rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.294 (2.179)

Toplam Ziyaret: 20.017.868 (18.168.489)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
22 Mart 2021
Sayı : 887
Bu kayıt toplam
244 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ÖZDEMİR, "GIDA İSRAFINA DİKKAT EDELİM'

Mersin Ticaret Borsası (MTB) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, yaptığı yazılı açıklama ile gıda kaybı ve israfına dikkat çekti.

Özdemir,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Ülkemizde her yıl 18.8 milyon ton gıdanın çöpe gittiğini hatırlatan Özdemir, özellikle pandemi sürecinde tarım ve gıda sektörünün stratejik değerinin öne çıktığını vurgulayarak şunları söyledi:

"İçerisinden geçmekte olduğumuz pandemi sürecinde üç önemli konu öne çıktı. Bunlar: tarım ve gıda sektörünün stratejik değeri, dünya çapında gıda arz zincirinin devamlılığı, gıda arz güvenliği konularıdır.

Yetersiz beslenme ilk sırada

Gıda israfı, gıda kaybı ve gıda güvenliği gibi kavramlar günümüzde artık çok daha fazla gündemde kalmaya başladı. Çünkü gıda kayıpları ve israfı, açlık ve yetersiz beslenme ile birlikte küresel sorunlar arasında ilk sırada yer almaktadır.

Günümüzde 850 milyon insan yetersiz beslenme ile mücadele etmektedir. Diğer yandan, 670 milyondan fazla yetişkin ve 140 milyon genç ise obezite sorunu yaşamaktadır. Dünya nüfusu bugün 7.8 milyar seviyesinde. 2050 yılında ülkemiz nüfusunun 100 milyona ve dünya nüfusunun ise 10 milyar kişiye dayanması beklenmektedir. Dolayısıyla, önümüzdeki 30 yılda dünya gıda talebinde yüzde 60'lık bir artış gereksinimi öngörülmektedir.

18.8 milyon ton gıda çöpe gidiyor

Bu noktada ilk sorun olarak "gıda kaybı" kavramı kendisini göstermektedir. Birleşmiş milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, hasat sonrası işleme, depolama, taşıma ve dağıtım sürecinde, (başka bir ifade ile ürün tarladan perakendeye varıncaya kadar) üretilen toplam gıdada yüzde 14 kayıp yaşanmaktadır.

Diğer bir önemli konu ise "gıda israfı" olarak ortaya çıkmaktadır. Bu süreç perakende satış ve tüketim aşamasında oluşmaktadır. Satış ve tüketim aşamasında toplam üretilen gıdanın üçte birlik bölümü israf edilmektedir. Bu ise 1,3 milyar ton gıdaya tekabül etmektedir.

Türkiye açısından incelendiğinde en fazla gıda kaybı ve israfı meyve ile sebzelerde yaşanmaktadır. Bu rakam da, ülkemizde üretilen toplam meyve ve sebzelerin yüzde 50'sine denk gelmektedir. Ayrıca günlük olarak 4,9 milyon adet ekmek israf edildiği gibi hizmet sektöründe işletme başına yılda 4,2 ton gıda, iki bin litre içecek israfı gerçekleşmektedir. Sonuç olarak ülkemizde her yıl 18,8 milyon ton gıda çöpe gitmektedir.

"Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı" için el ele vermeliyiz

Bu sorunların önüne geçilmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından yüze yakın eylemi kapsayan "Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı" hazırlanmıştı. Sayın Bakanımızın bu konuya ilişkin yaptığı;

• "İlk amacımız gıdada kayıp ve israfı önlemek.

• İkinci amacımız, mümkünse gıdayı kurtarmak ve yeniden dağıtmak.

• Üçüncü amacımız, insani tüketimi eğer mümkün değilse, hayvan yemi olarak kullanmak.

• Son olarak da atık gıdanın geri dönüşümünü sağlamak."

vurgusunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Gıda kayıpları ve israfının olumsuz etkilerinin özellikle içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde çok daha iyi anlaşıldığı kanısındayım. Doğal kaynakların kısıtlı olduğu ve nüfusun hızla artmasının beklendiği önümüzdeki yıllarda, gıda kayıpları ve israfını azaltmanın en öncelikli sorumluluklarımızdan biri olduğu kanaatindeyim.

Ülkemizin tüm dinamikleri olarak bu sorumluluğu benimsediğimiz ve Bakanlığımızın belirlediği yol haritası için el ele verdiğimiz taktirde bu konuda önemli mesafe kat ederek birçok ülke için de örnek model olacağımız fikrindeyim."Son Haberler:
_assets/fotograflar

İlksen Sorguç Dinçer, "Bu kaçıncı komisyon!"

_assets/fotograflar

Akıllı Sistem hayata geçti

_assets/fotograflar

Türkiye'nin en ucuz pidesi Mersin'de

_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Mersin, elbisesine sığmıyor'

_assets/fotograflar

Bayar, '2021 turizm sezonu tehlike altında"

_assets/fotograflar

Özdemir, "Orman varlığımızı değerlendiremiyoruz"

_assets/fotograflar

Araç Muayene İstasyonu hizmete girdi

_assets/fotograflar

Kantaron fideleri toprakla buluşuyor

_assets/fotograflar

Sofralar Büyükşehir'le bereketleniyor

_assets/fotograflar

Elvanlı'da üreticilere kazanç yolu açıldı

close Özdemir, "Gıda israfına dikkat edelim'
Özdemir, "Gıda israfına dikkat edelim'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: