rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.403 (4.166)

Toplam Ziyaret: 19.712.521 (17.892.519)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
01 Şubat 2021
Sayı : 880
Bu kayıt toplam
267 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

SEÇER, "SCADA'YI ÖNEMSİYORUZ"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Türkiye'deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı (FRIT II) Belediye Hizmetleri-1 kapsamında yer alan "Mezitli İçmesuyu Projesi" ile Belediye Hizmetleri-2 kapsamında bulunan "Erdemli İlçesi, Tömük-Arpaçbahşiş Kanalizasyon Şebeke, Atıksu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı Projesi" ve "Akdeniz İlçesi Toroslar-Homurlu- Kazanlı(ilave) Kanalizasyon Projesi" için finansman desteği alınan Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), Avrupa Birliği Delegasyonu ve İller Bankası yetkilileri ile bir araya geldi.

Seçer,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Başkan Seçer'in makamında gerçekleştirilen ziyarette, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) Türkiye Direktörü Serge Snrech, Avrupa Birliği Delegasyonu Türkiye Alt Yapı Sektörü Sorumlusu Michel Cat, AFD Su ve Sanitasyon Bölümü Müdür Yardımcısı Frederic Maurel, AFD Su ve Sanitasyon Bölümü Takım Lideri Camille Provost, AFD Alt Yapı Projeleri Kıdemli Proje Yöneticisi Şaban Soysal, Türkiye İller Bankası Bölge Müdürü Muzaffer Akgüner, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanları Ertan Liman ve İbrahim Evrim, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü İrfan Korkmaz yer aldı.

"İnsanların temiz içme suyuna erişimini önemsiyorum"

Başkan Seçer, finansman desteği alınan Mezitli İçme Suyu Projesi, Tömük Kanalizasyon ve Arıtma Projesi ile Homurlu Kanalizasyon Projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, "Bu 3 proje de temiz içme suyuna erişim, temiz bir çevre için kanalizasyon ve arıtma konusunda değerli 3 proje. Biz kendi imkânlarımızı çok zorluyoruz.

Örneğin Tömük'te şu anda kendi imkânlarımızla, yani AFD ile üzerinde konuştuğumuz kanalizasyon ve arıtma projesinden önce, kendi öz kaynaklarımızla temiz içme suyu projesini başlattık. Şu anda inşaat, imalatı süratle devam ediyor. Yaklaşık 2 milyon Euro'luk da bir yatırım. Bunu şunun için söyledim; insanların temiz içme suyuna erişimini önemsiyorum.

İki; bizim Anayasamız'da da yer alan, 'Her birey temiz bir çevrede yaşama hakkına sahiptir' prensibinden yola çıkarak, hem ulaşabildiğim finans kaynaklarına; Türkiye kaynaklıdır ya da yabancıdır; hem de hibe programlarına müracaat ediyoruz ya da onlarla işbirliği arayışı içerisindeyiz. Diğer taraftan kendi bütçemizi en akılcı, en rasyonel şekilde kullanarak kendi öz kaynaklarımızdan da önemli yatırımların altına imza atıyoruz" dedi.

Seçer, pandemi döneminde Tömük bölgesine bir nüfus kayması olduğunu belirterek, Tömük Kanalizasyon ve Arıtma Projesi'nin çok önemli olduğunu ifade etti.

"Çalışmalara başlama hedefimiz var"

MESKİ bünyesinde önemli altyapı projelerini hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Seçer, yine MESKİ bünyesinde hayata geçirilen SCADA Merkezi'nin de çok önemsedikleri projelerden bir tanesi olduğunu vurguladı.

Seçer, "SCADA yatırımlarını çok önemsiyoruz. 25 nokta için yapım çalışmalarına başladık ancak 200 nokta için de çalışmalara başlama hedefimiz var. Suyun çıkışından vatandaşa ulaşımına kadar, o periyodu doğru ölçümlemek istiyoruz. Çünkü elimdeki rakamlar korkunç, ürkütücü.

Kayıp-kaçak oranı yer altında yüzde 40. Suyumuzun su hırsızları tarafından çalınması yaklaşık olarak yüzde 15. Eski tip saatlerden kaynaklı ölçüm hataları yaklaşık olarak yüzde 8. Toplamda baktığınız zaman kayıp-kaçak oranımız; bunun içerisinde suyun çalınması, yanlış ölçme, demode isale hatları ya da içme suyu tesislerinden kaynaklı toplam kayıp-kaçak oranımız yüzde 60'lara kadar ulaşıyor. Bu dehşet bir rakam. Bunları ortadan kaldırmamız lazım" dedi.

"En önemli ihtiyaç maddesi su"

SCADA Sistemi'nin birçok sorunu çözecek bir sistem olduğunu belirten Seçer, şöyle devam etti:

"Suyu izliyorsunuz, basıncını, debisini ölçüyorsunuz, gereksiz basınç ayarlaması ile gereksiz kullanımı önlüyorsunuz. Nerede arıza var, nerede suyunuz yer altında kayboluyor, bu isale hatlarından ya da iletişim hatlarından hangi noktasından kaynaklı bunu görebiliyorsunuz. Bu zayiatı önlüyorsunuz. Suyunuzu çaldırmıyorsunuz. Yanlış ölçümlerle adaletsiz, yanlış fatura göndermiyorsunuz.

Diğer taraftan su dünyanın şu anda en önemli ihtiyaç maddesi haline geldi. Türkiye ne su fakiri, ne su zengini bir ülke. Ortada bir ülkeyiz. Kaynaklarımızı çok efektif bir şekilde değerlendirmeliyiz. Bizim gibi son derece modern olma iddiası içerisinde olan ve gerçekten dünyanın belki de en güzel coğrafyasında yer alan Mersin'deki Sular İdaresi'nin de son derece teknolojik alet ekipmanlarla donatılmış olması gerekmekte diye düşünüyorum."

Snrech:"Yeni projeler hakkında konuşmaya hazırız"

Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) Türkiye Direktörü Serge Snrech ise Büyükşehir Belediyesi ile yeni projeleri konuşmaya hazır olduklarını ifade ederek, "Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı'nın sadece yüksek insani değerlere sahip olması değil aynı zamanda teknik detaylara kadar inebilen bir yapıda olması bizi çok sevindirdi.

Sayın Başkan'ın genel prensiplerine katılmamak mümkün değil. Fransız Kalkınma Ajansı'yla sizin saydığınız bütün büyük prensiplere; temiz çevre, sosyal şartlar, hepsine biz de sonuna kadar imza atıyoruz" dedi.

Suriyeliler'in şartlarının iyileştirilmesi konusuna da ilgi gösterdiklerini anlatan Snrech, Mersin Büyükşehir Belediyesi'yle gerçekleştirecekleri üç projenin bütçesinin 39 milyon Euro olduğunu, bunun 24 milyonunu AB, 15 milyonunu ise AFD'nin verdiğini söyledi.

Cat:"FRIT fonundan bu paraları veriyoruz"

Avrupa Birliği Delegasyonu Türkiye Alt Yapı Sektörü Sorumlusu Michel Cat, 2020'nin çok zor bir yıl olduğunu belirterek, "Avrupa Birliği-Türkiye delegasyonu olarak biz bu dönemde daha da çok çalışarak, hem İller Bankası yetkilileri ile hem diğer hükümet yetkilileri ile neler yapabiliriz konusunda yoğun faaliyetlerde bulunduk. Başkanım haklısınız yeni bir dünya olacak gibi görünüyor.

Önümüzde birkaç ay daha zor dönem var gibi ama bu şartların iyileşmesi bizlere bağlı. Bu şartları biz değiştireceğiz. FRIT fonundan bu paraları veriyoruz. FRIT fonu Türkiye'deki göçmenlerin şartlarının iyileştirilmesine yönelik 6 milyar Euro'luk bir fondan 380 milyon Euro'su belediyelerin altyapısının iyileştirilmesine yönelikti.

Yaklaşık 40 milyon Euro'luk bir fonu 2020'nin son fonu olarak Mersin için kullandık. Bu güzel bir şey oldu.

Haziran'dan bu yana hep dijital ortamda konuştuk fakat artık gelmek mecburiyetindeyiz. Çünkü boruları döşemek için internetten olmuyor sahaya inmemiz lazım. Çok teşekkür ederiz netice itibari ile AFD ile bir ortaklık yaptığımız için ama İller Bankası'nın Adana ve Ankara teşkilatına da, MESKİ personeline de çok teşekkürler. Ev sahipliğiniz için çok teşekkür ederiz" diye konuştu.

Heyet ziyaret öncesinde saha ziyareti gerçekleştirdi

AB Delegasyonu, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve İller Bankası yetkilileri, Başkan Seçer'i ziyaretlerinden önce saha ziyareti de gerçekleştirdi.

İşbirliği yapılan projelerle ilgili olarak saha ziyaretinde bulunan heyet, MESKİ'nin yakın zamanda hayata geçirdiği SCADA merkezini de inceledi.

Sağlıklı içmesuyunu iletmek anlamında önemli olan Mezitli İçmesuyu Projesi'nin 2021 yılında inşaat aşamasına gelindiği, "Erdemli İlçesi, Tömük – Arpaçbahşiş Kanalizasyon Şebeke, Atıksu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı Projesi" ile "Akdeniz İlçesi Toroslar-Homurlu- Kazanlı(ilave) Kanalizasyon Projesi" için de AB Delegasyonu ile Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) arasında Aralık 2020'de hibe/kredi anlaşmasının imzalandığı bildirildi.

Bu yıl içinde de İller Bankası ile Finansman, MESKİ ile de Alt Finansman Anlaşmalarının imzalanmasının hedeflendiği belirtildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Mersin, güç birliği yapıyor

_assets/fotograflar

Dinçer, "Adres Toroslar Bölgesi"

_assets/fotograflar

Çakmak, "MABEP, bireylerin farkındalık kazandığı bir program"

_assets/fotograflar

İlksen Sorguç Dinçer; 'Kadınlar değil failler sorgulansın'

_assets/fotograflar

Bayar, "Siyasetin kaderini değiştireceğiz"

_assets/fotograflar

Kültür Kompleksi'nin temeli atıldı

_assets/fotograflar

2021 Sanat programı açıklandı

_assets/fotograflar

Vali Su, BİK Mersin'i ziyaret etti

_assets/fotograflar

Karaduvar için projeler bekleniyor

_assets/fotograflar

Çoraptan oyuncak yapıp, üretime katılıyorlar

close Seçer, "Scada'yı önemsiyoruz"
Seçer, "Scada'yı önemsiyoruz"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: