rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.340 (2.225)

Toplam Ziyaret: 20.017.914 (18.168.535)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
01 Mart 2021
Sayı : 884
Bu kayıt toplam
499 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ÇAKMAK, "MABEP, BİREYLERİN FARKINDALIK KAZANDIĞI BİR PROGRAM"

Marmara Aile Becerileri Eğitim Programı (MABEP) Akademi Koordinatörü Eğitimci Raif Çakmak, çocuk gelişiminde erken eğitim ve ailenin rolünü anlatırken, MABEP programının da temelini aktardı.

Çakmak,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Yerel yönetimlerin rutin görevlerinin yanı sıra, yönetime seçildikleri halkın farklı ihtiyaç ve isteklerini de yerine getirmeye çalıştıklarını aktaran Çakmak, " Sosyal belediyecilik veya toplumsal belediyecilik olarak adlandırılan bu anlayış halkın sosyo-ekonomik ve kültürel taleplerini de kapsamaktadır.

Yerel yönetimler özellikle eksiklik görülen veya çok talep gören konulara eğilmeyi bir sorumluluk alanı olarak görmektedir. Günümüz dünyasında yerel yönetimlerden istenilen hizmetlerin biri de farklı eğitim faaliyetleridir.

Bu bağlamda Mersin Yenişehir Belediyemiz, kurduğu akademide eğitim başlığında örgün eğitim öncesi bireylerin eğitimlerini hedefleyen toplumsal belediyecilik anlayışıyla kanunların kendisine verdiği yetkiyi kullanarak halkın taleplerinden olan ve aynı zamanda birinci seçim projemiz "erken çocukluk dönemi aile eğitimlerini" gündemine almıştır" dedi.

Önemli bir dönem

Yaşamın ilk yıllarının gelişimin en kritik süreçlerini barındıran ve hızlı bir gelişimin görüldüğü oldukça önemli bir dönem olduğunun altını çizen Çakmak, sözlerini şöyle sürdürdü: " Yaş ilerledikçe karmaşıklaşan birçok sürecin temeli bebeklik ve ilk çocukluk dönemlerindeki sosyal, duygusal, bilişsel, dil ve motor alanlarındaki gelişmelere dayanmaktadır (Berk, 2013). Bu dönemde çocuk adeta bir bilim insanı edasıyla etrafındaki dünyayı keşfetmektedir (Piaget, 2013).

Alan yazında erken müdahale ve ailelerle yapılan çalışmaların çocuğun gelişimine katkıları ile ilgili birçok proje ve çalışma olsa da ülkemizde özellikle 0-3 yaş aralığında yapılan çalışmaların sınırlı kaldığı görülmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de 2018 yılında 0-3 yaş aralığında çağ nüfusu 22.920.422'dir (biruni.tuik.gov.tr). Sadece Mersin ilimizde 0-3 yaş çağ nüfusu ise 513.287'dir.

Potansiyelleri için önemli

Gelişimin temellerinin atıldığı erken çocukluk dönemlerinde çocuğa ilk bakım veren kişi olarak annelerin eğitimi ve onların çocuklarını desteklemesine yönelik bir çalışmanın çocukların bütünsel gelişimlerinin ve potansiyellerinin gerçekleştirilmesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir.

Her Aile Bir Okuldur

Çocukların gelişimsel potansiyel açısından duyarlı dönemlerde yaşadıkları deneyimler son derece önemlidir. Bu nedenle 0-3 yaş aralığında anne/babalar aracılığı ile verilecek gelişimsel desteğin de özellikle önemli olduğu düşünülerek erken çocukluk dönemi için Mersin Yenişehir Belediyesi ve Marmara Üniversitesi iş birliğinde MARMARA AİLE BECERİLERİ EĞİTİM PROGRAMI (MABEP), "Her Aile Bir Okuldur" sloganıyla geliştirilmiştir.

MABEP, sadece bir anne eğitim programı değildir. Anneler aracılığı ile aile içinde çocukların gelişimlerinin desteklenmesinin sağlanacağı, "temel gelişim alanları ve bu alanlarda çocukların hangi etkinliklerle destekleneceğini uygulamalı anlatan bir aile eğitim programı" olarak ailenin tüm bireylerinin farkındalık kazanmasına yönelik uygulamalar içerir."­Son Haberler:
_assets/fotograflar

İlksen Sorguç Dinçer, "Bu kaçıncı komisyon!"

_assets/fotograflar

Akıllı Sistem hayata geçti

_assets/fotograflar

Türkiye'nin en ucuz pidesi Mersin'de

_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Mersin, elbisesine sığmıyor'

_assets/fotograflar

Bayar, '2021 turizm sezonu tehlike altında"

_assets/fotograflar

Özdemir, "Orman varlığımızı değerlendiremiyoruz"

_assets/fotograflar

Araç Muayene İstasyonu hizmete girdi

_assets/fotograflar

Kantaron fideleri toprakla buluşuyor

_assets/fotograflar

Sofralar Büyükşehir'le bereketleniyor

_assets/fotograflar

Elvanlı'da üreticilere kazanç yolu açıldı

close Çakmak, "MABEP, bireylerin farkındalık kazandığı bir program"
Çakmak, "MABEP, bireylerin farkındalık kazandığı bir program"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: