rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.048 (1.937)

Toplam Ziyaret: 20.017.622 (18.168.247)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
22 Mart 2021
Sayı : 887
Bu kayıt toplam
329 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

SEÇER'DEN NET TAVIR: 'HAYIR'

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Mart ayı ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı.

Seçer'den net tavır: 'HAYIR'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Toplantıya, son günlerde kamuoyunda yoğun biçimde tartışılan Mersin Limanı'yla ilgili tartışmalar damga vurdu. Cumhur İttifakı'na mensup Meclis üyelerinin büyük çoğunluğunun katılmadığı ikinci oturumda, Mersin Limanı konusunda temenni kararı alınarak tarihe not düşüldü.

Limanla ilgili genişleme kararı konusunda "Bu tamamen lobi faaliyetleri sonucu kentin yerel dinamikleri dışında Ankara'dan alınan kararlardır" diyen Başkan Seçer, limana ve yatırımlara karşı olmadıklarını vurguladı. Seçer, "Yatırıma karşı değiliz, limana karşı değiliz, Mersin'in genişlemesine karşı değiliz, yabancı yatırımcı, yerli yatırımcı karşı değiliz ama kanun var, nizam var, hukuk var, bu çerçevede yapılmak zorundadır" diye konuştu.

"Ana konteyner limanı depolama alanı plandan siliniyor"

Mersin Limanı'nın genişlemesiyle ilgili bilgiler veren Başkan Seçer, şöyle devam etti:

"Burası 2007 yılında özelleştirildi. 2009 yılında onaylanan planda mevcut limana genişleme alanı öngörülüyor. Planda gördünüz 95 bin 765 metrekare bir çıkıntı var. O alan genişleme alanı olarak planda planlanıyor ancak kiracı firma tarafından bugüne kadar inşa edilmiyor. 2017 yılına gelindiğinde 1/100.000'lik Mersin-Adana Çevre Düzeni Planı değiştiriliyor ve Mersin'in 40 yıldır beklediği ana konteyner limanı da bu plana işaretleniyor, 2017'de. 2020 yılına gelindiğinde iki önemli olay oluyor.

Bir tanesi ana konteyner limanı bölgesinde otoban bağlantı yolunun yoncası denize kadar, ana konteyner limanına kadar iniyor. Yani kentin trafiği ile alakası olmayacak gayet uygun, gayet muntazam bir plan yapılıyor. Burada ana konteyner limanının depolama alanları, yine o bölgede serbest bölge gelişim alanı, otoyol bağlantı yolları ve tali yollar hepsi burada belirleniyor.

Ama gel gör ki 2020 yılında işte bu bahsettiğimiz alan, geçtiğimiz haftalarda tartıştığımız, Cumhurbaşkanlığı tarafından Özel Endüstri Bölgesi olarak ilan ediliyor. Polipropilen tesis alanı olarak belirleniyor. Bakın lojistik alan, ana konteyner limanı depolama alanı ve serbest bölge gelişim alanı, bunlar plandan siliniyor. Yerine Özel Endüstri Bölgesi olarak işaretleniyor."

"Genişleme, Mersin'in aleyhine bir gelişme olur"

Yapılması planlanan konteyner limanı alanı yerinin Özel Endüstri Bölgesi olarak işaretlenmesinin ardından yaşanılan sürecin başladığını belirten Başkan Seçer, "Şunu çok net söyleyebiliriz: Şu anda Mersin'in mevcut limanında genişleme ihtiyacı var. Daha geniş tonajlı gemiler buraya yanaşacak, kruvaziyer liman ihtiyacı var.

Bu sebeple ivedi yapılması gereken çalışmalar olarak baktığınız zaman yanlış bir açıdan bakmış olursunuz. Bu iş önceden beri planlanıyor. Ben bunu çok net görüyorum. Burada polipropilen tesisinin yapılması ile limanın genişlemesi ve ardından ana konteyner limanı hayalinin ortadan kaldırılması birbirleriyle bağlantılı.

Sonuç şuraya gider: Burada liman genişlemesi yapılırsa Mersin'de yapılması planlanan ki 11'nci Kalkınma Planı'nda Mersin'de ana konteyner limanı olarak yer alan ibare biliyorsunuz Doğu Akdeniz'de bir ana konteyner limanı olarak değiştirilmişti. Bunlar adım adım yapılan şeyler. Görebilirsiniz ki önümüzdeki süreçte buraya yapılması planlanan ana konteyner limanı da bizim için hayal olur. Yapılan mevcut limandaki genişleme, büyüme çalışmaları yeterli denebilir ve bu da Mersin'in aleyhine bir gelişme olur" dedi.

"Burayı zorlamanın bir mantığı yok"

Limanın elleçleme kapasitesinin 2 milyon 600 bin TEU'dan 3 milyon 600 bin TEU'ya çıkarılmasına yönelik çalışmalar bulunduğuna değinen Seçer, "Oysa ki bizim hayalimizdeki Mersin, bir lojistik merkez. Yani daha büyük projeksiyonlar. Bu liman olsun. Bu limanın zaten 150 yıllık bir mazisi var. Zaten Mersin'i var eden bu liman. Mersin'in bir balıkçı kasabası olmasından bir il hüviyetine dönüşmesine sebep bu liman.

Ama kapasitesi belli, kapasitesi sınırlı, lokasyonu belli. Burayı zorlamanın bir mantığı yok, ekonomik açıdan bir mantığı yok, çevresel etkiler açısından bir mantığı yok, kentin silueti açısından bir mantığı yok. Bu tamamen lobi faaliyetleri sonucu kentin yerel dinamikleri dışında Ankara'dan alınan kararlardır" diye konuştu.

"Mersin'in geleceği ile ilgili tasarruf doğru değil"

Kentin yerel dinamikleri dışında Ankara'dan alınan bir karar olduğu vurgusunu yineleyen Başkan Seçer, "Ankara'dan alınan kararlarla Mersin'in geleceği ile ilgili tasarruf doğru bir yaklaşım değildir. Sözleşmede, 'Liman, günün teknolojik ve fiziki koşulları doğrultusunda işletme yükümlülüğü hükmü doğrultusunda çalışma yapabilir' deniliyor. Buna dayandırılıyor. Şimdi bunu yaparken sözleşmede şöyle de bir şey var.

Diyor ki sözleşmenin 3'üncü Maddesi'nde, 'İşletmenin yetkili makamlardan izin alması şartıyla limanda belirli değişiklikler yapacağı hükmü vardır.' Bu, sözleşmede var. Sözleşmenin bir maddesinde 'sen burada belirli değişiklikler yapabilirsin ama gerekli kurumlardan izin alman gerekiyor' diyor. Ya da uygun görüş alman gerekir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi planlama çalışması yapılırken bu projeye kent adına olumsuz bir rapor bildirmiş. Meclis kararı burada. Buraya yapılacak olan genişleme çalışmalarının uygun olmadığı yönünde 10 Eylül 2018 tarihinde Mersin Büyükşehir Belediyesi bir karar almış. Ama yerel otoritenin, yerel kurumların bu görüşü yok sayılarak, resen Bakanlıkça bir düzenleme yapılarak, burada limanla ilgili bazı fiziki değişiklikler yapılması izni verilmiş" diye konuştu.

"Orada çalışmalar yapılıyor"

Meclis'te tarihe not düşülecek limanın genişlemesine dair karar konuşulurken, limanın genişlemesine yönelik çalışmaların devam ettiğini söyleyen Başkan Seçer, şöyle devam etti:

"Şu aşamada biz burada bunları konuştuğumuz saatler içerisinde orada çalışmalar yapılıyor. Maalesef yapılıyor. Ancak biz tarihe bir not düşmek adına bu konuyu gündeme getirmek istedik. Burada özellikle merkez ilçe belediye başkanlarının görüşleri çok önemli. Akdeniz, Toroslar, Mezitli, Yenişehir yani merkezde görev yapan belediyelerimizin görüşleri çok önemli. Burada yapılacak olan bu yapılaşmanın çevreye komplikasyonlarının ne olacağını, şehrin gelişmesine doğuracağı sonuçlar ne olacak, trafik ne olacak, ekolojik denge ne olacak? Düşünerek, bilimsel verilere dayanarak. Tabii ki bu konuda şöyle bir görüş de var, bu son derece yanlış. Bu damdan düşer gibi önümüze gelmedi. Serencamını anlattım.

2009'dan beri süregelen bir çalışma. Daha önce girişimleri oldu. Daha önce genişleme çalışmaları sınırlı kaldı, iskele uzatıldı ama hiçbir dönemde bu kadar geniş bir çalışma, bu kadar kenti etkileyecek olan, bir kentin içine doğru yani batıya doğru genişlemesine meydan veren düzenleme ilk kez önümüze geliyor."

"MIP de elini taşın altına koysun"

Başkan Seçer, bir Meclis üyesinin Karayolları ile Büyükşehir'in işbirliği yapması ve oradaki yolu bitirmesi gerektiği konusundaki eleştirisi üzerine, "Beni şaşırtmayın Allah aşkına yani. Orada köprüyü Devlet Demiryolları yapacak. 2 yıldır yapacak. Benden imar değişikliği istendi. Yönetime gelir gelmez yaptım onu. Yani MIP de elini taşın altına koysun. Milyon dolarları güzel kazanıyor da o da hızlansın, kente o da bir katkı yapsın. Devlet Demiryolları da yapsın.

Her şeyi Büyükşehir'den bekliyorsunuz ama Büyükşehir'in böyle bütçeleri yok yani. Büyükşehir üzerine düşeni yapıyor. Bu trafiğin tıkandığını idare görmüyor mu? Trafiği ben mi yönetiyorum? İzin vermesin. Geçsin tırlar, limanın içinde park etsin" açıklamasında bulundu. Başkan Seçer, konu hakkındaki konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yerli bir firma, bir fabrika, D-400 karayolunu bu şekilde tıkarsa, bir tane orada tır koymazlar, yasaklarlar. Kimsenin sesi çıkmıyor. Efendim nasıl engelleyeceğim. Buranın Valiliği var, buranın Valiliğine bağlı Emniyet'i var, Emniyet'in Trafik Şube Müdürlüğü var. Trafiği tehlikeye düşürüyorsun diye izin vermeyebilir.

Ben sadece onların arkasını temizliyorum. Tırların bıraktığı pisliği temizliyorum. Yol bozuluyor, yolu yapıyorum. Bakın ilave katkı istedim. Dedim ki burası kent girişi, bu şekliyle görüntüsü çok kötü bir durum, çok kirli görünüyor. Bunun da müsebbibi buraya gelen tırlardır, buraya park eden tırlardır. Siz işletme olarak belediyeye yardımcı olun, biz rutin temizliğimizi yapalım. Ama siz de katkı verin.

İşletmeden aldığımız cevap; 'Bu bizim görevimiz değil' oldu. Ama benim görevim de, D-400 karayolunu, kentin girişini, kamuya açık yolu, vatandaşa açık yolu işgal edenlerin arkasını toplamak değil. Ben buradan göreve davet ediyorum yetkilileri. Ona müsaade etmesinler. Orası liman değil, orası şehrin girişi. O tırlar girecek limanın içinde park edecek."

"Bu Meclis'e bir hakarettir"

Cumhur İttifakı'na mensup Meclis üyelerinin büyük bir çoğunluğu temenni kararı alınmadan önce oturumu terk etti. Bir Meclis üyesinin toplantı yeter sayısı olmadığı yönündeki konuşması ve gündemi diğer toplantıya aktarma konusundaki fikrine yanıt veren Seçer, karar yeter sayısını saydırdı ve karar yeter sayısı olduğunu belirtti. Seçer, şunları söyledi:

"Şu anda bizim karar yeter sayımız 20. Onun için toplantıyı devam ettirebilirim. Yani biz toplantıyı açtık. Toplantı yeter sayımız vardı. Şu anda da karar yeter sayımız var. Ben toplantıyı açtım zaten. Yani sizi saygıyla karşılarım, görüşlerinizi ama bu sefer de siz Meclis'i yönetmiş gibi bir hava sunuyorsunuz ortaya. Yani siz istediğiniz zaman toplantı iptal oluyor, istediğiniz zaman Meclis'i terk ediyorsunuz. Bu da çok uygun bir davranış değil. Bu kararı kim aldı, nereden bir talimatla aldınız bilmiyorum ama bu Meclis'e bir hakarettir."

"Cehenneme giden yol, iyi niyet taşlarıyla döşenir"

Genişleme alanının yanına bir kruvaziyer liman yapıldığını da belirten Seçer, şu ifadeleri kullandı:

"İnceledim, arkadaşlardan bilgi aldım. Antalya Çeşme örneği var. Kruvaziyer limanlar var. Şimdi devam eden Galata Projesi var. Hiçbir noktada, dünyanın hiçbir yerinde konteyner limanı ya da dökme tarzında yükleri kabul eden bir limanla, kruvaziyer limanının yan yana olduğu dünyada bir örnek yok. Buradan bir yere bağlayacağım. Şimdi haritada bakarsanız sınır Atatürk Parkı. Ama dolgu alanı Atatürk Parkı'nın ön cephesini kapatacak şekilde denize doğru ilerliyor. Evet, karada bir tecavüz yok. Atatürk Parkı ile ilgili bir tecavüz yok. Ama bakın burada iddia ediyorum, tutanaklara geçiyor, tarih bunu yazacak. Eğer bu gerçekleşirse, burada kruvaziyer liman olursa, yine çok kısa bir süre sonra zaten buranın tahsisi pamuk ipliğinde."

"Davaya müdahil oldular"

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Çevre Bakanlığı'nın yaptığı plan değişikliğine itiraz ettiğini, itirazın kabul edilmediğini hatırlatan Seçer, "Öyle olunca da 22 Haziran 2020'de Mersin 2'nci İdare Mahkemesi'ne yaptığımız itiraz reddedildi. İtirazın reddi ve ilgili işlemin yani planda yapılan işlemin iptali davası açmışız. Burada bizim lehimize müdahil Baro, çevre dernekleri, TMMOB'a bağlı odalar, sivil toplum, meslek odaları bizim tarafımızda müdahil. Şu anda müdahil oldular. Ancak davayı biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na açıyoruz, MIP ve Devlet Demiryolları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı lehine onlar da bu davaya müdahil oldular. 1 Şubat 2021'de keşif yapıldı. Bilirkişi incelemesi şu anda sürüyor" dedi.

"Bu kentin limanı bu kentindir"

Seçer, yatırıma ve yatırımcıya karşı olmadıklarını, kentin selametini düşündüklerini ifade ederek, liman konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği yapılmak zorunda olduğunu sözlerine ekledi. Seçer, şunları söyledi:

"Arkadaşlar bu kentin limanı bu kentindir, işletmecisi kim olursa olsun. Bizi o ilgilendirmiyor ben biliyorum, Uzak Doğu'dan, Yakın Doğu'dan, Avrupa'dan, Amerika'dan… Beni düşünmez doları düşünür. Kenti baktıkları zaman dolar gibi görüyorlar. Bu anlayışın yanlış olduğunu söylüyorum. Sen buradan para kazanıyorsan kente de bir şey bırakmayı düşün. Kentle hemhal ol, kentle iç içe ol. Bu sözde değil özde olsun. Kentime zarar verme. Benimle işbirliği yap. Sen beni yok sayamazsın, beni beğenmemezlik yapamazsın, 'senden daha üsttekiler var' diye işlerini Ankara'dan bitiremezsin. Hiç kimse burada yatırıma karşı değil. Yatırıma karşı değiliz, limana karşı değiliz, Mersin'in genişlemesine karşı değiliz, yabancı yatırımcı, yerli yatırımcı karşı değiliz ama kanun var, nizam var, hukuk var, bu çerçevede yapılmak zorundadır. Bunun altını özellikle çizeyim."

Konuşmaların ardından Mersin Limanı kapasite ve işlevselliğinin artırılması konusundaki iş ve işlemlere ilişkin temenni kararı, oy çokluğu ile kabul edildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

İlksen Sorguç Dinçer, "Bu kaçıncı komisyon!"

_assets/fotograflar

Akıllı Sistem hayata geçti

_assets/fotograflar

Türkiye'nin en ucuz pidesi Mersin'de

_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Mersin, elbisesine sığmıyor'

_assets/fotograflar

Bayar, '2021 turizm sezonu tehlike altında"

_assets/fotograflar

Özdemir, "Orman varlığımızı değerlendiremiyoruz"

_assets/fotograflar

Araç Muayene İstasyonu hizmete girdi

_assets/fotograflar

Kantaron fideleri toprakla buluşuyor

_assets/fotograflar

Sofralar Büyükşehir'le bereketleniyor

_assets/fotograflar

Elvanlı'da üreticilere kazanç yolu açıldı

close Seçer'den net tavır: 'HAYIR'
Seçer'den net tavır: 'HAYIR'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: