rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.226 (3.118)

Toplam Ziyaret: 19.209.053 (17.437.601)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
19 Ekim 2020
Sayı : 866
Bu kayıt toplam
326 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

KIZILTAN, 'YATIRIMLAR ARTIK BİTİRİLSİN'

İhale süreci sonuçlanan Mersin – Gaziantep arası hızlı tren hattını değerlendiren MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, bu hattın Şanlıurfa ve Diyarbakır'ı da içine alarak tüm Güneydoğu Anadolu'yu kapsaması gerektiğini vurguladı.

Kızıltan, 'Yatırımlar artık bitirilsin'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Çalışmanın biran önce başlamasını beklediklerini de belirten Kızıltan, "Artık ihalelerin yapıldığını değil, bu tesis bitiyor şu gün açılışı yapılıyor diye konuşmalıyız. En kısa sürede projenin hayata geçmesini bekliyoruz" dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan tarafından sonuçlandığı duyurulan Mersin – Gaziantep arası Hızlı Tren Hattı ihalesini değerlendirdi.

Saatte 200 km hızla ulaşılacak

Bu ihalenin bir taraftan ekonomiyi canlandırırken diğer taraftan sosyal açıdan bölgeye ciddi katkılar sunacağını kaydeden Kızıltan, beklentilerinin ise hattın tüm Güneydoğu Anadolu illerini kapsaması olduğunu söyledi.

Lütfi Elvan'ın sosyal medya hesaplarından 311 km uzunluğundaki Mersin – Adana – Gaziantep Hızlı Tren Hattı ihalesinin gerçekleştiğini, 6,8 milyar TL tutarındaki hat tamamlandığında saatte 200 kilometre hızla Mersin'den Gaziantep'e ulaşımın daha kolay ve konforlu olacağını duyurması sonrasında başkan Kızıltan şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu ihalenin sonuçlanması bölgemiz adına çok güzel bir haber. Her zaman söylediğim gibi Mersin sadece kendisine değil hinterlandına, etrafındaki üretim bölgelere hizmet eden, hatta hinterlandındaki ülkelere hizmet eden bir kent. Lojistik olarak çevresine büyük hizmetleri var. Demiryolu ulaşımı da Gaziantep'e kadar ulaşıyor.

Büyük avantaj

Gaziantep'te toplanan Güneydoğu Anadolu'daki üretim bölgelerinin ürünlerinin limanımıza çok daha kısa sürede ve düşük maliyetle iletilmesini sağlayacak. Buradan rekabetçi fiyatlarla kısa sürede ürünler uluslararası pazarlara gidecek ve dış ticaret artacak. Ekonomik olarak en büyük avantajı bu.

Tabi yolcu taşımacılığında da önemli kolaylık sağlayacak. Bugün 3 saat 24 dakika süren yol ihale tamamlandığında 1,5 saate düşecek. Mersinli birisi Gaziantep'te çalışıyorsa saat 6.00'da trene binip saat 7.30'da Gaziantep'te olup 8.00'de işinin başında olabilecek. Sanki şehir içinde farklı bir mahalleden bir mahalleye gidiyor gibi hızlı ve konforlu bir ulaşım olacak."

"Mersin, lojistik kente dönüşecek"

Bu hattın genişletilmesini beklediklerini de vurguladığı değerlendirmesinde Kızıltan, Hatay, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman, Siirt, Mardin gibi tüm Güneydoğu Anadolu illerini kapsamasının önemine dikkat çekti.

Bu hattın sadece ekonomiyi geliştirmeyeceğini kültürel ilişkileri de artıracağını ifade eden Kızıltan, "O bölgelerdeki kültürel kaynaşmanın daha belirgin şekilde oluşmasını sağlayacak. Kentlerimizin mesafeleri yakınlaşınca kültürel anlamda da birbirlerine katkı sunacaklar" değerlendirmesini yaptı.

Planlanan çok yatırım var

Ancak yatırımın vakit kaybedilmeden hızla tamamlanmasının büyük önem taşıdığını dile getiren Kızıltan şöyle konuştu:

"Bize kalsa bir yıl içinde bu hattın tamamlanmasını isteriz ama şartname ne kadar bir süre öngörüyor bilmiyorum.

Sözleşme imzalanınca yüklenici biran önce başlayacaktır. Beklentimiz 1-2 senede bitmesi. Çukurova'da doğru karar verilip planlanmış çok sayıda yatırım var. Hızlı tren de bunlardan birisi.

Bir de Çukurova Uluslararası Havalimanı yatırımı var. Bunlar birbirine bağlantılı yatırımlar. Hızlı trenin havalimanına da giriş çıkışı olacak. Böylece Mersin, hem deniz hem kara hem demiryolu hem de havayolunda önemli bir merkeze dönüşmüş olacak."

"Artık yatırımlar bitti diye konuşmak istiyoruz"

Mersin olarak artık 'yatırımlar yapılacak' diye değil, yatırımların bittiğini konuşmak istediklerine de dikkat çeken Başkan Kızıltan, "Biz artık bu tesis bitiyor şu gün açılışı yapılarak hizmete geçiyor diye konuşmalıyız.

İhalesi yapıldı elbette teşekkür ediyoruz ama Çukurova Havalimanı'nın da ihalesi yapılmıştı. Yatırımlar bir an önce hayata geçirilmeli.

Çukurova'nın beklemeye tahammülü yok. Bu yatırımlar biterse bölge ekonomisi de kent ekonomisi de kazanacaktır" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Bayar, "Çiftçimizi faiz yükü altında boğdular"

_assets/fotograflar

Pandemide şiddet arttı

_assets/fotograflar

Başkan Seçer, 'Metro, marka kent olmanın göstergesidir'

_assets/fotograflar

Şiddetin her türlüsüne karşıyız

_assets/fotograflar

Kadına karşı sistematik şiddet, işkencedir!

_assets/fotograflar

Esnafa hibe desteği yolda

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Mersin ihracatçı bir kent"

_assets/fotograflar

Kadınlar üretiyor, Büyükşehir destek oluyor

_assets/fotograflar

Denizi sorumsuz insanlar kirletiyor

_assets/fotograflar

İlçe ziyaretleri sürüyor

close Kızıltan, 'Yatırımlar artık bitirilsin'
Kızıltan, 'Yatırımlar artık bitirilsin'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: