rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.032 (1.921)

Toplam Ziyaret: 20.017.606 (18.168.231)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
15 Mart 2021
Sayı : 886
Bu kayıt toplam
285 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

SEÇER, MÜFETTİŞ RAPORUYLA KONUŞTU

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 2021 yılı Mart ayı toplantısının birinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı. Meclis'te idareden gelen 18, komisyonlardan gelen 2 olmak üzere toplam 20 madde görüşüldü. Meclis'te görüşülen önemli konuları kısa çalışma ödeneği, metro ihalesi ve Mersin Limanı'nın genişletilmesi oluşturdu.

Seçer, müfettiş raporuyla konuştu
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mezitli ilçesi Davultepe Mahallesi'nde kurulması planlanan Küçük Sanayi Sitesi'ne karşı çıkan arazi sahipleri, Meclis toplantısı öncesinde Başkan Seçer'i Kongre ve Sergi Sarayı girişinde karşıladı. Başkan Seçer, Davultepe sakinlerine, "Merhabalar. Hoş geldiniz. O iş bende. Orada bir sorun yok. Hatta oraya da geleceğim, dedim. Daha önce gelecektim ayarlamayı kendileri yapamadı muhtarlar. Şimdi bir ayarlama yapıp geleceğim. Sizler üretiminizi yapın" dedi.

Başkan Seçer, eleştirilere yanıt verdi

Kısa çalışma ödeneği konusunda meclis üyelerinden gelen eleştirilere yanıt veren Seçer, "Bu konuda benim bir malumat vermemi gerektiren ne bir yetkim var, ne de bir durum var. Yasalar açık. Kanun koyucu ben değilim. Kısa çalışma ödeneğini icat eden ben değilim. Kararnameyi çıkartan ben değilim. Orada açık açık nasıl bir uygulama yapacağım yazıyor" dedi. Seçer, kısa çalışma ödeneğinde siyasi hareket edildiği iddialarına ise şu yanıtı verdi:

"Bizim herhangi bir siyasi ayrım yaptığımıza dair bir belgeniz var mı? Yoksa kafadan mı konuşuyorsunuz? Biliyorsunuz Çalışma Bakanlığı'ndan bize müfettiş geldi. Bu müfettişleri gönderen, televizyon ekranlarından 'gidip bakanlarla görüştük, müfettiş gönderilecek' diyen sizin milletvekilleriniz. O müfettişlerimizin raporunu alırım, çerçeveletirsin, duvarına asarsın.

Diyor ki; bu bir şikâyet konusu. Biz yaptık diyor incelememizi. Kurumda, belediyede çalışanların yer değiştirilmesi, işten çıkarılması vesaire, herhangi bir konuda ırki, mezhebi, siyasi bir ayrımcılığa rastlanmamıştır diyen şu anda Bakanlığın müfettişleri. Bu çok yeni bir rapor. Yani siz burada ezbere konuşuyorsunuz. Birileri geliyor sizi politik olarak tahrik ediyor ve çıkıyorsunuz buraya, yani düşünmeden, bu söz nereye gider, Başkan'ı ne ile suçluyoruz, idareyi ne ile suçluyoruz ya da kamuoyunda bizi izleyenler bundan nasıl etkilenecek diye düşünmeden konuşuyorsunuz. Ben bunu söylemek istiyorum.

Hepimiz yasal çerçevede görev yapıyoruz. Siz burada Meclis üyeliğini kafanıza göre yapamazsınız. Ben Başkanlığı kafama göre yapamam. Öyle ağzımıza geleni konuşamayız, suçlayamayız. Ben bundan bahsediyorum."

"Metro projesi emin adımlarla gidiyor"

18 Şubat'ta ikinci aşaması yapılan ve yasal süreci devam eden metro ihalesiyle ilgili sürecin devam ettiğini belirten Seçer, "Yani süreç devam ettiği için detaylı bilgi veremiyorum ama bu projenin gerçekleşmemesi için dua edenler, bu projenin gerçekleşmemesi için lobi faaliyetlerinde bulunanlar, ne yaparlarsa yapsınlar, bu proje emin adımlarla gidiyor, mantık çerçevesinde gidiyor.

Ben yaptığım işi biliyorum. Makul olan fiyat olmadığı sürece de sadece metro değil, bir başka yatırım her ne olursa olsun, ihaleyi gözüm kapalı verecek kadar, yani siyasi karar alacak kadar bu memlekete kasteden bir siyasetçi değilim. Aklı başında rasyonel kadrolara sahibiz. Çok şükür bu birikime de sahibiz. Yalnız şu anda süreç devam ediyor. Siz de göreceksiniz önümüzdeki günlerde. Yasal olarak açıklamada imtina ettiğim bazı bilgiler var. Açıklamamda bir mahsur olmadığı zaman bunu zaten kamuoyu ile paylaşacağım ama ezcümle şu anda bizim gerçekleştirdiğimiz metro ihalesi devam ediyor. Kanuni çerçevede devam ediyor" diye konuştu.

"Meclis kararına bağlayalım"

Limanın genişlemesi konusunda da değerlendirmede bulunan Seçer, meclis üyelerine "Siz de hazırlığınızı yapın, lütfen! Bundan sonraki toplantı muhtemelen Pazartesi günü olacak. Hazırlığınızı yapın. Ben de bir teklifle geleceğim. Liman konusunda herkes söyleyeceğini söylesin, netleştirelim. Meclis bunu istiyor mu, istemiyor mu, bu işi hiç eğmeye bükmeye gerek yok. Geçtiğimiz dönem meclisi bu kararı almış. Burada yapılacak olan liman genişlemesi ile ilgili imar düzenlemesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na olumsuz görüş bildirerek zaten tavrını ortaya koymuş. 'Bunu yapmayın' demiş. Biz de dönemin meclisi olarak, net bir şekilde herkes kararını versin. Gelecek toplantıda bunu burada bir meclis kararına bağlayalım. Tarihe not düşmek açısından doğru bir şey yapılırsa eğer, o doğrultuda karar veren meclis üyelerimiz varsa hiç olmazsa tarihe bir not düşmüş olsun" diye seslendi.

Meclis, hibe projeleriyle ilgili maddelere yeşil ışık yaktı

Meclis'te Çukurova Kalkınma Ajansı'ndan hibe almaya hak kazanan "Gastronomi ve Yöresel Ürün Konağı Projesi" için açılan hesaplara oy birliğiyle 'haczedilemez' kararı alınırken, 2021'de Çukurova Kalkınma Ajansı'na sunulacak projelerin hibe almaya hak kazanması durumunda temsil ve gerekli belgelerin imzalanma yetkisi de meclis kararıyla Başkan Seçer'e verildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

İlksen Sorguç Dinçer, "Bu kaçıncı komisyon!"

_assets/fotograflar

Akıllı Sistem hayata geçti

_assets/fotograflar

Türkiye'nin en ucuz pidesi Mersin'de

_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Mersin, elbisesine sığmıyor'

_assets/fotograflar

Bayar, '2021 turizm sezonu tehlike altında"

_assets/fotograflar

Özdemir, "Orman varlığımızı değerlendiremiyoruz"

_assets/fotograflar

Araç Muayene İstasyonu hizmete girdi

_assets/fotograflar

Kantaron fideleri toprakla buluşuyor

_assets/fotograflar

Sofralar Büyükşehir'le bereketleniyor

_assets/fotograflar

Elvanlı'da üreticilere kazanç yolu açıldı

close Seçer, müfettiş raporuyla konuştu
Seçer, müfettiş raporuyla konuştu
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: