rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.490 (1.473)

Toplam Ziyaret: 20.790.647 (18.896.428)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
12 Ekim 2020
Sayı : 865
Bu kayıt toplam
502 kez okundu.
fb sharer

ANIT AĞAÇ EĞİTİME KATKI SUNACAK

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Bakım ve koruma amacıyla 2017 yılında Mezitli Demokrasi Meydanına yerleştirilen anıt zeytin ağacından zeytin topladı. Odun yapılmak üzere kereste atölyesine götürülen ağacı 7 yıl sonra alan Mezitli Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin kurtardığı ve 3 yıl önce 1200 yaşında olduğu tescil edilen anıt ağaçtan toplanan zeytinler Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi aracılığı ile eğitime katkı sunacak.

Anıt ağaç eğitime katkı sunacak
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Bugün 1203 yaşında olan ve 2017'de Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından 'Anıt ağaç' olarak tescillenen ağaç, Mezitli Belediyesi ekiplerinin ve çevrede yaşayan vatandaşların sevgisi ve ilgisiyle köklerinden yeni sürgünler de vermeye başladı.

Halâ zeytin veriyor

1203 yaşına gelmiş olan ağaçtan zeytin toplamanın heyecanını yaşadığını dile getiren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, "3 yıl önce 1200 yaşındaki zeytin ağacını biz sadece koruyalım diye buraya getirmiştik. Fakat bu kadar verimli olacağı hiç aklımıza gelmemişti. Zeytin ağacı adaletin, sağlığın, bilgeliğin, barışın ve yeniden doğuşunun simgesidir.

Farklı birçok kültürde kutsal kabul edilen asırlık zeytin ağacını, ekiplerimiz yeniden toprakla buluşturdu. Adaleti, barışı ve sağlığı Mezitli'de yeniden yeşerttik. Üzerinde zeytinleri de görmüş olmamız bizim için büyük mutluluk kaynağı.

Geçen yıl olduğu gibi Kadın Kooperatifimiz ve çalışanlarımızla beraber bugün zeytinin hasadı yapıyoruz. Düşünün ki 1200 Yaşında Bir zeytin ağacı ürün veriyor ürün vermek bir tarafa köklerinden filizler veriyor. Altlarından yeni yavrular yeni zeytinler sürgün oluyor" dedi

Her şeyinden faydalanılıyor

Zeytin ağacının son derece faydalı ve verimli bir ağaç olduğuna vurgu yapan Başkan Tarhan, "Türkiye'de ve dünyada zaten bilindiği gibi zeytin herhalde katma değeri en yüksek olan türlerden birisi. Bilindiği gibi gövdesinden yararlanılıyor, çok kaliteli ve kereste olarak tercih edilen bir gövdesi var.

Yapraklarından yağ, sabun farklı şekillerde değerlendiriliyor. Zeytini yemeklik yağ olarak değerlendiriliyor. Çekirdeği sabun olarak değerlendiriliyor. Posası değerlendiriliyor. Hatta pis suyunun kozmetik sanayinde kullanılması amacıyla şu anda çalışma yapılıyor.. Yani her şeyinden yararlanılan bir ürün. Mezitli'de de giderek Ekim alanları artıyor. Daha da artırmak gerekiyor" diye konuştu.

Mezitli'de yaşayan vatandaşların çok önemli bir birliktelik örneği sergilediğine dikkat çeken Başkan Tarhan, "Geçtiğimiz günlerde yine Mezitli Soroptimist Kulüpleri, Üretici Kadın Kooperatifi, ile birlikte yapılan bir zeytinliğin hasadı yapıldı. Zeytinyağı üretimi sağlandı.

Öğrencilere burs oluyor

Bu zeytinyağı belediye şirketimiz ve sivil toplum kuruluşları tarafından alındı. Onlar da elde ettiği geliri kız öğrencilere burs olarak verecek. Yani böylesine geniş bir çember. Ama bu genişlik bize yetmiyor. Bayağı bir yol aldık ama bunu genişletmeyi, herkesin bu kervana dahil olmasını istiyoruz. Üretimden pazarlamaya kadar herkes bu olayın bir parçası olsun istiyoruz" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Basından Sansürün Kaldırılışının 113.yıldönümü

_assets/fotograflar

Tatar'dan MTOSB'ye ziyaret

_assets/fotograflar

Nakliyeciler Modern Site'de ısrarcı

_assets/fotograflar

Mesleki Eğitim Merkezi ilk mezunlarını verdi

_assets/fotograflar

İstişare toplantısında Mersin masaya yatırıldı

_assets/fotograflar

Yenileme Projesi tanıtıldı

_assets/fotograflar

Baro Başkanı Özdemir mazbatasını aldı

_assets/fotograflar

Kurban kesim alanı incelendi

_assets/fotograflar

Borçlanma talebi yine reddedildi

_assets/fotograflar

Türk Telekom PİLOT'tan 18 yeni girişime destek

close Anıt ağaç eğitime katkı sunacak
Anıt ağaç eğitime katkı sunacak
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: