rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 7.478 (7.079)

Toplam Ziyaret: 20.390.747 (18.507.673)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
16 Kasım 2020
Sayı : 870
Bu kayıt toplam
862 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

TOROSLAR'DA HAYALLER GERÇEK OLUYOR!

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, seçildiği günden beri bölgeyle ilgili kurduğu hayallerinden birini gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Toroslar'da hayaller gerçek oluyor! Toroslar'da hayaller gerçek oluyor!
1 / 2 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Toroslar'ın Mersin'in en kalabalık ilçesi olduğuna vurgu yapan Başkan Yılmaz, bölgenin önemli sorunlarından istihdam sorununa büyük ölçüde çözüm sunacak Tekstilkent projesinin heyecanı içerisinde.

Mersin'in tekstil alanında Türkiye'de öncü konumda olduğunun altını çizen Yılmaz, "Çok kişi bilmese de, ciddi anlamda istihdam sağlayan bir tekstil sektörümüz var. Toroslar'da yaklaşık 6 bin kişi, Mersin genelinde de 10 bin kişi tekstil sektöründe çalışıyor. Mesela Türkiye genelinde, alt eşofman grubu tekstil ihtiyacının, üretim bazında yüzde 70'ini Mersinli tekstilciler sağlıyor. Bunu çok kişi bilmez" diye konuştu.

Tekstilcilerin sorunu yer

Hazırladıkları Tekstilkent projesi ile, emeği yoğun olan bu sektörün önünü açmayı hedeflediklerini kaydeden Başkan Yılmaz, şunları söyledi: "Mersin, dünyaca ünlü markaların fason üretimlerinin yapıldığı merkez konumunda. Şimdi tüm dünyada akıllı fabrikalar, akıllı üretim teknolojileri konuşuluyor ama, bu da istihdam noktasında büyük sıkıntı yaratıyor. Tekstil sektöründe ise durum tam tersi.

Biz tekstilci kardeşlerimizle sık sık bir araya geliyoruz. Öncelikli olarak iki sorunları var. Birincisi yer. Seri üretim yaptıkları için, geniş bir alanda çalışmaları lazım. Bu iş öyle apartman altlarında, sıkışık depolarda yapılabilecek bir iş değil. İkinci sorunları ise enerji. Zira sektörün en önemli giderleri arasında önceliği işçi maaşları, sonrasında da elektrik giderleri alıyor.

Büyük bir Pazar oluşacak

Bu gerçekler ışığında Toroslar Belediyesi olarak bir proje geliştirdik. Sektör temsilcilerinin rahat çalışabilecekleri, atölyelerini kurabilecekleri bir Tekstilkent kuracağız. Buranın enerjisinin büyük bir kısmını da güneş enerjisi sistemi ile karşılamayı planlıyoruz. Bunun için de altyapı çalışmalarımızı hızlandırdık. Böylelikle sektörün girdi maliyetlerini azaltmayı ve sektörde büyük bir Pazar oluşturmayı amaçlıyoruz.

Sektörün ufku açılacak

Şöyle bir baktığımızda, çoğu insan tekstil sektörünün ne kadar geliştiğinin farkında bile değil. Çünkü dağınık noktalarda çalışıyorlar. Kimi bir apartman altını atölyeye çevirmiş, kimisi dışarıdan belli bile olmayan küçük depoda işini sürdürmeye çalışıyor. Bu sektörün farklı aşamaları, detayları var. Biz de sektörün geleceğini daha da sağlamlaştırması, ufkunu açabilmesi için bu projeyi çok önemsiyoruz.

Kuracağımız Tekstilkent ile işlerin büyümesi sağlanacak. Farklı büyüklükte atölyeler, showroom'lar yapıp, sektöre katkı sağlamak istiyoruz. Ayrıca yemek, ulaşım gibi girdi maliyetlerini azaltacak sistemi de kuracağız. Böylelikle sektör tamamen işe odaklı, güçlü bir hale gelecek.

Yer hazır

Belediye olarak belirlediğimiz bir alan var. Şehir içerisinde bir yerde. Belediyenin yeri olduğu için, kamulaştırmaya da gerek olmayacak bir yer. Hatta bu konuda imar planımızda da değişiklik yaptık. Şu an komisyonumuzda. Sonrasında da Büyükşehir'e sunacağız. İnşallah oradan da geçecektir. Başlangıç projemizi de yaptık, Valimize ve ilgili Bakanımıza sunduk, çok beğenildi. En önemli adım yerdi, bunu da yaptık. Somut ve rasyonel çözümler sunduğunuz zaman, karşılığını görmeniz mümkün. Tekstil sektöründeki firmalarda büyük bir heyecanla bu projeyi bekliyorlar. Proje tamamlandığında, yaklaşık 10-12 bin kişiye istihdam sağlamayı planlıyoruz.

Bölgenin potansiyeli yüksek

Çalışmalar çerçevesinde, küresel firmaları da projemize dahil etmeye çalışıyoruz. Ki, Mersin'in bu potansiyeli ve varlığı daha da öne çıksın. Pandemi sürecinde bir çok alışkanlık geride bırakıldı. Mesela Çin mallarına olan ilgi önemli ölçüde düştü. Bunun yerine insanlar alternatif pazarlara yöneldiler. Tüm dünyada bu böyle. Artık Avrupa'ya kolay açılabilmesi açısından da Türkiye'yi tercih ediyorlar. Biz de bu durumu değerlendirmek istiyoruz. İnşallah en kısa sürede somut adımları atacak ve projemizi nihayete erdireceğiz.

Toroslar ilçemiz, Mersin'in en kalabalık ilçesi. Hatta yaz aylarında 400-450 bin bandında bir nüfusa sahibiz. 0'dan 3 bin metreye kadar çıkan bir coğrafyamız var. Bu da çok değişik tarım ürünlerini yetiştirme imkanı veriyor. Zeytin'den Şeftali'ye, Narenciye'den Üzüm'e zengin bir yelpazeye sahibiz. Çok değişik açılardan potansiyelimiz yüksek. Bundan da mutluluk ve gurur duyuyoruz.

Fonksiyonel düşünüyoruz

Bize düşen, var olan bu potansiyeli kapasiteye dönüştürmek. Kapasiteyi de performansa dönüştürmek. Fonksiyonel düşünüyoruz. Benim hayata bakış açım da bu şekilde. Yaptığımız, attığımız her adımın bir sonucu olması lazım. Her işin eksiğini, gediğini irdelememiz lazım. Vatandaşın sıkıntısını gidermemiz gerekiyor.

Toroslar özelinde, tüm bölgede vatandaşların öncelikli sıkıntısı istihdam. Elbette bu sorun bizim tek başımıza alacağımız tedbirlerle kökten çözebileceğimiz bir mesele değil. Ama Belediye Başkanı olarak, bölgemizin istihdam sorununu nasıl çözeriz? Bunun cevabı için çalışıyoruz. Bunu da yeni işyerleri açarak, yatırımların Toroslar'a gelmesini sağlayarak çözeriz.

'Asfalt yaptık' noktasını geçtik

Seçildiğim günden beri, tüm işadamlarını, bağlı oldukları kurum ve kuruluşları Toroslar'a yatırım yapmaya davet ettim. Gelin fabrikanızı burada açın, yatırımınızı burada yapın dedim. Her işletmeyi istihdam yaratacak yer olarak gördük. Dünya geneline baktığımızda da görüyoruz ki, kim üretiyorsa tüm gücü elinde tutan da o'dur.

Biz aslfat yaptık, yol yaptık, kaldırım yaptık, çok iyi işler yapıyoruz noktasını geçtik. Bunları zaten yapıyoruz, görevimiz. İnsanların hayatlarını kolaylaştıracak, yaşamlarını olumlu yönde değiştirecek hangi adımları atabiliriz, onun peşindeyiz. Toroslar Belediyesi olarak bunun mücadelesini veriyoruz. Fonksiyonel düşünüyoruz derken kast ettiğim tam olarak bu.

KarFest ekonomiye de katkı sağlıyor

Toroslar'la ilgili çok hayalim var. Esaslı, kalıcı işler yapmak peşindeyim. Mesela kar festivali de bunlardan biri. Biz toplanalım, kar manzarası eşliğinde bir fotoğraf verelimin ötesine geçtik. Bu yıl ikincisini gerçekleştireceğiz. Herkes yeni bir fikir, düşünce ile festivale katkı sağlıyor. Bu yıl festival daha da geliştirildi. Her geçen yıl, festivalin çok daha gelişip, güzelleşeceğine inanıyorum.

Festival sadece Arslanköy'e değil, yol üstündeki tüm köylere de fayda sağlıyor. İşin bir de ekonomisi oluştu. Sonuçta buradan esnaf toplayıp götürmüyoruz. Festivale katılanlar, oradaki esnafın da ekonomisine katkı sağlıyorlar. Köylümüz de kazanıyor. Şöyle bir örnek vereyim, geçen yıl iki günde Arslanköy'e girdisi olan para yaklaşık 500 bin lira. Artık köylümüz soruyor, bu sene kar festivali ne zaman yapılacak diye.. Bunlar güzel şeyler.

Toroslar yatırımların merkezi oluyor

Her fırsatta dile getirdiğim yatırımcı davetimiz, geçtiğimiz günlerde bir kez daha hayat buldu. Aromatik Bitkiler Üretim Tesisi'nin temelini attık. Her daim sürdürülebilir kalkınmadan bahsediyoruz. Toprağımız, suyumuz ve çalışkan köylülerimiz var. Bunları değerlendirmek bizim görevimiz.

Amacımız, ürettiğimiz ürünlerin getirisini sağlamak. Bir çok aromatik bitkinin, ilk kez ticari ürün olrak üretilmesine imkan sağlanacak. Mesela kentimizde narenciye üreten bir çok tesis var ama, narenciye yağını üreten tesis yok. Kekik gibi, lavanta gibi kıymetli bitkilerimizi değerlendirmek istiyoruz. Temeli atılan tesisimiz de bu anlamda çok önemli. Benzer tesislerin kurulması için de tüm yatırımcılarımızı bölgemize davet ediyoruz."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Seçer, "Kente yazık etmeyelim"

_assets/fotograflar

Lokmanoğlu, okyanusların önemine dikkat çekti

_assets/fotograflar

Babacan, Tarım Eylem Planı'nı açıkladı

_assets/fotograflar

Kaplumbağalar için sahili temizlediler

_assets/fotograflar

Yurt dışında eğitim ve iş imkanı

_assets/fotograflar

Büyükşehir, çevre haftasında farkındalık yarattı

_assets/fotograflar

'En Güzel Balkon' seçildi

_assets/fotograflar

Çiftçi bilinçleniyor, üretim artıyor

_assets/fotograflar

'Mülteciler ile Sosyal Uyum Projesi' buluşması

_assets/fotograflar

Vesile Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi açıldı..

close Toroslar'da hayaller gerçek oluyor!
Toroslar'da hayaller gerçek oluyor!
Toroslar'da hayaller gerçek oluyor!
Toroslar'da hayaller gerçek oluyor!
  • 1
  • 2
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: