rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.111 (2.000)

Toplam Ziyaret: 20.017.685 (18.168.310)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
15 Mart 2021
Sayı : 886
Bu kayıt toplam
270 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

BAŞKAN TARHAN, KURAKLIĞIN YARATACAĞI TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKTİ...

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan Tepeköy,Sarılar, Zeybekler, Kocayer başta olmak üzere tarımsal üretim yapan vatandaşlarla bir araya geldi. Gölpınar Göleti ve çevresini de gezerek çiftçilerden bilgi alan Başkan Tarhan kuraklık tehlikesine dikkat çekti. Her geçen yıl göletlerdeki su miktarının azaldığına vurgu yapan Başkan Tarhan, fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Tarhan, kuraklığın yaratacağı tehlikeye dikkat çekti...
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Su sorununun önümüzdeki süreçte çok daha büyük sıkıntılara yol açacağını ifade eden üreticiler acil tedbir alınması uyarısında bulundular.

'Küresel ısınma tarıma darbe vuracak'

Mahalle muhtarları ve çiftçilerle yaptığı görüşmede kuraklık tehlikesine karşı yapılması gerekenler hakkında bilgiler aktaran Başkan Tarhan, son yıllarda dünyanın en büyük sorunlarından birisi olan kuraklığın Mezitli'de de görülmeye başlandığını aktardı.

Kısa vadede kuraklık sorununa çözüm bulunamaması halinde tarımsal üretimde büyük bir kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya kalınacağına vurgu yapan, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan "1650 metre rakımda olan ve bölgenin tarımsal sulamasını sağlayan Gölpınar göletini Tepeköy ve Sarılar muhtarımız ve vatandaşlarla birlikte ziyaret ediyoruz.

Göleti yerinde inceleme yapmaya geldik. Normal şartlarda bu mevsimde daha çok kar olması gerekiyordu ama arka zeminde fazlada kar yok. Bölgede üretim yapan çiftçilerimizin aktardığına göre 2019 ve 2020 yılını mukayese ettikleri zaman yaklaşık 35 gün daha önceden bahçelerine su vermeye başladıklarını dile getirdiler. Tabi ki tüm dünyada yaşanan küresel ısınmanın Türkiye'deki etkileri bunlar.

Bunu kabul etmek gerekiyor. Belki de bu yıl su kullanmaya o söylediğimiz tarihten çok daha önceden başlanacaktır. Az önce muhtarımızın söylediği maalesef üzücü bir şey. Çare olarak 'Köylüler sebze eklemesin' demek acı bir tablo. Sulama tabi ki önemli bir konu.Buradaki su20 bin dekar kadar alana vebir çok köye hitap ediyor. Ama su seviyesinin yaklaşık 3'te 1 seviyesinde olması demek yine bir 3'te 2'lik alanın sulanamayacağı anlamına geliyor" dedi.

'Çözüm odaklı çalışma gerekiyor'

Sorunun çözümü için kısa vadeli ve uzun vadeli çözümler üretmek gerektiğini belirten Başkan Tarhan, "Kısa vadeli olanı Devlet Su İşleri ile buranın yüksekliğinin artırılması projesinin bir an önce yapılması ve buradaki kapasiteyi artırmak olmalıdır. Başka çözüm yollarını uzun vadede düşünmek gerekiyor. Biliyoruz ki; sadece bu bölgede Türkiye şeftali yönünden büyük bir rekolteye sahip. Kalite olarak da son derece iyi.

Yaklaşık olarak söylersek 100 bin tonluk rekolteden bahsediyoruz. Son yıllarda bir çok değişik sebze ürünleri bölgemizde yetişiyor. Domates konusunda da iyi gidiyor ama maalesef fiyatlarda da üreticimizin durumunun hiç iyi olmadığı belli.

Klasik şeyler söylemeyeceğiz, akaryakıt fiyatlarının yüksekliği, elektrik fiyatının yüksekliği, gübredeki ilaç fiyatları, bunlar malum şeyler, bugünkü buraya gelişimizin temel noktası sulama suyu konusunda önemli bir sorun yaşayacağız, bu belli bir şey. Onun için içinde bulunduğumuz durum bir şekilde yarınlarda gündeme gelecek bir sorun haline dönüşecektir" diye konuştu.

'Sosyal sorunları da beraberinde getirir'

Bölgede tarımsal üreticilere mutlaka devlet desteği sağlanması gerektiğini altını çizen Başkan Tarhan,"Böylesi günlerde destek önemli. Çünkü kuraklık, üreticilerimizin elinde olmayan bir durum. Bir doğa olayı bu. Dünyada yaşanan bir küresel ısınma. Fakat buna hazırlıklı mıyız? Değilizelbette.Acilenhazırlık yapmak durumdayız.Bir çok ülkede olduğu gibi, bunun sonucunu da somut olarak görüyoruz. Su seviyesi bu mevsimde yukarılarda olması gerekirken aşağı kotlara inmiş durumda. İşte bu konuda alınması gereken iki önlem var. Birincisi devletin tarımsal üreticilerin yanında olması bunlara bir şekilde destek olması.

İkincisi tabii sulama suyu konusuna çözüm olunması gerektiği gibi; temel girdiler elektrik, gübre, zirai ilaç başta olmak üzere bu konularda mutlaka destek verilmesi gerekiyor. Yoksa bu durum sosyal sorunlara yol açıyor. Köylünün ekonomik durumu kötü olunca sıkıntılar başlıyor. Çocuğu okula götüremiyor, hastaneye ulaşamıyor, gençler artık umutsuz oluyor, iş bulamıyor, şehre göçmeye başlıyor. Bu durum kentte işsizlik sorunu olarak yansıyacak. Sonuç olarak karşımıza sosyal bir sorun olarak çıkıyor. Köylüyü bulunduğu yerde tutmanın yolunu aramamız gerekiyor. Bununda yolu köylüye destek vermek. Burada ki üretimi hem nitelik olarak arttırmak hem de miktar olarak yükseltmek gerekiyor. Bu da tabi ki sulamaile mümkün olacak" ifadelerine yer verdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

İlksen Sorguç Dinçer, "Bu kaçıncı komisyon!"

_assets/fotograflar

Akıllı Sistem hayata geçti

_assets/fotograflar

Türkiye'nin en ucuz pidesi Mersin'de

_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Mersin, elbisesine sığmıyor'

_assets/fotograflar

Bayar, '2021 turizm sezonu tehlike altında"

_assets/fotograflar

Özdemir, "Orman varlığımızı değerlendiremiyoruz"

_assets/fotograflar

Araç Muayene İstasyonu hizmete girdi

_assets/fotograflar

Kantaron fideleri toprakla buluşuyor

_assets/fotograflar

Sofralar Büyükşehir'le bereketleniyor

_assets/fotograflar

Elvanlı'da üreticilere kazanç yolu açıldı

close Başkan Tarhan, kuraklığın yaratacağı tehlikeye dikkat çekti...
Başkan Tarhan, kuraklığın yaratacağı tehlikeye dikkat çekti...
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: