rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.838 (3.292)

Toplam Ziyaret: 19.459.061 (17.662.292)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
30 Kasım 2020
Sayı : 872
Bu kayıt toplam
457 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

BAŞKAN SEÇER, 'METRO, MARKA KENT OLMANIN GÖSTERGESİDİR'

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; Mersin'i ulaşım ve trafik alanında büyük ölçüde rahatlatacak olan Mersin Metrosu'nu hayata geçirmek için hiçbir engel tanımadıklarını ve marka kent olmanın en önemli göstergelerinden birisi olan bu önemli projeyi Mersin'e mutlaka kazandıracaklarını belirtti.

Başkan Seçer, 'Metro, marka kent olmanın göstergesidir'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Ulaşım ve trafik sıkışıklığının çok fazla yoğunlaştığı Mersin'de, raylı sistemin artık kaçınılmaz olduğunu ifade eden Başkan Seçer, "20 yıl öncesine kadar Mersin'in cadde ve bulvarları, kent içindeki trafik yükünü kaldırabiliyordu. Ancak, nüfus artışına bağlı olarak fazlalaşan araç trafiğini, artık bu kentin caddeleri kaldıramıyor.

Daha düne kadar trafikte sadece belli saatlerde ve belli bölgelerde yaşanan yoğunluk, günümüzde hemen hemen her saatte ve her bölgede yaşanmaya başladı" dedi.

"Yatırımları hayata geçirmek için hiçbir engel tanımam"

Raylı sistem projesinin, hayata geçirmek istediği en önemli projelerin başında geldiğini kaydeden Başkan Seçer, "Projelerimizi belirlerken, kentin acil ihtiyacı olanlarına öncelik veriyoruz. Mersin için gerekli olmayan yatırımlara kesinlikle karşıyım. Fakat kent ve kent insanı için yapılması kaçınılmaz olan yatırımları hayata geçirmek için de hiçbir engel tanımam. Raylı sistem projesi de bunlardan birisi. Bu projemizin, Sayın Cumhurbaşkanı tarafından 2019 yatırım programına alınması da bizim söz konusu projeyi Mersin'e kazandırma arzumuzu daha da pekiştirdi" diye konuştu.

"İkinci ve üçüncü etapların hazırlık çalışmaları başlatıldı"

Projenin 3 etaptan oluştuğunu ve toplam 30 kilometrelik bir mesafeyi kapsadığını belirten Başkan Seçer, "Yeraltı raylı sistem, hemzemin raylı sistem ve tramvay raylı sistemden oluşan projemizin ilk etabı için ihale süreci devam ediyor. İkinci ve üçüncü etapların hazırlık çalışmaları da başlatıldı ve şu anda zemin etütleri yapılıyor" dedi.

Projenin finansmanı konusunda da açıklama yapan Başkan Seçer, "Şu anda süreci devam eden ihalemiz bir inşaat ihalesi. İnşaat süresinin 4 ile 6 yıl olduğu ve ödemesinin de inşaat teslim edildikten sonra 11 yıl olduğu bir çalışmadan bahsediyoruz. Bu projenin 9 Ekim'de ön yeterlilik ihalesi yapıldı. Toplamda 28 firma 13 ayrı teklifle katıldı. İhaleye katılan firmalar, bu iş için gerekli olan finansmanı kendileri bulacak ve finans kuruluşlarını kendileri belirleyecekler" ifadelerini kullandı.

"Raylı sistem ile Mersin trafiği çok büyük bir rahatlamaya kavuşacak"

Mersin'de ulaşımı ve trafiği rahatlatmak için raylı sistemin dışında da çalışmaları olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, şöyle devam etti:

"Zaten yeterli genişliğe sahip olmayan caddelerimize sağlı sollu park eden araçların yarattığı sıkıntıyı ortadan kaldırmak için, kentin belli bölgelerinde katlı otopark projelerini hayata geçiriyoruz. Kent içi trafiğin hızlı bir şekilde akması için ilk olarak Forum Kavşağı'nda başlattığımız ve devamı gelecek olan battı-çıktı projelerimizin yanı sıra, dinamik kavşak ve akıllı sinyalizasyon gibi uygulamalarla kent trafiğinde yaşanan yoğunluğu azaltmayı hedefliyoruz. Tüm bu uygulamalara raylı sistemin de dahil olmasıyla Mersin trafiği çok büyük bir rahatlamaya kavuşacak."

"Raylı sistem, marka kent için olmak gereken bir yatırımdır"

Türkiye'nin birçok büyükşehirde faaliyette olan raylı sistem uygulamasının, Mersin için de artık kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Seçer, "Raylı sistem, marka kent olmak için olması gereken bir yatırımdır.

Biz de Mersin yararına olan her yatırımın olduğu gibi, bu yatırımımızın da takipçisi olacağız ve Mersin'i hak ettiği bu yatırıma en kısa zamanda kavuşturacağız" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Lokmanoğlu, 'Yatırım için doğru yer Mersin'

_assets/fotograflar

Seçer, "Tüm denetimlerden başarıyla çıktık"

_assets/fotograflar

Atakan, "Gelecekten umutluyuz"

_assets/fotograflar

Doğru Parti kadrosuyla seçime hazır

_assets/fotograflar

Uzaktan eğitime tablet desteği sürüyor...

_assets/fotograflar

Su seviyesi düştü, çöpler ortaya çıktı

_assets/fotograflar

Elektrik üretim kapasitesi 10Mv'a çıkarılacak

_assets/fotograflar

Toroslar'dan 'beyaz baston'

_assets/fotograflar

Pazar yerinde 'HES kodu' uygulaması

_assets/fotograflar

Geri dönüşüme talep arttı

close Başkan Seçer, 'Metro, marka kent olmanın göstergesidir'
Başkan Seçer, 'Metro, marka kent olmanın göstergesidir'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: