rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.200 (2.089)

Toplam Ziyaret: 20.017.774 (18.168.399)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
15 Mart 2021
Sayı : 886
Bu kayıt toplam
401 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ERKEN MÜDAHALE İLE ENGELSİZ YARINLARA

Yenişehir Belediyesi Akademi Eğitim Koordinatörü Eğitimci Raif Çakmak, bebeklik ve erken çocukluk dönemi olarak tanımlanan 0-3 yaş döneminin öğrenmeye en fazla açık olunan dönem olduğunu belirterek, bu dönemde yapılan erken müdahalenin önemine vurgu yaptı.

Erken müdahale ile engelsiz yarınlara
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Yaş ilerledikçe tamamlanan birçok sürecin temeli erken çocukluk dönemindeki sosyal, duygusal, bilişsel ve dil alanlarındaki gelişim basamaklarına dayanmaktadır.

Bireyin hayatında bu kadar büyük önem taşıyan bu süreçte gelişim alanlarında sorun yaşanması, ilerleyen dönemde çocuğun gelişiminin yaşıtlarından geri kalmasına veya gecikmesine sebep olmaktadır. Gelişim geriliği riski olan bireylerde yapılan erken müdahale, çocuğun durumu en az zararla atlatmasını hatta durumdan etkilenmeden kurtulmasını sağlayacaktır.

Yol gösterici olmayı amaçlıyoruz

Kurumumuz, gelişim sürecinin temellerinin atıldığı erken çocukluk dönemine verilmesi gereken önemin farkındalığı ve bilinciyle ailelere rehberlik ederek, çocuklarının gelişim dönemlerinde yardıma ihtiyacı oldukları noktada birer yol gösterici olarak destek olmayı amaçlamaktadır.

Bu amaç doğrultusunda oluşturulan 0-3 yaş gelişim değerlendirme birimine aileleri tarafından değerlendirme amacıyla getirilen çocuklarımıza kurum psikoloğumuzca yapılan klinik gözlem ve uygulanan gelişim tarama testlerini içine alan genel bir gelişim değerlendirmesi yapılmaktadır.

Değerlendirme testi

Değerlendirme, oyun odamızda psikolog eşliğinde çocukla oynanan oyunlar sırasında yapılan klinik gözlem süreciyle başlamakta, çocuğun gelişimini etkileyebilecek faktörler olan hamilelik ve doğum süreci, aile yapısı ve çocuğun başından geçen yaşam olaylarının dahil olduğu ön görüşme sonrasında yine ailelerden alınan bilgilerle uygulanan gelişim değerlendirme testi ile devam etmektedir.

Uygulanan gelişim testi AGTE (Ankara Gelişim Tarama Envanteri) ile çocuğun dil-bilişsel, ince-kaba motor, sosyal beceri ve öz bakım alanlarındaki gelişimi yaş düzeyine göre belirlenmekte ve aileye çocuğun gelişim düzeyi, yapılması gerekenler ve nasıl destekleneceği ile ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Aile bilgilendiriliyor

Klinik gözlem ve uygulanan testler neticesinde çocuğun gelişimiyle ilgili gelişim geriliğine bağlı veya aileden alınan bilgiler doğrultusunda gözlemle eşleşen bilgileri kullanarak fark edilen otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, davranış bozuklukları, öğrenme güçlüğü gibi herhangi bir risk faktörüne rastlanması halinde ise aile durumla ilgili bilgilendirilerek bir uzman görüşü almak üzere çocuk doktorlarına veya çocuk ve ergen psikiyatrisine yönlendirilmektedir.

Uygulamanın başladığı günden beri...

Yenişehir Belediyesi Akademi bünyesinde bulunan 0-3 yaş gelişim değerlendirme birimine ailesinin başvurusuyla gelen 605 çocuğun psikolog eşliğinde ücretsiz gelişim değerlendirmesi yapılmıştır.

• Bu çocuklardan 521 tanesi normal gelişim göstermektedir. Bu gruptaki 24 çocuk ileri gelişim (yaşıtlarına göre 18 ay önde gibi..) göstermekte olup ilgi alanı becerilerine göre uygun eğitim alanlarına yönlendirilmiştir.

• 6 çocuğumuz hafif düzey otizm risk grubunda değerlendirilerek çocuk ve ergen psikiyatristine yönlendirilmiştir. Risk değerlendirmemiz psikiyatrist tarafından onaylanmış olup eğitim sürecibaşlayan 6 çocuktan 4'ü iyileşme göstermiştir.

• 7 çocuğumuz orta düzey otizm risk grubunda değerlendirilip çocuk ve ergen psikiyatristine yönlendirilmiş olup risk değerlendirmemiz psikiyatrist tarafından onaylanmıştır. Çocukların eğitim süreci ve takibi devam etmektedir.

• 5 çocuğumuz yüksek düzey otizm risk grubunda değerlendirilip çocuk ve ergen psikiyatristine yönlendirilmiş olup risk değerlendirmemiz psikiyatrist tarafından onaylanmıştır. Çocukların eğitim süreci ve takibi devam etmektedir.

• 48 çocuğumuzda dil konuşmada akranlarına göre gerilik belirlenerek dil ve konuşma terapistlerine yönlendirilmiştir. 26 çocuğun dil becerileri kendi yaş grubuyla uyumlu seviyeye gelirken 22 çocuğumuzun takibi devam etmektedir.

• 3 çocuğumuz yürümede gecikme sebebiyle çocuk nöroloğuna yönlendirilmiş olup uygun tedaviyle kaba motor becerilerinde iyileşme sağlanmıştır.

• 7 çocuğumuz dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileriyle çocuk ve ergen psikiyatristine yönlendirilmiştir ve tedavi süreci devam etmektedir.

• 8 çocuğumuz davranış problemleriyle çocuk ve ergen psikiyatristine yönlendirilmiş olup uygun tedaviyle davranış problemleri ortadan kalkmıştır.

Abdullah Özyiğit: 0-6 Yaş Gelişim Değerlendirmesi

Bebeklik ve erken çocukluk dönemi olarak tanımlanan 0-3 yaş dönemi, öğrenmeye en fazla açık olunan ve tüm gelişim alanlarındaki becerilerin temellerinin atıldığı dönemdir. Bireylerin hayatında bu kadar önemli olan ilk üç yaşta gelişim sorunlarının yaşanması, çocukların gelişimlerinin yaşıtlarından geri kalmasına ya da gecikmesine neden olmaktadır. Gelişimsel gerilik riski olan bireylerde müdahele ne kadar erken olursa, içinde bulunduğu durumun risklerinden en az etkilenme ya da kurtulma şansı o kadar yüksek olmaktadır. Gelişimsel değerlendirmeler gelişim bozukluğu ya da gecikme ihtimali yüksek olan çocukları daha ilk aşamalarda tespit etmek açısından çok önemlidir (Ö.G. Kahraman, Ş. Ceylan, E.Korkmaz, 2016)

Erken müdahale ile çocuğun bilişsel, sosyal, duygusal, dil ve motor gelişimleri desteklenmekte, yaşıtları ile arasındaki gelişimsel farklar azaltılmakta ve topluma uyumları kolaylaştırılmaktadır. Erken müdahale çalışmalarının işbirliğine dayalı olması, aile merkezli olması, çocuğun ve ailenin önceliklerine duyarlı ve gereksinimlerini karşılayan bir yapısının olması gibi özellikleri barındırması, bu çalışmalarını kalitesini ortaya koymaktadır (Basu, Salisburg ve Thorkildsen, 2010).

Aile açısından ise, ebeveynlerin çocuklarının gelişimleri ve beceri kazanma süreçleri hakkında bilgi sahibi olmaları, çocuklarını destekleme konusunda gerekli rolleri edinmeleri konusunda desteklemeleri ve erken müdahale çalışması neticesinde yaşam kalitelerinin artması gibi katkıları olduğu belirtilmektedir (Şahin,2012) Literatürde erken müdahale ve ailelerle yapılan çalışmaların çoğunun gelişimine katkılarıyla ilgili bir çok çalışma ve proje olsa da ülkemizde özellikle 0-3 yaş aralığında yapılan çalışmaların sınırlı kaldığı görülmektedir. Mersin Yenişehir Belediyesi Akademi binasında oluşturulan 'gelişimsel değerlendirme' biriminde görevli psikoloğumuz, gelişimsel tarama amaçlı;

* Aileler tarafından kurumumuza getirilen,

* Aile sağlığı merkezlerine yönlendirilen,

0-6 yaş aralığındaki çocukların ulusal ve uluslar arası geçerliği olan testlerle değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Değerlendirme sonucunda şüpheli olan çocukların tanı konulması için ilgili uzmana yönlendirilmesi yapılmaktadır. Uzman tarafından tanılanan, tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış raporlu ve Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) tarafından bireyselleştirilmiş eğitim programı (BEP) hazırlanan 0-6 yaş çocukların eğitimi için

Mersin Yenişehir Belediyemiz tarafından temel atma hazırlıkları planlanan "0-3 yaş Özel Rehabilitasyon Merkezi" aracılığıyla çocuk ve ailelere yönelik ücretsiz özel eğitim desteği verilmesi planlanmaktadır.Son Haberler:
_assets/fotograflar

İlksen Sorguç Dinçer, "Bu kaçıncı komisyon!"

_assets/fotograflar

Akıllı Sistem hayata geçti

_assets/fotograflar

Türkiye'nin en ucuz pidesi Mersin'de

_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Mersin, elbisesine sığmıyor'

_assets/fotograflar

Bayar, '2021 turizm sezonu tehlike altında"

_assets/fotograflar

Özdemir, "Orman varlığımızı değerlendiremiyoruz"

_assets/fotograflar

Araç Muayene İstasyonu hizmete girdi

_assets/fotograflar

Kantaron fideleri toprakla buluşuyor

_assets/fotograflar

Sofralar Büyükşehir'le bereketleniyor

_assets/fotograflar

Elvanlı'da üreticilere kazanç yolu açıldı

close Erken müdahale ile engelsiz yarınlara
Erken müdahale ile engelsiz yarınlara
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: