rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.342 (2.915)

Toplam Ziyaret: 19.448.458 (17.653.133)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
04 Ocak 2021
Sayı : 876
Bu kayıt toplam
121 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ODA BAŞKANLARI ONLİNE TOPLANDI

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu toplantısı tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını nedeniyle uzaktan zoom programı olan video konferans sistemi üzerinden yapıldı.

Oda Başkanları online toplandı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Online olarak gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu'nun açılış konuşmasın yapan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, bu yıl Covid 19 salgını nedeni ile İçişleri Bakanlığı'nın 27 Kasım tarih ve 19961 sayılı genelgesi doğrultusunda tüm kamu kurum ve kuruluşlarının toplantılarının 1 Mart 2021 tarihine kadar ertelendiğini, bu nedenle her yıl düzenlenen Başkanlar Kurulunu zoom programı aracılığıyla online olarak gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Dinçer, "Bizler esnaf teşkilatı olarak sıcak toplantıları alışığız ama Covid 19 salgını nedeniyle bu yıl ki toplantımızı online olarak gerçekleştirmek zorunda kaldık. Mersin'de hastalık pik yaptı. Tek tesellimiz oda, kooperatif başkanlarımızdan can kaybının olmaması " dedi.

'Esnaf krediyi nasıl ödeyecek?'

Yaşanan Covid 19 salgını nedeniyle ülkemizin ve tüm dünyanın olağanüstü bir süreç yaşadığına dikkat çeken Başkan Dinçer, "Salgının başlamasıyla birlikte hükümetten esnafımıza nakdi destek sağlanması ve SGK primlerinin ilgili fondan karşılanması talebinde bulunduk ama bugüne kadar maalesef sadece SGK primleri, vergi borçları, EKK kredi taksitlerinin ötelenmesi, yada ertelenmesi kararı çıktı.

Bunun harici EKK'lerin faiz oranından 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli 25 bin liralık kredi desteği sağlandı. Bu krediden ise sadece 15 bin esnafımız yararlanabildi. Şimdi bu kredilerin ödeme zamanı geldi. İş yapamayan esnafımız bunu nasıl ödeyecek" diye konuştu.

Salgının ikinci etabında genel idare tarafından basit usuldeki esnaf sanatkarlar ile gerçek usule tabi 133 meslek dalındaki esnaf sanatkarların yararlanabileceği 1000 Lira tutarında nakdi yardım ve 750 liralık kira yardımı verildiğinin altını çizen Başkan Dinçer, "Bizler salgının başından itibaren kapalı esnafımıza nakdi destek verilmesini ve SGK primlerinin karşılanmasını talep ettik ama maalesef sesimizi duyuramadık. Ancak kinci salgın döneminde basit usule tabi esnafımızı ve gerçek usule tabi 133 meslek dalındaki esnafımızı kapsayacak şekilde 1000 Tl lik nakti yardım ve Büyükşehirlerde 750 TL lik kira yardımı kararı çıktı.

Esnaf sisteme dahil edilmeli

Bu yardımlardan yararlanmak isteyen esnafımız başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Bu bağlamda tüm oda başkanlarımıza bu hususun üyelerine duyurulması ve odanın imkanlarından yararlandırılması konusunda desteklerini bekliyoruz. Çünkü bizler üç ay süreyle verilecek bu nakdi yardımı ve kira desteğini önemsiyoruz. Bunun için esnafımız acilen sistemin içine dahil edilmelidir. Bu başvurularla ilgili süre kısa tutulabilir. Onun için oda başkanlarımızdan esnafımızın mağduriyetinin giderilmesi için bu konuda gereken hassasiyeti göstermelerini önemle rica ediyorum" dedi.

'Esnafın başvuru yapması sağlanmalı'

Konuşmasının devamında Mersin Büyükşehir Belediyesi ile salgından zarar gören ve gelir kaybına uğrayan esnafa destek olunması konusunda görüştüklerinin altını çizen Başkan Dinçer, "Yapılan görüşmeler sonucu meclisten yetki alınmamasından kaynaklı nakdi destek sağlanmadı ama işyerleri kapalı olan esnafımızın hanesinde kullandığı suyun 500 liralık kısmının Büyükşehir Belediyesince karşılanması kararını meclisten geçirttik. Bu destek tahakkuk edecek borçları da kapsayacak.

Ancak 8 bin 500 esnafımızın yararlanması gereken bu desteğe şu ana kadar sadece bin 600 başvuru oldu. Bunun için sizlerden üyelerinize bu konuda ulaşmanızı ve oda imkanlarını kullanarak gerekli başvuruları yaptırmalarınızı istiyorum" ifadeleri kullandı.

'Olumlu yanıt bekliyoruz'

Yine Büyükşehir Belediyesi ile yapılan görüşmeler sonucu ulaşım sektöründeki esnafa yönelik vize ücreti, uygunluk belgesi ücreti ve güzergah izin belgesi ücretinden bu sektör temsilcilerin bu yıl muaf tutulması yönünde yaptıkları başvuruya olumlu yanıt aldıklarının altını çizen Başkan Dinçer, "Ayrıca tüm ilçe belediyelerimizce Covid 19 salgınından zarar gören esnaf sanatkarlarımızdan Emlak, ÇTV, Tabela vergilerinin ve harçlarının alınmaması yada tabandan uygulanması talebimizi ilettik. Bu başvurularımıza da olumlu yanıt alacağımızı umut ediyoruz" diye konuştu.

Kira artışı olmayacak

Büyükşehir Belediyesince mülkiyeti belediyeye ait kapalı olan işyerlerinden kira bedeli alınmayacağını ve bu işyerlerinde 2021 yılında kira artışı yapılmayacağı kararının meclisten geçirildiği bilgisini paylaşan Başkan Dinçer, "Büyükşehir Belediyesi esnafın yanında çalışanlara da gıda kolisi yardımı planlıyor. Ancak bizler bunun gıda kolisi olarak değil, halk kart gibi sistemle nakit olarak verilmesini talep ettik" dedi.

Dinçer, "Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilen Halk kart sistemine 12 bin kişi dahil edildi. Bu sisteme yüklenen nakit destekler, yerel esnafımızdan yapılan alış verişte kullanılıyor. Böylelikle sadece Halk kart uygulamasından ayda 1 milyon lira yerel esnafımızdan yapılan alışverişe yansıyor" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Lokmanoğlu, 'Yatırım için doğru yer Mersin'

_assets/fotograflar

Seçer, "Tüm denetimlerden başarıyla çıktık"

_assets/fotograflar

Atakan, "Gelecekten umutluyuz"

_assets/fotograflar

Doğru Parti kadrosuyla seçime hazır

_assets/fotograflar

Uzaktan eğitime tablet desteği sürüyor...

_assets/fotograflar

Su seviyesi düştü, çöpler ortaya çıktı

_assets/fotograflar

Elektrik üretim kapasitesi 10Mv'a çıkarılacak

_assets/fotograflar

Toroslar'dan 'beyaz baston'

_assets/fotograflar

Pazar yerinde 'HES kodu' uygulaması

_assets/fotograflar

Geri dönüşüme talep arttı

close Oda Başkanları online toplandı
Oda Başkanları online toplandı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: