rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.644 (4.472)

Toplam Ziyaret: 20.135.521 (18.264.259)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
05 Ekim 2020
Sayı : 864
Bu kayıt toplam
546 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

MUSLUKLARDAN 'ZATÜRRE' AKMIŞ

Türkiye'nin ilk Şehir Hastanesi olan ve 2017 tarihinde hizmete açılan Mersin Şehir Hastanesi'nde 'bildirim zorunlu' hastalıklar grubunda bulunan akciğer enfeksiyonu Lejyoner(Zatüre) hastalığının, mikrobunun ürediği ortaya çıktı.

Musluklardan 'Zatürre' akmış
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

7'si uzman 11 kişilik Enfeksiyon Kontrol Komitesi'nin yaptığı analizlerden sonra ortaya çıkan Lejyoner mikrobu ile ilgili hastane yönetiminin uyarılarak gerekli önlemleri alması istenmiş.

Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Dr.Ali Kutta Çelik, başkanlığındaki komitenin hastanenin açılışından 9 ay sonra yaptığı çalışmalarda virüse rastladı. Bunun üzerine Komite Başkanı Dr.Çelik, başhekimliğe yazdığı 667926640/050-06 sayılı resmi yazıda, 23.11.2017 tarihinde alınan numunelerde dahili branş servislerinin ve yoğun bakımlarının bulunduğu T1 kulesinin su tankında, cerrahi branş servislerinin ve yine yoğun bakımların yer aldığı T2 kulesindeki lavabo musluğunda legionella bakterisinin ürediğini bildirdi. Aynı yazıda 1-2 ay aralıklarla tekrarlanan numunelerde de çeşitli yerlerde üreme olduğu vurgulandı.

Suyun kullanılmaması gerek

Komite Başkanı Çelik imzasıyla gönderilen ve belirtilen birimlerden alınan numune analiz sonuçlarının da eklendiği yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Lejyoner hastalığı kontrol programı kapsamında belirtilen dekontaminasyon işlemlerinin hastanenin tüm su sistemlerinde tamamlanarak su analizi yapılmalıdır. Tekrarlayan su analizinde üreme olmasının saptanması durumunda son kullanma noktalarında 24 saat süreyle en az 3 ppm olacak yüksek konsantrasyonda klor uygulanması(hiperklorinasyon) gerekmektedir.

Bu dönemde hiçbir şekilde hastane personeli/hasta ve ziyaretçilerin bu suyu kullanmamaları gerektiği konusunda uyarılmalı ve kontrol edilmelidir."

Önlemler sıralandı

Komitenin resmi yazısında alınması gereken önlemler de sıralanarak harfiyen yerine getirilmesi istendi. Sıcak su tanklarının mutlaka uygun bir noktalarında tahliye musluklarına sahip olması gerektiği, aralıklarla sıcak su tanklarının tümü ile boşaltılması, temizlenmesi ve dip sedimentinin uzaklaştırılmasının mümkün olması gerektiğine de vurgu yapıldı.

Tanklardaki su ısısının 70'C'e kadar çıkarılması gerektiği belirtilen yazıda personel, hastalar ve ziyaretçilerin bu konunda sözel/görsel olarak ikaz edilmesi gerektiği, bütün sıcak su muslukları ve duş başlıklarından dek dekotaminasyon döneminde günde 5-10 dakika, rutinde ise 3-5 dakika süre ile suyun akıtılmasının sağlanması da önerildi.

İlk günden beri var

Mersin Şehir Hastanesi'ndeki skandal, bu kez Enfeksiyon Kontrol Komitesi'nin değişen Başkanı Dr.İsmet Bayındır'ın da komite çalışmalarında ayni virüse rastlandı.

Dr.Bayındır, imzasıyla başhekimliğe gönderilen ikinci resmi yazıda da Lejyoner Hastalıkları Usul ve Esaslar kapsamında hastanenin su sisteminden alınan numunelerine ait analiz raporuna göre bazılarında üreme olduğunu bildirdi.

Yazıda numunelerde 13-02B-3 ve 11-03C-2 yoğun bakım katında, Legionella üremesi tespit edildiği, 22.11.2018 tarihinde yapılan analizde de aynı noktalarda üreme olduğuna dikkat çekildi.

Yazıda, Lejyonella üremesinin görülen ilk vaka olmayıp, hastane açıldığı günden itibaren alınan su numunelerinde üremenin tespit edildiğinin altı çizildi.

Aynı noktalarda üzerinden yıllar geçmesine rağmen sürekli üreme olduğu vurgulanan ve her kontrolde üreme tespit edildiğine işaret edilen yazıda, yönetmelikte belirtilen su sistemlerinin temizlenmesi ile ilgili uygulamalarda aksaklıklar olduğu, yönetmeliğe harfiyen uyulmasının yasa gereği olduğuna değinildi.

Yazıda her kontrolde üreme olmasının daha önce yazılan yazıda da belirtildiği gibi Lejyoner Hastalığı Kontrol Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliğin Su Sistemlerinin Temizlenmesi ve Dekontaminasyonu uygulamalarında aksaklıklar olduğunu düşündürdüğüne vurgu yapıldı.

"Lejyoner"li su Meclise taşındı

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Mersin Şehir Hastanesi'ndeki su tanklarındaki lejyoner hastalığı olarak da bilinen akciğer enfeksiyonlu suyun hastane musluklarından 3 yıldır akması ve insanların hayatını tehdit eden bu konuda hiçbir önlem alınmamasını TBMM gündemine taşıdı.

CHP'li Başarır, "Hastalar ile yakınlarını ve hastane personelin sağlığını etkileyecek olan böylesine önemli bir konunun dönemin enfeksiyon kontrol komitesi başkanı tarafından uyarılmasına rağmen hiçbir önlem alınmaması akıllara ziyan bir durumdur" dedi.

CHP'li Başarır, "Vatandaşlarımızı sağlığına kavuşturmakla yükümlü olan bir kurumun, aksine vatandaşların hayatını tehlikeye sokan bir hal alması anlaşılır gibi değil. 2017 yılındaki hastanenin Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı uyarmış. Ancak uyarılar dikkate dahi alınmamış. Bu konunun ihmal edilmesi kabul edilemez ve sorumlular muhakkak hesap vermelidir" dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yazılı olarak yanıtlamasını istediği önergesinde;

"Türkiye'nin ilk şehir hastanesi olan Mersin Şehir Hastanesi 2017 yılında hizmete girmiştir.

Hastane açıldıktan 9 ay sonra yoğun bakım ünitelerindeki su şebekesinde ölüme sebebiyet veren ve lejyoner hastalığı olarak da bilinen akciğer enfeksiyonu mikrobunun ürediği ve hastane yönetiminin bir an önce gerekli tedbirlerin alması için uyarıldığı bilgileri basında yer almıştır.

Dönemin Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Dr. Ali Kutta Çelik'in Başhekimliğe, 23.11.2017 tarihinde alınan numunelerde dahili branş servislerinin ve yoğun bakımlarının bulunduğu T1 kulesinin su tankında, cerrahi branş servislerinin ve yine yoğun bakımların yer aldığı T2 kulesindeki lavabo musluğunda bakterinin ürediğini yazılı olarak bildirdiği; mikrobun 2018 ve 2019 yıllarında tespit edildiği ancak aradan geçen uzun zamana rağmen herhangi bir önlem alınmadığı da basında yer alan bilgiler arasındadır" açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

* Dönemin Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Dr. Ali Kutta Çelik'in hastane yönetimini uyarmasına rağmen 3 yıl boyunca neden bir önlem alınmamıştır?

* Yapılan uyarılara rağmen önlem almayan hastane yetkilileri hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa gerekçeleri nelerdir?

* Akciğer enfeksiyonu üreten musluklardan akan su hangi yoğun bakım ünitelerinde ve hastanenin hangi birimlerinden akmıştır?

* Enfeksiyonlu su nedeniyle gerek hastane personelinden ya da hastalardan etkilenen olmuş mudur?

* Mersin Şehir hastanesinde yaşanan söz konusu bu durum Bakanlığınıza bildirilmiş midir?

* Musluklardan akan akciğer enfeksiyonlu sudan dolayı hayatını kaybeden personel, hasta ya da hasta yakını var mıdır?Son Haberler:
_assets/fotograflar

Seçer, "Ortak görevimiz Mersin"

_assets/fotograflar

Muhsin Bayar, 'Bunun adı yüzsüzlüktür'

_assets/fotograflar

Mobilya sektörü düzenleme istiyor

_assets/fotograflar

Başkanlar ortak yayında buluştu

_assets/fotograflar

Arı yetiştiricilerinin dertleri 'Sahte bal'

_assets/fotograflar

Mersin Agropark'ın inşası başlıyor

_assets/fotograflar

Kwaasteniet, Mersin Limanı'nı gezdi

_assets/fotograflar

Sıcaklıklar haşereyi artırdı

_assets/fotograflar

Başkan Yılmaz, saha çalışmalarını inceledi

_assets/fotograflar

Gültak'tan MESİAD'a ziyaret

close Musluklardan 'Zatürre' akmış
Musluklardan 'Zatürre' akmış
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: