rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.844 (4.507)

Toplam Ziyaret: 19.712.962 (17.892.860)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
01 Şubat 2021
Sayı : 880
Bu kayıt toplam
352 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ÖZYİĞİT, "İŞİMİZ DAHA BİTMEDİ!"

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, halk arasında Alanya Sokağı olarak bilinen 1902 sokakta yapılan çalışmalarla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Özyiğit,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Yıllardır bölgede çalışmalar yapılıyor olmasına karşın, her yağan yağmurda sokağın su baskınları ile boğuştuğunu hatırlatan Başkan Özyiğit, "Sokağın başında benim de eczanem vardı. Yıllarca yağmur yağdığında, eczanenin önüne çuvalları dizdiğimi çok iyi bilirim. Bu sorun yıllardır vardı. Bunu ortadan kaldırmak için planlı ve programlı bir şekilde çalıştık" dedi.

Alt ve üst yapı çalışması

Halk arasında Alanya sokağı olarak bilinen, rahmetli Seyfi Alanya'nın açtığı Alanya Fırını isimli işletme sebebiyle ismini alan, resmi kayıtlarda 1902 sokakta yapılan çalışmaların geniş kapsamlı değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Özyiğit, "Yapılan çalışmanın; Bir tarafı Forum AVM, diğer tarafı Dikenli Yol dediğimiz, kuzey tarafı 1.cadde ve güney tarafı GMK bulvarı olan büyük bir adanın alt yapı ve üst yapı çalışması olarak değerlendirilmesi lazım.

Biz göreve geldiğimiz zaman bu çalışma, bölge halkının bizden talebiydi zaten. Orada demir direklerden geçen elektrik tellerinin yarattığı çirkin görüntü ve sağlıksız bir ortam vardı. Zaman zaman yağan yoğun yağmurlarda, ki geçtiğimiz ay bir benzerini yaşadık. M2'ye 50kg yağış düştü. Su baskınları yaşanıyordu.

Herkese haber verdik

Göreve geldiğimizde ilk iş olarak Elektrik dağıtım şirketini aradık ve o tellerin yer altına indirilmesi için bir çalışma yapılması gerektiği talebimizi ilettik. Amacımız şuydu, bizler de zaman zaman hep eleştirmişizdir 'daha dün yaptılar bugün kazıyorlar', "dün asfalt döşediler bugün yıkıyorlar' şeklinde serzenişlerimiz olmuştur. Buna engel olmak için bölgede alt yapıyla ilgili kimin ne işi varsa herkese haber verdik. Böyle bir çalışma yapacağız, sizin de her ne çalışmanız varsa onu yapın diye.

Elektrik dağıtım şirketi, sağ olsunlar bölgeyi 2020 çalışma programına alabileceğini söyledi ve aldı. MESKİ'yle konuştuk, altyapıyla ilgili gerekli çalışmayı yapacağını söyledi.

Ama tahminlerin ötesinde sorunlarla da karşılaştık. Siz yağmur tahliye sistemi var sanıyorsunuz ama, kazdıkça o sistemin artık kullanılamaz derecede özelliğini kaybettiğini görüyorsunuz.

Konforları kaçtı

MESKİ yönetimi bu anlamda çok yardımcı oldular. Biz de, onların elinde olmayan yada ihaleye çıkmaları gerekli noktalarda Yenişehir Belediyesi olarak destek çıktık. Onun işi, bunun işi demeden işin zamanında yetişebilmesi için ne geliyorsa yaptık. Zira siz ne kadar büyük bir iş yaparsanız yapın, inşaat sürecinde çevreye verdiğiniz rahatsızlık bir süre sonra siteme ve serzenişe dönüyor. İnsanların konforlarını kaçırıyorsunuz çünkü. Sonucun güzel olacağını bildikleri halde, konforları kaçtığı için sitemleri de artabiliyor.

Kazdıkça sorunlar ortaya çıktı

Öncelikle işe, sokakta var olan çirkin görüntüyü ortadan kaldırmak için çalıştık. Elektrik telleri ile başlayan süreç, alt yapısında da gerekli düzenlemeleri yaparak güzel bir çalışma ortaya koyduk.

Bu noktada, yaptığımız işin içerisinde gözden kaçırılan önemli bir iş daha var. Oluşan kötü kokuyu da yok ettik. Yağmur tahliyesinin yapılması gereken yere, kanalizasyon yada mutfak atıklarının bağlandığını gördük. Kazdıkça hepsi ortaya çıktı. Yani zamanında işin kolayına kaçılmış. Bu da zaman zaman sokakta kötü bir koku oluşmasına sebep oluyordu. Şimdi yaptığımız çalışma ile bu sorun da ortadan kalkmış oldu.

MESKİ'nin hakkını yemeyelim

Alınan önlemler ve yapılan çalışmalarla kat edilen mesafe çok anlamlı bence. Bana göre bundan sonra Yenişehir'de su baskını olmayacak. Bu da MESKİ'nin büyük gayretleri sayesinde. Sadece bu bölgede değil, kentin her yerinde bu çalışmayı yapıyorlar. Sistemin özelliğini kaybettiği noktalarda MESKİ yönetimi bize çok yardımcı oldu. Biz de onların elinde olmayan, yada ihaleye çıkmaları gereken noktalarda Belediye olarak destek çıktık. Onun bunun işi demeden, yapılan işin zamanında yetişebilmesi için ne gerekiyorsa yaptık.

Sokak topyekün değişecek

Alt yapıyı hallettikten sonra, üst yapıya geçtik. UKAME kararıyla sokağı trafiğe kapattık. Orası tamamen yayaların gezinti, alışveriş, bir hava alma yerine dönüştü. Ancak daha işimiz bitmedi. Sokak topyekün değişecek.

Bu noktada elektrik dağıtım şirketine de bir sitemim var. Oraya koydukları aydınlatma direkleri, otobanda kullanılan direkler. Hiç şık olmadı. Yaptıkları çalışmalarla ilgili haklarını teslim ediyorum ama, sitemimi de yapayım. Ellerinde olan direk oymuş, onu takmışlar. Prosedür gereği de 2 yıl sonra biz değiştirebileceğiz. Böyle bir prosedür varmış, beklememiz gerekiyor.

Proje, yenileme projesi...

Yaptığımız bu çalışmaların devamı olacak. Büyükşehir Belediyesi ile de konuşup, yine halkımızdan ve bölge esnafımızdan alacağımız fikirler doğrultusunda alttan yada üstten GMK Bulvarını geçerek Alanya Sokağı'nı Kushimoto Sokağı ile birleştirmek istiyoruz. Kushimoto Sokağı'nı da trafiğe kapatıp, orada da yaşam alanını derinleştirmek istiyoruz. Bu şekilde her yıl, bir sokağımızı güzelleştirme hedefimiz var.

MOBESE kurdurduk

İnsanlar rahat yürüyebileceği, yorulduğunda oturup nefes alabileceği yerde dolaşmak, alışveriş yapmak ister. Biz de bunu sağladık. Oraya Emniyetten MOBESE kurmalarını talep ettik, sağ olsunlar onlarda kurdular. Sebebi de bazı art niyetli insanlar var. Mesela, sahilde Büyükşehir'in yaptığı lavabolar var. Bazıları kırmış, dökmüş onları. Yapılan musluklara verdikleri zararlar da ortada. Bunlar, halkın malına bilerek ve isteyerek, kasten zarar veren insanlar. Bu davranış hainliktir, vandallıktır. Bu davranışları ben affetmeyeceğim. Bu yüzden MOBESE'yi kurdurduk. Ben, bir çiçeği bile kıran adamın yüzüne bakıp "neden bunu kırdın" diye sormak isterim.

Esnaf sokağına sahip çıksın

"Yapılan hizmetlerin korunması noktasında bölgede yaşayan halkımıza ve esnafa büyük görev düşüyor. Mallarına sahip çıkacaklar. Nasıl ki birisi kendi dükkanına gelip, dükkanındaki bir şeyini kırsa yada zarar verse müdahale ediyorlarsa; sokakta yapılan hizmete zarar verenlere de müdahale etmeliler. O sokak esnafın, sokağına sahip çıkmalılar."

Yeşile önem verdik

Şimdi üst yapıda neler yaptık. Yerden aydınlatmalı, parke taşmı çok güzel bir alan haline getirdik sokağı. Yeşilliğin hakim olması için ağaçlar diktik. Ağaç dikemeyeceğimiz yerlere de saksı koyduk. Çünkü bazı yerlerde çalışmalar çok yüzeysel yapılmış. Ufak bir kazma da, bir bakıyorsunuz karşınıza bir GSM şirketinin kablosu çıkabiliyor. Bu yüzden böyle yerlerde de saksı kullanmak zorunda kaldık.

Banklar koyduk. Özellikle belli yaşın üzerindeki vatandaşlarımız nefes alsın, oturup dinlenebilsin istedik. Bundan sonraki işimiz de, dükkanların giydirilmesi olacak.

Sokağa özel yönetmelik

Sokağa özel bir yönetmelik çıkartacağız. Dışarı taşmalardan kurtulacağız. Orada kullanılacak tezgahları tek tip yapacağız. Bunları da belediyemiz yapacak, esnafımıza hediye edeceğiz. Ama tentesi olsun, tabelası olsun, dükkanların giydirilmesi olsun esnafımızla oturup konuşacak, ortak bir yol bulacağız. Projemiz tam olarak bitmedi.

Amacımız Avrupa'da gördüğümüz, yada Türkiye'nin turistik yerlerinde gördüğümüz hoş ambiyansların yaşanacağı bir sokak oluşturma çabasındayız. Yolu trafiğe kapattığımız süs direkleri de portatif. Olası bir itfaiye yada ambulans geçişinde 5 dakika içerisinde kaldırılabilecek şekilde yapıldılar. Hiç kimsenin endişesi olmasın.

Esnafın işleri arttı

Alanya Sokağı'nda yapılan çalışma, toplamda 12 sokağın alt ve üst yapısının yenilenme çalışmasıdır. Dolayısıyla insanların rahatlıkla gezebileceği, alışveriş yapacağı bir yer olarak düşündük. Çalışmaları incelerken bir esnafımız, 'işimiz yüzde 60 arttı başkan' dedi. Bu da en büyük ödülümüzdür.

Sokaktaki esnafımızın işinin, cirosunun artması en büyük memnuniyetimiz. Bu çok iyi bir şey. Her ne kadar yenileme çalışmaları sırasında esnafımız birkaç ay mağdur olmuş olsa da, şimdi yapılan işin karşılığını alıyor olmaları bizleri de sevindiriyor.

'Kimse üzülmesin' deme şansımız yok

İnsanların daha sağlıklı, daha kaliteli yaşaması için mücadele veriyoruz. Bunun için çalışma yapıyoruz. Bizim düzensizliğe yada düzensizliğe sebep olanlara taviz vermemek gibi bir kararımız var. Aman kimse üzülmesin deme şansımız yok.

Ben kimseye ceza yazarak onun ıslah edilmesi taraftarı değilim. Arkadaşlara da aynı şeyi söylüyorum. İnsanlar zor zamanlar geçiriyor, evine ekmek götürmekte zorlanıyorlar. Lütfen önce uyarın, ceza son seçenek diyorum."

Tabelamızı Asacağız

Mersin'de, hiçbir yerde Yenişehir Belediyesi tabelası göremezsiniz. Ancak Millet Bahnçesi yanında çalışmamız sürüyor. Belki de en büyük parkımız olacak burası. Yeniledik orayı. Bölge bize ait çünkü. Buraya tabelamızı asacağız.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Mersin, güç birliği yapıyor

_assets/fotograflar

Dinçer, "Adres Toroslar Bölgesi"

_assets/fotograflar

Çakmak, "MABEP, bireylerin farkındalık kazandığı bir program"

_assets/fotograflar

İlksen Sorguç Dinçer; 'Kadınlar değil failler sorgulansın'

_assets/fotograflar

Bayar, "Siyasetin kaderini değiştireceğiz"

_assets/fotograflar

Kültür Kompleksi'nin temeli atıldı

_assets/fotograflar

2021 Sanat programı açıklandı

_assets/fotograflar

Vali Su, BİK Mersin'i ziyaret etti

_assets/fotograflar

Karaduvar için projeler bekleniyor

_assets/fotograflar

Çoraptan oyuncak yapıp, üretime katılıyorlar

close Özyiğit, "İŞİMİZ DAHA BİTMEDİ!"
Özyiğit, "İŞİMİZ DAHA BİTMEDİ!"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: