rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.922 (3.375)

Toplam Ziyaret: 19.459.145 (17.662.375)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
02 Aralık 2020
Sayı : 872
Bu kayıt toplam
425 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

PANDEMİDE ŞİDDET ARTTI

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele günü dolayısıyla toplanan KA.DER üyeleri, Covid-19 virüsünün sebep olduğu ölümlerin yanı sıra, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kadınlara, çocuklara ve hayvanlara yönelik şiddetin arttığına dikkat çekildi.

Pandemide şiddet arttı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Mersin Şube Başkanı Aysu Zeka, yaşanan süreçle ilgili Meclis-Kamu-STK işbirliğinin şart olduğuna dikkat çekerek, şu bilgileri verdi:

"Yerel ve ulusal medya haberlerinden elde edilen verilerle açıklanan rapora göre 2020 yılında yalnızca Türkiye'de en az 229 kadın öldürüldü, 122 kadın taciz edildi, 79 kadına tecavüz edildi, en az 715 kadın erkekler tarafından seks işçiliğine zorlandı ve en az 670 kadına şiddet uygulandı.

Dünyanın tüm ülkelerinde kadınlar yalnızca kadın oldukları için öldürülüyor, fiziksel, cinsel, sözel ya da psikolojik şiddete maruz kalıyor. Kadınların yaşam, eğitim ve çalışma haklarının elinden alındığı bir dünyada hiçbir kadının özgürlüğünden bahsedebilmemiz mümkün değil.

Pandemide şiddet arttı

KA.DER olarak kadınların toplumun tüm alanlarında, özellikle siyasete katılımlarını arttırmaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Çünkü biliyoruz ki kadınların karar mekanizmalarına dahil olmadığı toplumlarda, ne eşitlikten ne adaletten ne de şiddetsiz bir toplumdan bahsedebiliriz.

İçinde bulunduğumuz 2020 yılında COVID - 19 pandemisi gibi olağandışı bir durum yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Virüsün sebep olduğu ölümler artarken ne yazık ki tüm dünyada kadınlara, çocuklara ve hayvanlara yönelik şiddetin arttığına da şahit olduk. Salgın sürecinde "evde olmak" bir sağlık tedbirinin zorunlu hali iken kadınlar kendilerine şiddet uygulayan erkeklerle bir arada yaşamaya zorlandı ve bu "evlerde" daha çok şiddete maruz kaldılar."

Meclis – Kamu - STK iş birliği şart

"Kadın cinayetlerini durdurmak ve toplumsal cinsiyet temelli şiddeti ortadan kaldırabilmek için güçlenmeye evlerimizden, iş yerlerimizden, mahallelerimizden başlıyoruz". "Kadına yönelik şiddetle mücadele için yaygınlaştırılmış toplumsal cinsiyet eğitimleri, yasal düzenlemeler ve kanunların uygulanmasında yapılacak iyileştirmelerin önemli olduğuna inanıyoruz.

Bunlarla birlikte izleme değerlendirme sisteminin kurulması ile Meclis – Kamu-STK iş birliği modeliyle çalışmanın da faydalı ve önemli olduğuna inanıyoruz. Son ayların en önemli konuları bilindiği üzere 'Nafaka hakkı, 6284 Sayılı Kadına Şiddetin Önlenmesine dair Yasa ve İstanbul Sözleşmesi'dir. Bu alanda Eşik Platformu Koordinasyon Kurulu üyesi olarak çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Bu bağlamda KA.DER olarak 2019 yılında #İstanbulSözleşmesiYaşatır etiketiyle sosyal medyada düzenlediğimiz farkındalık çalışmamız büyük yankı uyandırmıştı. Her alanda daha eşit bir toplum için çalışmalarımız artarak devam edecek."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Lokmanoğlu, 'Yatırım için doğru yer Mersin'

_assets/fotograflar

Seçer, "Tüm denetimlerden başarıyla çıktık"

_assets/fotograflar

Atakan, "Gelecekten umutluyuz"

_assets/fotograflar

Doğru Parti kadrosuyla seçime hazır

_assets/fotograflar

Uzaktan eğitime tablet desteği sürüyor...

_assets/fotograflar

Su seviyesi düştü, çöpler ortaya çıktı

_assets/fotograflar

Elektrik üretim kapasitesi 10Mv'a çıkarılacak

_assets/fotograflar

Toroslar'dan 'beyaz baston'

_assets/fotograflar

Pazar yerinde 'HES kodu' uygulaması

_assets/fotograflar

Geri dönüşüme talep arttı

close Pandemide şiddet arttı
Pandemide şiddet arttı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: