rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.549 (4.240)

Toplam Ziyaret: 18.952.929 (17.204.068)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
18 Eylül 2020
Sayı : 861
Bu kayıt toplam
468 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

AVRUPA KONSEYİ'NDEN, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NE DESTEK AÇIKLAMASI

EŞİK-Eşitlik İçin Kadın Platformu, yaptığı yazılı basın açıklaması ile Avrupa Konseyi Eşitlik Komitesi'nden İstanbul Sözleşmesi'ne destek açıklaması geldiğini duyurdu.

Avrupa Konseyi'nden, İstanbul Sözleşmesi'ne destek açıklaması
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Açıklama şöyle: "Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (PACE) Eşitlik ve Ayrımcılıkla Mücadele Komitesi (Committee on Equality and Non-Discrimination), 11 Eylül 2020 tarihinde düzenlediği video konferansın ardından İstanbul Sözleşmesi'ne desteğini yineleyen bir açıklama yayınladı.

Açıklamada İstanbul Sözleşmesi'nin, tüm dünyada, kadınların şiddetten korunması için en gelişmiş ve en kapsamlı uluslararası yasal standart olarak kabul edilmekte olduğu vurgulandı.

Eşitlik Komitesi, son dönemde Polonya ve Türkiye'deki siyasetçilerin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme çağrısı yapan ve başkalarını da kendilerini izlemeye davet eden beyanlarından üzüntü duyduğunu açıkladı. Bu olumsuz tutumların, Sözleşme'nin amaçları ve hükümleri hakkındaki kasıtlı ve yanlış beyanların sonucunda ortaya çıktığını belirtti.

Açıklamada İstanbul Sözleşmesi'ndeki (şiddet riski altında olan kadınlar ve kız çocuklarının güvenliğini sağlamak, toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etmek ve kadınlara yönelik ayrımcılığı ortadan kaldırmak gibi) hedeflerin, halihazırda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile de tanınan temel haklar arasında olduğu hatırlatıldı.

Bu hedeflerin kasıtlı olarak çarpıtılmaya çalışıldığının belirtildiği açıklamada; sözleşmede, aile kavramının yeniden tanımlamasına veya aile hayatını ya da aile yapısını düzenlemeye yönelik gizli bir ajanda olduğu iddiasının, ataerkil yapıların korunmasına, savunulmasına ve güçlendirilmesine hizmet eden temelsiz iddialardan ibaret olduğu vurgulandı.

Eşitlik Komitesi, tüm üye devletlere, tüm parlamenterlere, sivil topluma, bölgesel ve uluslararası örgütlere, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde İstanbul Sözleşmesi ve bu Sözleşme'nin kadına yönelik şiddete bir son verilmesinde oynadığı hayati role verdikleri desteği pekiştirecek etkinlikler düzenlemeleri için çağrıda bulundu.

EŞİK Eşitlik İçin Kadın Platformu olarak Komite'nin bu çağrılarını destekliyor ve hem Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, hem de Türkiye'nin tüm sivil toplumunu 25 Kasım'da İstanbul Sözleşmesi'nin tüm maddeleriyle hayata geçirilmesi için etkili adımlar atmaya çağırıyoruz.

EŞİK olarak, TBMM Başkanlığı'nı, TBMM'deki tüm siyasi partileri ve milletvekillerini;

• İnsan hakları temel standartlarına itiraz anlamına gelen İstanbul Sözleşmesi'ne yönelik karalama kampanyalarına karşı durmaya;

• Çalışmalarında İstanbul Sözleşmesi'nin gerektirdiği ilkeleri hayata geçirmeye;

• İstanbul Sözleşmesi'nin denetim organı olan GREVIO'nun 15 Ekim 2018 tarihli Türkiye raporundaki tavsiyeleri uygulamaya;

• Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, 25 Kasım günü TBMM'de özel bir oturum düzenlenerek kadına karşı şiddetin önlenmesi ve İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması konusunda (Sözleşme'nin 70. Maddesi gereği) görevleri olan parlamenter denetim mekanizmasını işletmeye; TBMM'deki tüm partilerle ortak bir Türkiye şiddetle mücadele Yol Haritası/Eylem Planı çıkarılması için çalışmaya davet ediyoruz.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Yatırımlar artık bitirilsin'

_assets/fotograflar

Bayar, "Komşu bulunur, kardeş bulunmaz"

_assets/fotograflar

Dinçer, 'Sanayi Sitesi sorunu çözülmeli'

_assets/fotograflar

Metro'da 35 ülke finale kaldı

_assets/fotograflar

Gültak, "Karaduvar dönüşüyor"

_assets/fotograflar

Başkan Sarı'dan sürücülere okul uyarısı

_assets/fotograflar

Engin, "Planlar bütün olarak onaylanmalı"

_assets/fotograflar

Erdemli'de EBA Destek Noktası açıldı

_assets/fotograflar

Üzüm üreticilerine makine desteği

_assets/fotograflar

Yenişehir'de kadın üreticiler için birlik zamanı

close Avrupa Konseyi'nden, İstanbul Sözleşmesi'ne destek açıklaması
Avrupa Konseyi'nden, İstanbul Sözleşmesi'ne destek açıklaması
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: