rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.205 (2.094)

Toplam Ziyaret: 20.017.779 (18.168.404)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
15 Mart 2021
Sayı : 886
Bu kayıt toplam
278 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

'KADIN OLMAK' FOTOĞRAFLA ANLATILDI

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen fotoğraf sergisine; Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, KKTC Başkonsolosu Zalihe Mendeli, AK Parti İlçe Başkanı Emin Genç, kurum müdürleri, kadın muhtarlar, siyasi parti, sivil toplum örgütü ve dernek temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

'Kadın Olmak' fotoğrafla anlatıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Gültak; "Hakkınızı ancak kendiniz alabilirsiniz"

Günün anlam ve önemine değinen Başkan Gültak, "Çalışan tüm dünya kadınlarının, şehit annelerimizin ve şehit eşlerinin Kadınlar Günü kutlu olsun. Sadece 1 gün değil, 365 gün kadınlar günü ve anneler günü olsun. Maalesef hala kadına yönelik şiddet olayları var. Kadına şiddet, tahammül edilebilecek bir konu değildir.

Toplumu öyle eğitmeliyiz ki ne kadına, ne hayvana ne de herhangi bir canlıya şiddet uygulanmamalı. Kadınlar, hayatın ve siyasetin içinde olmalı. Tabi bunu erkeklerden beklemeyin. Bu hakkınızı öncelikle istemeniz, mücadele ederek söke söke almanız gerekiyor. İnşallah bizden sonra Akdeniz'e gelecek olan belediye başkanı da bir kadın olur" ifadelerini kullandı.

"Kadın kooperatiflerimizin yanındayız"

Başkan Gültak, Akdeniz Belediyesi'nin desteği ve katılımıyla kurulan 3 tane kooperatif olduğunu kaydederek; "Bu kooperatiflerden iki tanesi kadın kooperatifi. Yoğun bir üretim ve satış yaparak kazanç sağlıyorlar. Kadının üretime dâhil olup kendi parasını kazanması, kendisine olan özgüvenini de arttırır.

İki kadın ve bir engelli kooperatifimizi destekledik ve onlara, şehrimizin en hareketli caddelerinden birinde yer verdik. Mimarlarımız, kooperatiflerimizin içinde satış yaptığı parkı, kadın figürlerinin bulunduğu heykel ve LED ışıklarla süsleyerek farklı bir görünüm kazandıracaklar. Böylelikle kadınlar, orada ürettikleri ürünleri, gıdaları satarak hem katma değer elde edecekler hem de evlerine özgüven içinde dönecekler" diye konuştu.

Başkan Gültak, Bağcılar İhsaniye (Melemez) mahallesinde yaşayan kadınlar için 5 adet ekşi mayalı ekmek fırını yaptıklarını; mahalle evlerinde 700 civarında kadının meslek ve beceri eğitimleri aldıklarını ve kursiyer kadınlara, 30 lira günlük ücret ödendiğini belirtti.

Pamuk; "Kadın sorunu, sadece kadınların sorunu değildir"

Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk da konuşmasında, "Kadına dönük ayrımcılık ve şiddetle gündeme gelmemiz hepimizi üzüyor. Kadın sorunu, sadece kadın sorunu değildir. Demokratik, müreffeh, zengin bir ülke olmayı hedefliyorsak, kadının sosyal statüsünü mutlaka güçlendirmek zorundayız. Hayatın her anına emekleriyle değer katan tüm kadınların kadınlar gününü kutluyorum" şeklinde konuştu.

Mendeli; "Kıbrıs'ın 50 milletvekilinden sadece 9 tanesi kadın"

Etkinlikte söz alan KKTC Mersin Başkonsolosu da Zalihe Mendeli de kadın-erkek eşitliği, kadının siyasetteki yeri, toplumdaki statüsü, kadın sorunları gibi sorunlarla gündeme geliyoruz. Bu durum, KKTC'de de pek farklı değil. Aynı sorunlarla karşılaşıyoruz. Kıbrıs'ta kadınların eğitim seviyesi yüksek olmasına rağmen, toplumda hak ettikleri yerde değiller. Bizde, 2018 seçimlerinde 50 tane milletvekili mevcut. Bu 50 milletvekilinden de sadece 9 tanesi kadındır.

Gönül isterdi ki daha fazlası olsun. Sadece 1 tane kadın bakanımız vardır. Baktığımız zaman aynı sorunları yaşıyoruz. Fakat büyük bir gururla söylemek istiyorum. Dışişleri Bakanlığı'nda durum öyle değil. Bizler, diplomatlar olarak sınavla işe giriyoruz. Fakat münhal kadro sınavlarına girdiğimizde açılan 10 sınavdan 8 veya 9'unu kadınlar kazanıyor.

Dışişlerinde üst seviye yükselme sınavlarında yine daha çok kadınlar başarılı oluyor. Bunu gururla söylüyorum. Kadınların yanında olan Akdeniz Belediyemize de teşekkür ediyor, kadınlar gününü kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Sergi, belediye binasında ziyaret edilebilir

Konuşmaların ardından Başkan Gültak, Akdenizli kadınları temsilen, eşi Behiye Gültak'a çiçek takdim etti. Ayrıca Kaymakam Pamuk; Kıbrıs Başkonsolosu Mendeli'ye, Akdenizli kadın kooperatiflerinin ürünlerinden oluşan hediye sepetini takdim etti. Sonrasında da 'Akdeniz'de Kadın Olmak' adlı serginin açılışı gerçekleşti.

Protokol üyeleri, konuklar ve her yaştan vatandaş, Akdenizli emekçi kadınları anlatan sergiyi beğeniyle gezdi. Emekçi kadınları anlatan fotoğraflar, belediye binası girişi ile üst katlarında sergilenmeye devam ediyor.Son Haberler:
_assets/fotograflar

İlksen Sorguç Dinçer, "Bu kaçıncı komisyon!"

_assets/fotograflar

Akıllı Sistem hayata geçti

_assets/fotograflar

Türkiye'nin en ucuz pidesi Mersin'de

_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Mersin, elbisesine sığmıyor'

_assets/fotograflar

Bayar, '2021 turizm sezonu tehlike altında"

_assets/fotograflar

Özdemir, "Orman varlığımızı değerlendiremiyoruz"

_assets/fotograflar

Araç Muayene İstasyonu hizmete girdi

_assets/fotograflar

Kantaron fideleri toprakla buluşuyor

_assets/fotograflar

Sofralar Büyükşehir'le bereketleniyor

_assets/fotograflar

Elvanlı'da üreticilere kazanç yolu açıldı

close 'Kadın Olmak' fotoğrafla anlatıldı
'Kadın Olmak' fotoğrafla anlatıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: