rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 7.578 (7.177)

Toplam Ziyaret: 20.390.847 (18.507.771)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
02 Kasım 2020
Sayı : 868
Bu kayıt toplam
964 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

'EŞİTLİK MAHALLEDE BAŞLAR'

26 Ekim Kadınların Muhtar Seçilme Hakkını elde edişinin 87.yıl dönümü dolayısıyla Ka.Der bir basın toplantısı düzenledi. Toplantının açılış konuşmasını KA.DER Mersin temsilcisi Aysu Zeka yaptı.

'Eşitlik mahallede başlar'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Zeka, konuşmasında, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) olarak, son yerel seçimlerde kadın muhtar oranının yükselmesine katkıda bulunan projelere imza attıklarını belirterek, " Ancak yine de arzu ettiğimiz düzeyde bir rakama ulaşamadık. Kadınlar, pek çok alanda olduğu gibi muhtarlıkta da eşit temsil edilmemektedir.

2019 yılında yapılan yerel seçimlerin sonuçlarına göre Türkiye'de toplam 50.157 muhtar bulunuyor. Bu rakamın içerisinde kadın muhtar sayısı ise sadece 1071. Bundan sonra yapılacak yerel seçimlerde kadın muhtar sayısının ve kadın temsilinin katlanarak artmaya devam etmesini umuyoruz." dedi

"Eşitlik mahallede başlar"

Aysu Zeka, KA.DER'in "EŞİTLİK MAHALLEDE BAŞLAR" sloganıyla yürüttüğü farkındalık ve eğitim kampanyasına geçtiğimiz yıllarda Türkiye genelinde yüzlerce kadının katıldığı, Bu kampanyanın da etkisiyle yerel seçim öncesinde 2014-2019 arası dönemde 685 olan kadın muhtar sayısı 1071'ya yükseldi.

Kadın muhtarların sorunlarını dinlemek ve kadın adayları desteklemek için geleneksel olarak her yıl tertip edilen kadın muhtarlarla buluşma etkinliğinde bu yıl da birlikteyiz. Davetimize dönerek bu özel gününüzde bizlerle birlikte olduğunuz için teşekkürler. 2019 yerel seçiminde kadın muhtar sayısının yaklaşık 3 katı oranda arttığı Mersin'de, önümüzdeki seçimde de aynı istikrarın olmasını diliyor ve bu yönde çalışmalar yürütmeye devam ediyoruz. " dedi.

"Hedefimiz, kadın muhtar sayısını 50 nin üzerine çıkarmak"

Konuşmasında Mersin'li Kadınların muhtar seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 87.Yıl dönümünü bugün birlikte kutladıklarını belirten KA.DER Danışma Kurulu Üyesi İlksen Sorguç Dinçer, " Türkiye'de Cumhuriyetin ilanından sonra 1930 larda kadınlar, yasal olarak seçme ve seçilme hakkını birlikte elde etmişken, 21. Yüzyılda hala seçme hakkını kullanırken seçilme hakkını kullanmada çeşitli engellemelerle karşılaşmaktadır."dedi

Sayı düştü

Dinçer, "KA.DER Mersin'in muhtar adayı kadınlara yönelik ciddi çalışması 2006 yılı Haziran, ara seçimlerinde Dumlupınar Mahallesi Muhtar adayı Gülten Evmez i desteklemekle başladıklarını belirterek," Daha sonra ki yıllarda KA.DER Mersin olarak 'Muhtar Olmak İçin Erkek Olmak Şart mı', 'Mahalleden Meclise Eşit Temsil' sloganlarıyla çalışmalarımızı sürdürdük.

2014 Yerel seçimlerinde Mersin'de kadın muhtar sayısı 9 a yükseldi. Mersin'in ilk kadın muhtarı Fehime Bölek'in 2017 yılında rahmetli olmasıyla kadın muhtar sayısı 8 e düştü.

Projeleri hayata geçirdik

2019 Yerel seçimleri öncesi, ülkemizdeki yerel yönetimlerin beşiği olan mahalle ve köy birimlerini oluşturan muhtar ve ihtiyar meclislerinde kadın temsilinin arttırılmasına katkı sunmak, yerelde kadın sorunlarının görünürlüğünü arttırmak ve çözüm önerileri oluşturmak amacıyla bir dizi projeyi hayata geçirdik ve "Eşitlik Mahallede Başlar" dedik. Yerel yönetimlerle ilgili kampanya sürecimizi bu yaklaşım doğrultusunda planladık. "dedi

Türkiye ortalamasının üzerinde

Dinçer, "Mersin'de de mevcut 805 muhtarın 8 i kadın muhtardı. Kadın muhtar temsil oranı, binde dokuz( 0.09), yüzde 1 bile değildi.Bu oran 2019 seçimlerinde, kadın muhtar sayısının 21 e ulaşmasıyla, Mersin'de, kadın muhtar oranı 2,62 ye yükselmiştir.( 2014 te Türkiye ortalamasının altındayken, 2019 da Türkiye ortalamasının üzerine çıktı).

Mersinde hedefimiz, önümüzdeki yerel seçimde kadın muhtar sayısını 50 nin üzerine çıkarmak. Bu hedefe ulaşabilmek içinde, KA.DER Mersin Şubesi olarak, seçilmiş kadın muhtarlarla işbirliği içinde olacağız.

Kitap, yol gösterici olacak

Bu gün bunlardan ilkini burada gerçekleştirmeye başlıyoruz. Seçilmiş kadın muhtarlara dağıtacağımız soruları, yazılı olarak cevaplamalarını isteyeceğiz. Ve kadın muhtarların cevapları doğrultusunda oluşan çıktılar, KA.DER Genel Merkezi tarafından kitap olarak bastırılacak. Bu kitaplar önümüzdeki seçimlerde muhtar adayı olan kadınlara yol gösterici bir rehber olarak dağıtılacak.

Ayrıca mevcut kadın muhtarların, buraya katılanları arasından kura seçimi yapılarak tesbit edilecek 6 muhtarla, KA.DER Genel Merkezi video çekimi yapacak. Bu görsel de önümüzdeki yerel seçimlerde, kadınları muhtar adaylığına teşvik için gösterime sunulacak."dedi,

Konuşmaların ardından Limonluk mahalle muhtarı Aysel Bağışlayıcı, Halkkent Mahalle muhtarı Evliya Yüksel, Akkent muhtarı Gülnaz Uzun'a katkılarından dolayı plaket verildive rozet takıldı. Programın sonunda ise Kadınların Muhtar Seçilme Hakkını Elde Edişinin 87.Yıl Dönümü dolayısıyla pasta kesildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Seçer, "Kente yazık etmeyelim"

_assets/fotograflar

Lokmanoğlu, okyanusların önemine dikkat çekti

_assets/fotograflar

Babacan, Tarım Eylem Planı'nı açıkladı

_assets/fotograflar

Kaplumbağalar için sahili temizlediler

_assets/fotograflar

Yurt dışında eğitim ve iş imkanı

_assets/fotograflar

Büyükşehir, çevre haftasında farkındalık yarattı

_assets/fotograflar

'En Güzel Balkon' seçildi

_assets/fotograflar

Çiftçi bilinçleniyor, üretim artıyor

_assets/fotograflar

'Mülteciler ile Sosyal Uyum Projesi' buluşması

_assets/fotograflar

Vesile Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi açıldı..

close 'Eşitlik mahallede başlar'
'Eşitlik mahallede başlar'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: