rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.160 (3.052)

Toplam Ziyaret: 19.208.987 (17.437.535)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
19 Ekim 2020
Sayı : 866
Bu kayıt toplam
278 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

DİNÇER, 'SANAYİ SİTESİ SORUNU ÇÖZÜLMELİ'

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, kent merkezinde kangren haline gelen sanayi sitesi sorununun mutlak suretle çözülmesi gerektiğini söyledi.

Dinçer, 'Sanayi Sitesi sorunu çözülmeli'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mahalle aralarında, apartman altlarında dağınık ve plansız şekilde hizmet veren imalatçı ve tamirci işletmelerinin insan sağlığını tehdit etmesinin yanı sıra görüntü, gürültü ve çevre kirliliğine neden olduğuna vurgu yapan Dinçer, " Sanayi esnafımız artık bünyesinde, İş geliştirme merkezi, mesleki eğitim okulu, toplantı ve fuar alanları, sosyal ve sağlık tesisleri bir arada bulunan modern ve çağdaş sanayi yerleşkelerinde hizmet vermek istiyor" dedi.

Apartman altları tehlike saçıyor

Mersin'in sanayi sitesi fakiri bir kent olduğunu, bu makus kaderi kırmak adına yerel ve genel idare temsilcilerinden feryatlarına kulak vermelerini beklediklerini kaydeden Dinçer, " Kent ticaretinin ve sanayisinin gelişimi, çevre ve insan sağlığının korunması, kent içerisinde, mahalle aralarında ve apartman altlarında tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde faaliyetlerini sürdürmek zorunda kalan esnaf-sanatkarlarımızın acilen planlı, düzenli ve modern sanayi sitesi alanlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bugün kentimizde İmalat ve tamirat alanlarında mal ve hizmet üreten esnaf ve sanatkârlarımızın yüzde 76'sı kent içerisinde apartman altlarında, mahalle aralarında tehlikeli ve çok tehlikeli mesleki faaliyet alanlarında çevre ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen, modern çalışma koşullarından uzak bir şekilde faaliyet yürütmektedir" diye konuştu.

4 bin esnaf sanayi sitesi dışında

Mersin'de Matbaacı, Mermerci, Mobilyacı, Otomotiv Bakım ve Tamirciliği, Boyacılığı, Kaportacılık, Elektrikçilik, Lastikçi, Kaynakçı, Demirci, hurdacı, geri dönüşümcü, tekstil ve konfeksiyon meslek dallarında hizmet veren 5 bin 467 esnaf sanatkardan bin 358'inin Mersin Sanayi Sitesi, Tırmıl Sanayi Sitesi, Mezitli Sanayi Sitesi, Toroslar Sanayi Sitesi'nde; 4 bin 109 esnaf sanatkarın ise sanayi sitesi dışında faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Başkan Dinçer " Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne üye olan işletmelerce küçük sanayi sitesi için ihtiyaç duyulan işyeri sayısı 4 bin 109'dur.

Bu sanayi sitesi alanında işyeri büyüklükleri 200-1000m2 arasında olup ihtiyaç duyulan parsel alanı net 1.643.600 m2 dir. Sanayi sitesinde yol, otopark ve sosyal tesisler için gereken toplam alan ise 3.287.200 m2 dir" dedi.

Sanayi Sitesi kavgasındayız

Başkan Dinçer şöyle devam etti : "Eski Mersin olarak bilinen Akdeniz'de biri 1970'li yıllarda yapılmış, ancak şehrin merkezinde kalmış, artık günümüz şartlarında üretim için optimum bir ölçek oluşturmayan, yapı olarak da küçük ve eski yapılardan oluşan sanayi sitesi ile Tırmıl Sanayi sitesi haricinde sanayi sitemiz yok.

Mersin hızla büyüyor, kentimize mevcut sanayi siteleri artık yakışmıyor. Bugün komşu illerimize bakacak olursak hepsi sanayi sitesi zengini. Küçük sanayi sitelerinin harici organize sanayi siteleri almış başını gidiyor. Biz ise hala kentimize sanayi sitesi kazandırma kavgasındayız ve bu kavgamızda da yalnız bırakılıyoruz .

Yüz üstü bırakıldık

Şehrimizin içerisinde mal ve hizmet üretmeye çalışan, esnaf - sanatkar teşkilatımıza modern, teknik ve altyapı kapasitesi gelişmiş küçük sanayi siteleri yapılması için her türlü girişim, müracaat, araştırma ve başvuru yapılmıştır.

Bu başvurularımız sonucu Toroslar Bölgesinde dönemin Valisi tarafından sanayi sitesi olarak kullanılmak üzere tahsis edilen 2 bin 500 dönüm arazi üzülerek söylüyoruz ki yine dönemin yerel idarecileri ve meclis üyelerince konut alanına çevrildi.

Kentimize modern sanayi sitesi kurulması için verdiğimiz mücadelede yerel idarelerce yüz üstü bırakıldık" diye konuştu.

Çevre iller çok ilerledi

Açıklamasının devamında kentlerin yapılanmasında, planlanmasında yerel yönetimlerin önemini vurgulayan Başkan Dinçer, " Hemen yanı başımızdaki Konya, Gaziantep, Kayseri, Niğde gibi iller, sanayi sitelerinde, organize sanayi sitelerinde aldı başını gitti. Buradaki yerel idareler modern sanayi siteleri kurulması için imalatçı/tamirci esnafına ücretsiz yer tahsis ediyor.

Diyor ki "Alın size arsa, mahalle aralarından, apartman altlarından, bodrumlardan çıkın halkımıza modern yerlerde hizmet verin" Bizler ise burada yerel idarelere "Biz büyümek istiyoruz, modern yerlerde hizmet vermek istiyoruz, bize yer gösterin diyoruz" ama maalesef sözümüzü dinleyen yok. Bazı yerlerde ise yerel idareler bizlere arsaları en yüksek fiyattan satmanın hesabı yapılıyor. Bu durum bizleri çok üzüyor" dedi. Dinçer sözlerini şöyle tamamladı:

Yer belirlenmeli

"Mersin'in modern sanayi sitesi yerleşkesine kavuşmasının zamanı gelip geçiyor. Artık bir gün kaybına dahi tahammülümüz yok. Büyükşehir ve alt birim belediye başkanlarımızı bu konuda göreve davet ediyoruz. Yine yerel ve genel idareler bir an önce bu konuya duyarlılık gösterip, arazi konusunda gereken araştırma, incelemeleri yapmalı, kent planında sanayi sitesi olarak yer belirlemelidir.

İlimize yapılacak bir modern sanayi sitesi, hem hizmet kalitesi ve kapasitesini arttıracak, hem de istihdama olan katkıyı arttıracaktır. Her zaman söylüyoruz kalkınmanın rotası sanayidir ve sanayi siteleri bulundukları bölgeye ivme kazandırır. İlimize kazandırılacak bir sanayi yerleşkesinin bölgeyi cazibe merkezi haline dönüştüreceği unutulmamalıdır"Son Haberler:
_assets/fotograflar

Bayar, "Çiftçimizi faiz yükü altında boğdular"

_assets/fotograflar

Pandemide şiddet arttı

_assets/fotograflar

Başkan Seçer, 'Metro, marka kent olmanın göstergesidir'

_assets/fotograflar

Şiddetin her türlüsüne karşıyız

_assets/fotograflar

Kadına karşı sistematik şiddet, işkencedir!

_assets/fotograflar

Esnafa hibe desteği yolda

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Mersin ihracatçı bir kent"

_assets/fotograflar

Kadınlar üretiyor, Büyükşehir destek oluyor

_assets/fotograflar

Denizi sorumsuz insanlar kirletiyor

_assets/fotograflar

İlçe ziyaretleri sürüyor

close Dinçer, 'Sanayi Sitesi sorunu çözülmeli'
Dinçer, 'Sanayi Sitesi sorunu çözülmeli'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: