rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.691 (1.674)

Toplam Ziyaret: 20.790.848 (18.896.629)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
05 Ekim 2020
Sayı : 864
Bu kayıt toplam
645 kez okundu.
fb sharer

MERSİN PROJELERİNİ BEKLİYOR

Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, yaşadığımız pandemi sürecinin Mersin'e etkilerini masaya yatırdı.

Mersin projelerini bekliyor
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

İhracat ve gelirde arzu edilen dönüşümün gerçekleştirilemediğine vurgu yapan Özdemir, kent açısından elzem projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Özdemir'in açıklaması şöyle: "İçerisinden geçmekte olduğumuz pandemi süreci ekonominin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Tüm bu süreci özellikle yedi aydır hem ülke hem de kent olarak çok yakından yaşamaktayız.

Diğer yandan Covid-19'un dünya ekonomisine negatif etkisi, büyüme rakamlarımıza olumsuz yansıdığından ve hane gelirinde düşüş yaratıyor olması nedeniyle geleceğe dönük oluşturmamız gereken politikaların önemi çok daha fazla artmaktadır.

Dönüşümü gerçekleştiremiyoruz

Bu noktada kentimiz açısından iki ayrı göstergenin büyük önem arz ettiği kanaatindeyim:

• 1996 yılında ülkemizin en fazla ihracat yapan 6'ncı ili olan Mersin, 2019 yılı istatistiklerine göre 14'üncü sıraya düşmüştür.

• Mersin, kişi başına düşen gelir sıralamasında son otuz yılda 22 basamak gerileyerek 30. Sırada yer almaktadır.

Bu trendin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi durumunda, Mersin sadece bölgemizdeki iller arasında değil, ülke genelinde de kan kaybetmeye devam edecektir.

Dolayısıyla kentimiz açısından elzem olarak nitelendirilebilecek projelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiği kanısındayım.

Mersin Konteyner Limanı Projesi

Mersin birçok ilden farklı olarak yerleşmiş bir dış ticareti kültürü olan şehirdir. 1980'li yıllarda hemen hemen hiçbir şehirde bankaların kambiyo servisleri yok iken, bu yapı Mersin'de mevcuttu. Diğer yandan liman, serbest bölge, organize sanayi bölgesi, gümrüklü antrepolar ve çok çeşitli lojistik imkanlar bulunmaktadır.

Bu bağlamda; kentimiz açısından liman kapasitesinin genişletilmesi artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Uzun yıllardır yatırım planlarında yer alan Mersin Konteyner Limanı Projesi ivedilikle harekete geçirilmelidir.

Onuncu Kalkınma Planı'nda "Mersin Konteyner Limanı" olarak adlandırılan projenin yeri On Birinci Kalkınma Planı'nda "Doğu Akdeniz Bölgesi" olarak değiştirilmişti. Dolayısıyla bu konuyu gündemde tutmamız gerektiğini düşünüyorum.

Çukurova Havalimanı Projesi

Benzer şekilde, Çukurova Havalimanı Projesiyle birlikte ülkemizin ikinci büyük havalimanına sahip olacağız.

Daha da önemlisi içerisinde bulunduğumuz yaklaşık 400 milyon nüfuslu coğrafyanın her noktasına 2-3 saatlik uçma mesafesine sahip yepyeni bir merkezi nokta haline geleceğiz.

Gelinen son noktada üstyapı tesislerinin yapımı ve işletilmesi için 26 Ekim 2020'de gerçekleştirilmek üzere ihale açıldı. Bu projede yaşanan sıkıntıların bir an önce giderilerek hayata geçirilmesini temenni ediyorum.

Mersin Lojistik Merkezi Projesi

Diğer yandan, Yenice Lojistik Köy projesinden farklı olarak kentimize özgü olarak planlanması gereken ayrı bir Mersin Lojistik Merkezi yatırımına daha ihtiyacımız var.

Eğer böyle bir proje gerçekleştirilirse demiryolu lojistiğinde Çukurova bölgesinin en üst noktasına yükselerek taşımacılıkta limandan Orta Asya'ya kadar uzanan bir köprü haline geleceğimiz fikrindeyim.

Kazanlı Turizm Bölgesi Projesi

2008 yılında turizm bölgesi olarak işaretlenen ve firmalara bedelsiz yer tahsisleri yapılan Kazanlı Turizm Bölgesi Projesinin 2013 yılında tamamlanması hedefleniyordu.

Kaç yıldır tahsis edilmiş olmasına karşın hala yapılmış olan bir yatırım yok. Kentimizin turizm potansiyelinin canlanması açısından bu bölgenin harekete geçirilmesinin büyük önem taşıdığı kanaatindeyim.

Bu projenin yıllar boyunca ikilemde kalması ne yazık ki zarar vermektedir. Sürecin kaderinin belli olması için, mevcut projede ilerleme kaydedilemiyorsa eğer, yeniden ihaleye çıkılabilir. Veya butik oteller oluşturacak şekilde yeni alternatifler değerlendirilebilir.

Bu şekilde, Mersinli ve diğer yatırımcıların böyle bir yatırım yapmasına imkân tanınmış olur.

Çeşmeli-Taşucu Otoyolu Projesi

Bu proje hem Mersin için hem de bölgemizden kentimize gelen misafirlerimiz açısından oldukça öncelikli bir ihtiyaç halindedir. Özellikle yaz dönemleri hafta sonlarında 50 kilometrelik mesafeyi kat etmek için bu bölgede 3-4 saat süren araç kuyruklarına katlanmak gerekmektedir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından yayınlanan eylem planında da yer alan bu proje kentimizin ulaşım, turizm ve lojistik imkanlarının güçlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Kentimizi geliştirmek ortak arzumuz

Mersinimizin başta ekonomi olmak üzere sosyal, beşerî, kültürel, turistik ve sportif açıdan daha da gelişmesi hepimizin ortak arzusu ve hedefidir. Bu hedefe ulaşmada ilgili projelerin hayata geçirilmesi önemli ilerlemeler sağlayacaktır.

Bu gerçekleştiği taktirde kentimiz ekonomisinin büyüme hızı, refah seviyesi, sosyal yaşantı kalitesi, istihdam ve gelir yaratma kapasitesi geçmişte olduğu gibi yeniden rekabetçi pozisyona ulaşacaktır.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Basından Sansürün Kaldırılışının 113.yıldönümü

_assets/fotograflar

Tatar'dan MTOSB'ye ziyaret

_assets/fotograflar

Nakliyeciler Modern Site'de ısrarcı

_assets/fotograflar

Mesleki Eğitim Merkezi ilk mezunlarını verdi

_assets/fotograflar

İstişare toplantısında Mersin masaya yatırıldı

_assets/fotograflar

Yenileme Projesi tanıtıldı

_assets/fotograflar

Baro Başkanı Özdemir mazbatasını aldı

_assets/fotograflar

Kurban kesim alanı incelendi

_assets/fotograflar

Borçlanma talebi yine reddedildi

_assets/fotograflar

Türk Telekom PİLOT'tan 18 yeni girişime destek

close Mersin projelerini bekliyor
Mersin projelerini bekliyor
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: