rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.438 (3.010)

Toplam Ziyaret: 19.448.554 (17.653.228)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
11 Ocak 2021
Sayı : 877
Bu kayıt toplam
109 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

TARIK CİĞER, 'ÜRETİM SORUNUNU AŞMALIYIZ'

Akdeniz Orman Ürünleri Üreticileri Derneği (AKOD) Başkanı Tarık Ciğer, Türkiye'nin orman ülkesi olmasına karşın üretim noktasında geride kalmasının bir an önce çözümlenmesi gerektiğini söyledi.

Tarık Ciğer, 'Üretim sorununu aşmalıyız'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Orman ülkesiyiz

Türkiye'nin Avrupa'nın 4. büyük orman ülkesi olmasına karşın, bu potansiyeli üretim bazında doğru kullanamadığımızı vurgulayan Tarık Ciğer, "Almanya'yı herkes büyük bir orman ülkesi olarak bilir ama, orman popülasyonu açısından 8.sıradadır.

Türkiye'nin 242 bin km2'lik ormanlık alanına karşılık, Almanya'nın ormanlık alanı 109 bin km2. Ama arada şöyle bir fark var. Almanya'nın yıllık üretimi 70 milyon m3 iken, bizim bu yılki planlamada üretimimiz 35 milyon m3. Tam olarak aşmamız gereken sorun da bu.

Plantasyon önemli

Aslında bu çok da kolay aşılacak bir durum. Her ne kadar nüfus olarak benzer olsakta, Almanya'da ormanların yüzde 90'ı endüstriyel plantasyondur. Almanya'da doğal ağaç yüzde 10'larla ifade edilir. Gerisi plantasyon, yani yetiştirme ağaçlardır.

Biz neden yapmıyoruz?

Bakın bir örnek vereyim; Çöl iklimine sahip Florida ve Teksas gibi ülkelerde, plantasyon üretim 1940'lı yıllarda uygulanmaya başlanmış. Bugün orada göletler, nehirler oluşmuş. Adeta bir vaha meydana gelmiş. Ağacın olduğu yerde yağmur vardır, verim vardır. Çöllerde dahi bu ormancılık sistemini başarabiliyorlarsa, biz neden yapmayalım? Ki, bizim ülkemiz dünyanın en verimli topraklarına sahip. Çok kolay başarabiliriz.

Dünyanın yaşadığı küresel ısınma sorunuyla birlikte, ağaçların önemi de arttı. Ağaç varlığı demek, yağmurun gelmesi demektir. Göletlerin, nehirlerin, derelerin oluşması demektir. Bizler, 100 yıl önce çorak yerlere ekilen ağaçların meyvelerini topluyoruz. İnsan sağlığı için, gelişen nüfusla orantılı olarak ağaç sayısı da artmalıdır. Bu bağlamda her yeni doğan çocuk için 3 ağaç dikilmesi gerektiğini söylüyoruz. Bence bu bir kampanyaya dönüştürülmeli" diye konuştu.

İhracatımız çok daha fazla

Sektörün ahşap ihtiyacını karşılayabilmek için 45 milyon m3 üretime ihtiyaç olduğunu hatırlatan Ciğer, şunları söyledi:

"Levha, kontraplak, MDF, kağıt, palet, kereste sektörü. Bunlara bir de pelet dediğimiz yakacak sektörü çıktı. Tüm bunların ihtiyacını karşılayabilmek için de 45 milyon m3 üretime ihtiyaç var. Türkiye'nin bu yılki planlamasında üretimi 35 milyon m3. Aradaki fark, ne yazık ki ithalatla karşılanıyor.

Bakın, geçen ay mobilya ve ağaç sektörümüzün ihracat rakamı 5,5 milyar dolar. Bunun içindeki 1 milyar dolarlık kısmı kereste ve palet sektörüne ait.

İşin aslı, bu rakam daha da çoğaltılabilir. Hacim olarak 3 milyar doların üzerinde bir pazar hacmimiz var. Biz, ihracatçı firmalara ahşap palet veriyoruz. Biz bunları ihraç kayıtlı olarak vermiş olsak, bugün ihracatımız 1 değil, 2,5 milyar dolar olur.

Mevzuatlar değişmeli

Bunun için de Gümrük mevzuatında küçük bir değişiklik yapılması lazım. Orman Genel Müdürlüğü, torba yasada bununla ilgili bir çalışma yapıyor. İnşallah sonuçlanacak. Yıllardır dile getirdiğimiz bu sıkıntıyı onlarda yeni fark etti.

Peki bu sıkıntı nasıl aşılır. Bakın, ihraç kayıtlı satışlarda mevzuat gereği siz palet ihraç ediyorsunuz. Üzerine bir ürün koyduğunuzda, mevzuat bu ürün değişikliğe uğradı diyor. Bu ürün değişikliğe uğradı, satamazsın diyor. Aslında değişikliğe uğrayan bir şey yok. Sadece üzerine ürün konuyor.

Tır'ların kupalarına varıncaya kadar, buzdolabı, çamaşır makinaları aklınıza gelebilecek birçok şey ahşap ambalajların içine konuyor. Orada 1 milyar dolardan fazla ahşap ürün var. Mevzuatta yapılacak küçük bir değişiklikle, ihracatımız 2,5 milyar dolara çok rahat çıkar.

Gençler masa başı hayalinden vazgeçmeli

Yıllardır savunduğum bir diğer konu ise kurumsallaşmak. Ne yazık ki ülkemizde firmalarımız üçüncü, dördüncü kuşaklara aktarılamıyor. Oysa işin sürdürülebilir olması lazım.

Bu sektörde başarılı olunması için de dededen, babadan kalma yöntemlerin bir tarafa bırakılıp, modern araçların kullanımına geçilmesi gerekiyor. Çağa ayak uydurmak zorundayız.

Buradan gençlerimize seslenmek istiyorum. Özellikle iş arama konusunda, gençlerimiz masa-koltuk arıyorlar. Gençlerimiz elleri, üstü başı kirlenecek diye korkmasınlar. Bedene dayalı işlerden korkmasınlar. Yaşlandıkları zaman zaten bir masaları ve koltukları olacak. Emek vererek elde edecekleri sonuçtan kendileri de mutlu olacaklardır.

Girişimcilerimizde, kolay para kazanma sevdasından vazgeçip, uzun vadeli olduğunu düşündükleri işlere yatırım yapsınlar."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Lokmanoğlu, 'Yatırım için doğru yer Mersin'

_assets/fotograflar

Seçer, "Tüm denetimlerden başarıyla çıktık"

_assets/fotograflar

Atakan, "Gelecekten umutluyuz"

_assets/fotograflar

Doğru Parti kadrosuyla seçime hazır

_assets/fotograflar

Uzaktan eğitime tablet desteği sürüyor...

_assets/fotograflar

Su seviyesi düştü, çöpler ortaya çıktı

_assets/fotograflar

Elektrik üretim kapasitesi 10Mv'a çıkarılacak

_assets/fotograflar

Toroslar'dan 'beyaz baston'

_assets/fotograflar

Pazar yerinde 'HES kodu' uygulaması

_assets/fotograflar

Geri dönüşüme talep arttı

close Tarık Ciğer, 'Üretim sorununu aşmalıyız'
Tarık Ciğer, 'Üretim sorununu aşmalıyız'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: