 7,6 milyon ton konvansiyonel iş hacmi gerçekleştiren Mersin Uluslararası Limanı, liman kullanıcılarının ve bölge paydaşlarının ihtiyaç duydukları kapasite artışını ve büyüme talebini karşılamak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun da katılımı ile EMH2 Terminali'nin temelini attı. Mersin Limanı Genişleme Projesi'nin tamamlanması ile 500 kişiye doğrudan, 5 bin kişiye dolaylı ek istihdam imkânı yaratılacak.

Mersin'in kilit rolü güçlenecek

Çalışmanın tamamlanması ile Mersin'in Doğu Akdeniz'e açılan stratejik kapı konumunun daha da güçleneceğini belirten MIP Genel Müdürü Johan Van Daele, "MIP olarak, yüksek ihracat ve ithalat iş hacmi ile en yoğun zamanlarda maksimum terminal kapasitesine yakın çalışmaktayız.

Sadece ticaretin sürekliliği için değil, aynı zamanda Mersin'in kilit rolünü korumak için de limanı verimli bir kapasiteye ulaştırmak zorundayız. Hinterlant ekosisteminin ihtiyacı olan hizmeti sunmak, bölgeye güçlü ve sürdürülebilir iş ortamı sağlamak için yoğun bir şekilde çalışmaya devam etmekteyiz. Sorumluluğumuzun bilinciyle bu alandaki faaliyetlerimizi artırmaya, daha çok insana yeni istihdam olanağı yaratmaya kararlıyız" dedi.

Mersin'in kalıcı değeri olacak

Özelleştirildiği 2007 yılından bu yana 1.2 milyar doların üzerinde yatırım yapılan Mersin Uluslararası Limanı'nın büyüme projesine ise 375 milyon dolar harcanacak. Bu bütçe ile yapılacak yatırım, kentin lojistik kimliğine artı değer kazandırmakla birlikte, EMH2 altyapı yatırımları imtiyaz sözleşmesi sonunda TCDD'ye devredilecek ve yapılan yatırım Mersin'in kalıcı değeri olacak. Yatırıma paralel olarak gerçekleştirilecek kapılar projesiyle, liman içi ve dışında tır/araç bekleme süreleri de azalacak, böylece şehir trafiğinin liman kaynaklı sıkışık kısmı çözüme kavuşacak.

Kapasite 3,6 Milyon TEU'ya çıkarılacak

20 ayda tamamlanması planlanan büyüme projesi ile Limanın kapasitesi 2,6 milyon TEU'dan 3,6 milyon TEU'ya çıkarılacak, böylece liman kullanıcılarına kesintisiz ve üst düzey hizmet verilecek. 2008 yılından bu yana yüzde 130 oranında artan iş hacmine paralel olarak yüzde 127 oranında artan ve rekor düzeyde olan vergi geliri, yıllar bazında daha da artacak ve Mersin'in kalkınmasına ve ekonomik gücüne güç katacaktır.

Stratejik konumu güçlenecek

Limanın gelen talebi karşılayabilecek kabiliyete sahip olması, Mersin ve bölgenin tüm lojistik dinamiklerine yeni iş alanları ve yeni fırsatlar sunacak. Limandaki büyümeye paralel olarak limana hizmet veren lojistik ekosistem de büyüyecek. Proje tamamlandığında, Mersin Uluslararası Limanı Doğu Akdeniz'e açılan stratejik konumunu güçlendirecek, limanın ve bölgenin ekonomik gelişimine katma değer sağlayacak ve Akdeniz havzasında yer alan diğer ülke terminalleriyle aktarma konteyner ticaretinde rekabet edebilir pozisyona gelecek.

İklim sürdürülebilirliği alanında öncü

MIP, iş makinelerinin elektrikle çalışır olmasına, fosil yakıt kullanmamaya önem veriyor ve yatırımlarını bu doğrultuda yapıyor. 2020 yılında toplam 2,900 tonun üzerinde karbon tasarrufu sağlayan MIP, 2030 yılına kadar karbon salınımını yüzde 50 azaltma hedefiyle iklim sürdürülebilirliği alanında da öncülük edecek. Güçlü çevre politikalarına sahip MIP, operasyonlarında güneş enerjisinden ürettiği elektriği kullanıyor ve yılda 200,000 KW saate yakın elektrik tasarruf sağlıyor. Farklı şehirlerde doğaya kazandırdığı "Umut Ormanı" çalışmalarıyla da sürdürülebilir yaşama önemli katkılar sunuyor.

Türkiye'ye ilk kadın vinç operatörlerini kazandırdı

Kadın istihdamı konusunda da önemli atılımları olan ve Fırsat Eşitliği Sertifikası (FEM) sahibi MIP, Türkiye'nin ilk kadın vinç operatörlerini sektöre kazandırdı. Puantörlük alanında da kadınlara fırsat eşitliği sunan MIP, kadın istihdam oranını arttırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Sosyal Sorumluluk alanında fark yaratıyor

Limana yapılan yatırımlar yanında toplumsal gelişime yönelik projeleriyle sektöründe fark yaratan MIP, eğitimi öncelik görüyor. Mersin Uluslararası İlkokulu'nun yapımı, MIP Çocuk Müzik Okulu, Onarımı Bizden Okuması Sizden gibi eğitime yönelik çalışmaları yanında, sportif, sanatsal, kültürel alanlarda da Mersin'in ve Mersinlinin yanında olmaya özen gösteriyor.

Sosyal sorumluğu kurum kültürünün bir parçası olarak benimseyen ve birlikte büyümenin önemine inanan MIP, bu tür çalışmalarının sayısını arttırarak sürdürülebilir kalkınmada lider olmak istiyor..Son Haberler:
_assets/fotograflar

İlksen Sorguç Dinçer, "Bu kaçıncı komisyon!"

_assets/fotograflar

Akıllı Sistem hayata geçti

_assets/fotograflar

Türkiye'nin en ucuz pidesi Mersin'de

_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Mersin, elbisesine sığmıyor'

_assets/fotograflar

Bayar, '2021 turizm sezonu tehlike altında"

_assets/fotograflar

Özdemir, "Orman varlığımızı değerlendiremiyoruz"

_assets/fotograflar

Araç Muayene İstasyonu hizmete girdi

_assets/fotograflar

Kantaron fideleri toprakla buluşuyor

_assets/fotograflar

Sofralar Büyükşehir'le bereketleniyor

_assets/fotograflar

Elvanlı'da üreticilere kazanç yolu açıldı

close 375 Milyon Dolarlık yatırım
375 Milyon Dolarlık yatırım
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: